Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valigafton spune:

pot sa ma adaug si eu pe lista fumatorilor???
si apoi pe cea a nefumatorilor (sper ca asta va fi cat mai curand)???
nu fumez 2 pachete de tigari pe zi, dar unul tot il dovedesc. din pacate, nu am avut vointa sa ma las, si fumez de vreo 10 ani. singurul motiv pentru care o sa ma las de fumat va fi un copil, pentru asta stiu ca o sa ma urc pe pereti, dar tot n-o sa fumez.
in alta ordine de idei, sotul meu a fumat fff mult timp,pana intr-o zi cand, fara nici un motiv, m-a anuntat ca de maine sa nu ii mai cumpar tigari. a mai avut 3 tigari in pachet, le-a fumat pe toate, una dupa alta, si de a doua zi nu a mai fumat deloc, si e deja un an si jumatate. in tot acest timp nu a mai pus decat o data tigarea in gura, si a aruncat-o rapid (zicea ca are un gust fff rau).
eu inca mai fumez, dar ma gandesc tot mai mult sa le las, pentru ca nu fac bine, dar e obisnuinta asta de a fuma dimineata la cafea, sau de ex eu , in mintea mea "bolnava", nu pot bea o cafea fara sa fumez. sa-mi fie rusine!!!
asa ca, sper sa ma las cat mai repede!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Eu m-am lasat de fumat de Craciun, cu tigara electronica. Am primit-o cadou de la prietenul meu (care s-a lasat si el, tot de atunci). Eu fumam de 15 ani un pachet pe zi, iar el de 19 ani, doua-trei pachete pe zi. Tigarile i le-a adus seful lui, din America. Ne-am facut ditamai stocul de cartuse umplute cu nicotina. Daca stiam ca este asa de simplu, inventam eu tigara asta, mare inventie! Stiu ca pe piata sunt si rezerve cu continut mai slab de nicotina, ideea e sa reduci nicotina pana la 0. Daca ramanem cu gestul, n-are nimic, gestul nu face rau. Fumez in masina cu geamul inchis, in incapere cu copiii, iar in w/e am fost la beraria germana unde nu se mai fumeaza inauntru. Am stat linistita si am vazut si concertul, fara sa mai ies sa fumez in hol, in picioare. Am spalat perdelele, acum miroase in casa foarte frumos, nu-mi mai miroase respiratia, nu mai am gust rau in gura, nu mai tusesc, etc. Ma bate gandul sa imi fac si un detartraj. Imi mai e pofta uneori sa fumez a real thing, dar deja, dupa doua luni jumate de cand m-am lasat, mirosul de tigara si fumul imi fac greata. De la tigara asta pot sa spun ca ustura un pic limba daca fumez prea mult. Atunci stiu ca am exagerat cu nicotina si mai incetez pufaitul Una peste alta, super inventie. Sper sa ma tina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss3 spune:

Dragele mele,

Eu m-am lasat de fumat acum 1 an si jumatate. Va spun sincer ca m-am lasat din cauza unei probleme de sanatate. Nu fumam pentru ca nu puteam trai fara nicotina, fumam de placere, si cateodata de stres. Dar viata mea s-a schimbat foarte mult de cand m-am lasat de fumat. Pot urca 4 etaje pe scari fara sa ajung sus gafaind, nu mai am palpitatii, hainele nu imi mai miros a fum, am o respiratie mult mai curata. Se simte foarte mult. Nu se poate decat cu vointa si cu gandul ca faci asta pentru tine, pentru sanatatea ta si a celor din jurul tau. Nu apelati la metode gen plasturi cu nicotina sau tigari cu nicotina nu merita. Lasati-va singure, si nu va mai apucati.
Succes si sa traim mult si bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ate_09 spune:

luna aceasta am implinit 3 ani de cand nu mai fumez si nu pot decat sa ma felicit pentru alegerea facuta!!
De ce fumam??Nu dintr-un motiv anume....de plictiseala...datorita anturajului...sau pentru ca asa mi se parea cool. Si iata cum incepand cu o tigara...ajunsesem sa fumez un pachet pe zi.
Am renuntat brusc...am zis asta e ultima si ultima a fost!!! Ma simt minunat...la cateva luni dupa ce am renuntat, pielea mea arata mult mai curata si mai luminoasa...respiratia s-a improspatat..nu spun de mirosul hainelor ...plus ca treptat a disparut si oboseala pe care o capatasem in timpul fumatului cand gafaiam daca urcam cateva trepte.
Intradevar in timp...a aparatu pofta de dulce si evident ca s-au depus si ceva kilograme. Dar consider ca sunt mult mai sanatoasa chiar si asa cu cateva kilograme in plus (de care oricum am inceput sa scap printr-un regim echilibrat)...asa ca nu pot decat sa felicit pe cei si cele care au renuntat si sper ca lista nefumatorilor va fi mai lunga cu fiecare zi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrieladum spune:

Felicitari tie si tuturor fostilor fumatori, actuali nefumatori. Nu ne facem bine numai noua, cat si celor din jurul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Tocmai am terminat de fumat ultima tigara din viata mea! Vreau sa ma intorc peste un an la subiectul asta si sa ma felicit singura, si sunt convinsa ca asa va fi!
A, si mai astept si minunea aia cu tenul ca dupa ce ca e vai de capul lui de urit, il mai afumam si eu...

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss3 spune:

Bafta Androix, noi te sustinem. Apropos, acum vreau sa ma las de ciocolata si parca mi-e mai greu decat atunci cand m-am lasat de tigari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Eu m-am lasat de fumat cand am ajuns in NZ si m-au dat pe spate preturile. Le-am redus incet incet iar apoi m-am lasat de tot pt ca am ramas insarcinata.
Sotul s-a lasat si el dar ne-am reapucat cand ne-am dus in vizita in Romania. Eu mai putin pt ca lucram in spital si nu se fumeaza nici in curte....trebuia sa cobor 4 etaje, sa merg pana in parc sa fumez si sa ma intorc in birou. Imi trecea si cheful. Mai ales ca aici fumatul este considerata o chestie foarte urata si imi era rusine sa admit ca ca fumez.Deci ajunsesem la o tigare, maxim 3 pe zi, ceva mai mult in We. Sotul se tinea serios de ele.
In Noiembrie am ramas insarcinata si nu am mai fumat de atunci.
De o luna s-a lasat si sotul. Cum a reusit? Nu-mi vine sa cred: cu un DVD pe care il asculta in fiecare zi in masina in drum spre servici si inapoi.
Spune ca i se pare incredibil dar nu simte absolut de loc dorinta de a fuma.


Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Bravo, Ina! Criss, mersi de sustinere!

Sunt tare pe pozitii, nu pot sa spun ca nu simt ca-mi lipseste ceva, dar nici atat de rau pe cat ma temeam nu este. Acum daca am stat atat fara sa fumez nici 24 de ore, dar pentru mine este enorm, sunt sigura ca nu voi mai fuma niciodata. Raman doar cu un sentiment de teama pentru silueta mea si asa destul de greu incercata

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Bravo, Ina! Criss, mersi de sustinere!

Sunt tare pe pozitii, nu pot sa spun ca nu simt ca-mi lipseste ceva, dar nici atat de rau pe cat ma temeam nu este. Acum daca am stat atat fara sa fumez nici 24 de ore, dar pentru mine este enorm, sunt sigura ca nu voi mai fuma niciodata. Raman doar cu un sentiment de teama pentru silueta mea si asa destul de greu incercata

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia


Ai grija cu greutatea ca ai tendinta sa mananci mai mult si se depune. Eu sunt gravida si ma ingras oricum....mi-am luat o bicicleta pe care am pus-o in dormitor si pedalez in timp ce vad un film sau citesc.
Sotul se duce de doua ori pe saptamana la tenis si vad ca nu a luat in greutate.

Bafta multa si sper sa reusesti. Nu ai de unde sa-ti iei si tu un CD motivational? Poate te ajuta.




Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput