Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

eu fumam din clasa a9a,ziua si pachetul...apoi ajunsesem pe la 18 ani cand era ziua si pachetele...aproape 2...in martie 2008...intr-o dim eram la serviciu si constat cu stupoare ca nu mai intra tigarea de dim..."poate nu am mancat si de aceea" zic eu,reincerc dupa ce pap un sendvish...degeaba...parca avea cianura pe filtru...ajung acasa si sotul isi aprinde o tigare langa mine...il dau afara pe usa in 2 secunde...la 2 sapt imi fac testul de bbl...era acolo...un bb mik care m-a scapat de tigari...de atunci nu am simtit nevoia sa mai aprind o tigare,,,ce e drept...mai fumeaza prietenele pe langa mine si ar merge una mik la o barfa...dar e de ajuns sa simt fumul si......si stiti ce e si mai bine?k nici sotul nu mai fumeaza tot cam de atunci...s-o fii saturat saracutul sa stea pe afara pt un fum de tigare k in casa nici nu se punea problema asa k bb ne-a facut sa renuntam la acest tabiet vicios si pericoolos.sipt bb

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Salutare,


Am mai scris la acest subiect in aprilie anul trecut cand incercam sa ma las de fumat. O fata de pe forum mi-a trimis cartea lui Alan Carr si pe 12 mai am fumat ultima tzigara din viata mea. Si dupa aia am renascut.
Deci se poate.

Silvia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cayaaimee spune:

Felicitarii tuturor celor care s-au lasat. Nici eu nu mai fumez de la rev-ul din 2002 spre 2003. Am avut cateva apucaturi de ziua mea sau stiu eu ce eveniment dar mi s-a facut rau su nu m-am mai prostit. M-am lasat pentru ca mi-a cerut sotul meu, cand eram inca prieteni si eu de indragostita ce eram........dar mi-a facut un bine. Sper ca nici copilul meu sa nu capete oiceiul asta urat. Acum e mic, dar.....

Ionut Lucian - 27 decembrie 2004 -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

felicitari tuturor fetelor care ati renuntat si va multumim f mult pt povestile si incurajarile voastre!
cat ma bucur ca au mai scris si fete care au citit cartea!
e cineva care a citit cartea si nu a reusit?

traim intr-un mediu destul de toxic deja. oare nu ne e de ajuns?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Fetelor, daca vreti sa va lasati gasiti-va o motivatie foarte puternica - asta e cheia reusitei.

Eu fumam de la 16 ani, vreo 2 ani am fumat mai pe ascuns cateva tigari pe zi, dar de la 18 ani nu trecea ziua fara sa fi terminat pachetul. Nu am incercat niciodata sa ma las....eram sigura ca nu ar fi tinut....
Dupa alti 13 ani, am simtit intr-o zi niscavai greturi....mai sa fie poate sunt insarcinata...fac testul...2 liniute...bucurie mare...ma gandesc ca poate ar trebui sa o las mai usor cu tigarile. Next day, betaHCG pozitiv - zic gata pana aici a fost, nu mi-as ierta niciodata sa pateasca ceva copilul din cauza viciilor mele,
De atunci, nu am mai pus gura pe tigara si culmea nici nu mai simt nevoia -- in curand se face un an de cand plamanii mei sunt mai curati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Felicitari tuturor celor care au reusit sa scape de acest viciu!

Eu nu sunt fumatoare (am incercat dar nu mi-a placut) in schimb sotul meu da, sau ma rog, a fost. S-a lasat de doua saptamani si vad ca se tine tare pe pozitie. Cam care este perioada de incercare, pana te poti declara invingator cu acest viciu? Sper sa reuseasca.

Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia2" target="_blank"> foto 1, , foto 2 ,
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

dupa tentative si mii de tentative la mine nu a mers nimica

Acuma o sa incep cu anticonceptionale, si ma apropii de o varsta.... macar sa le raresc in prima faza...Doamne ajuta!

Almo

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Eu la un moment dat m-am aflat intr-o situatie f periculoasa sa zic asa.
Mi-am zis ca...gata, pana aici mi-a fost, cum o vrea D-zeu.
Cu ultima speranta, farma de speranta printre rugaciuni, L-am rugat pe D-zeu sa ma ajute, si I-am promis ca daca ma ajuta sa scap sanatoasa si cu bine, nu mai fumez cate zile oi mai avea.

M-a ajutat, a fost o minune, si de atunci nu am mai fumat.
sunt4 ani de la aca zi.Se poate.
Nimic nu e imposibil daca esti cu adevarat motivat.

Pe de alta parte cunosc un individ cu cancer la ficat in ultima faza, si el fumeaza de rupe...macar a recunoscut ca iubste tigara mai mult decat orice...asa ca, e vb de prioritati pana la urma

Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Annie80

dupa tentative si mii de tentative la mine nu a mers nimica

Acuma o sa incep cu anticonceptionale, si ma apropii de o varsta.... macar sa le raresc in prima faza...Doamne ajuta!

Almo

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.


Vezi ca exista si medicamente care te pot ajuta.
Mergi la un consult, spune ca doresti sa te lasi de fumat, trebuie sa existe si la voi programe speciale de acest gen.

PS: Pe mine cartea nu m-a ajutat, desi am mai citit si in alte parti ca are un grad de eficienta destul de ridicat. Asta e, incerci orice pana reusesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

elisor nu cred ca exista o perioada de incercare, eu de exemplu am incercat sa fumez la 18 ani, mama este fumatoare si mi-a zis mie si fratelui meu ca daca vrem sa fumam macar sa o facem de la 18 ani in sus si nu mi-a placut, fratele fumeaza din liceu si inca nu s-a lasat, sotul la fel a fost fumator, dar s-a lasat brusc, inr-o zi, inainte de a ma cunoaste pe mine, a aruncat pachetul de tzigari, cumnatul meu fumeaza si el si acum 2-3 ani se lasase 9 luni si s-a dus intr-o vacanta cu prietenii la mare si a inceput sa fumeze iar, asa ca tentatia exista si oricand te poti lasa sau reapuca de fumat. Sotul manca biscuiti cand simtea nevoia sa fumeze, pana nu a mai simtit nici o nevoie de fumat si sunt cred ca aproape 10 ani de atunci si fuma din scoala.

AURA

Mergi la inceput