Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

eu m-am lasat de cinci ani si ceva luni...mi s-a pus pata, stiam ca ma distrug lent, ca arunc multi bani aiurea etc...fumam 1-2 pachete/zi...si am reusit! intr-o dimi, plecam la job si fumam in masina...am stins-o la jum ate si am spus 'asta a fost ultima'..si a fost, ptr o saptamana, cand simteam nevoia rau..am mai sudat o tigAra repede, cam nasol gustul dupa o saptamana de pauza! asa ca ma apuc si de ceva sport, dansat la greu, aerobic...am mai tras un fum,doua o data, dupa aerobic si tare nasol a fost, ameteala mare!dupa inca o luna, in club, iar ma navaleste dorinta..aprind, trag 2 fumuri si era sa cad, de ameteala, noroc cu lumea din jur! am aruncat-o repede si gata, nu am mai pus gura pe tigara!
si ma simt minunat, nu mai suport fumul, zici ca nu am fumat vreodata!
este, intr-adevar, o chestie de vointa si ambitie!!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuta_a spune:

Buna!
Vreau si eu cartea:alina_aparaschitei@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

alinuta a cartea se poate descarca de aici
Cartea (in limba romana) se poate citi sau descarca de aici: http://www.scribd.com/doc/49762/Allen-Carr-carte-antifumat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui luny
este, intr-adevar, o chestie de vointa si ambitie!!


pentru mine nu a fost o chestie de vointa si ambitie. am citit cartea asta si cred ca am inteles ca intr-adevar nu mai vreau sa fumez pentru ca nu am de ce sa fumez.
nici macar odata (din ianuatie pana acuma) nu am simtit dorinta sa trag o tigare.
va incurajez sa cititi cartea. cu seriozitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

eu nu am citit nimic, am decis singura ca trebuie sa ma las!...si a fost greu o perioada, apoi nu mi-a mai trebuit!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Eu am citit cartea cap-coada si dupa ce am terminat-o am zis asta e ultima tigare si gata. Intradevar aia a fost ultima tigare de doua saptamani dar nu numai cartea m-a ajutat. Nu stiu cum sa va explic. In cartea aia scrie ca atunci cand vezi pe strada oameni care fumeaza ar trebui sa-ti fie mila de ei. Mi-e nu imi e mila de ei ci ii invidiez, dar in acelasi timp nici nu vreau sa fumez. E ceva ciudat. Oricum, atunci cand cititi cartea sfatul meu este sa va ganditi bine ca dupa ce stingeti ultima tigare veti fi nefumator. Eu nu m-am gandit la asta si poate de aia sunt asa acum. Eu am tot repetat ca o sa fie ultima tigare si atat. Si poate de aia ma simt eu acum asa ciudat. Oricum eu ma bucur ca am reusit sa ma las. Cred ca la mine a fost ceva combinat: metoda asta usoara cum scrie in carte si metoda vointei. Eu ma simt bine asa cum sunt acum si ca nu mai fumez. Sper sa ma si tina.
Bafta la toata lumea si curaj ca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Buna seara fetelor.Mi-am amintit acum ca in urma cu 2 ani m-am lasat si eu de fumat si acest forum mi-a fost atunci de mare ajutor. Dar, probabil din cauza lipsei de vointa, m-am apucat din nou de fumat dupa o luna. Era atat de bine cand nu fumam..tenul meu arata atat de bine..ma trezeam dimineata atat de bine..Si, cel mai important adevar de care mi-am dat seama cat nu am fumat a fost faptul ca, intr-adevar, tigarile iti provoaca o stare de nervozitate de necontrolat si chiar depresie. Cat nu am fumat eram atat de calma..Dar acum...Cred ca tr sa iau din nou acea decizie. Simt cum tenul meu se ofileste pe zi ce trece. Vreau sa pun mana sa slabesc un pic si apoi sa ma las de fumat. Chiar frumusetea si tineretea noastra nu sunt mai importante decat sa ne afumam si sa mirosim ca ultimii oameni dupa ce fumam??
Va felicit pe cele care ati reusit.Paote ca este cea mai buna decizie pe care ati lut-o vreodata..
Va urez din suflet multa bafta celor care vor sa se lase de fumat..
Ce bine ca sunt din nou cu voi..poate in curand va voi putea spune si eu ca m-am lasat de fumat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Nadyana bine ai venit. Dar de ce te-ai apucat iar de fumat dupa o luna? Exact dupa ce s-a dus efectul nicotinei din corp. Of. Dar ai citit cartea asta cu care se lasa atata lume de fumat? Poate te ajuta asta. Intradevar asa e cu nervozitatea din timpul fumatului. Si eu am observat asta. Sunt mult mai calma acum. Ce hestie, ca eu ziceam ca tigarile ma calmau, dar de unde ca imi dadeau stari de nervozitate dar nu-ti dai seama. Si cu tenul e adevarat ca e mult mai curat si mai luminos. Si la miros e altfel acum, am simtul mai fin. Si e buna cafeaua si fara tigare.
Sa sti ca si mi-e mie tare greu sa ma abtin sa nu aprind o tigare dar sper sa-mi treaca chestia asta odata si sa nu mai fumez niciodata. Bafta ca poate te mai lasa inca odata si acum poate dureaza toata viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Sper, Adriana sa de-a Bunul Dumnezeu sa ma las odata pt. totdeauna. Am sa printez cartea (de#351;i nu-mi dau seama cum pot printa cartea) #351;i am s-o citesc de cate ori va fi nevoie. Cu ajutorul lui Dumnezeu, a experientelor voastre #351;i .. a vointei mele.. voi reu#351;i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

nu mai stiu nici eu cum am printat-o. Cred ca am copiat-o la mine in calculator si apoi am printat-o. Daca vrei pot sa-ti trmit cartea pe e-mail si poate poti de acolo sa o printezi (sa-ti tri it cartea de la mine din calc). Altfel nu stiu cum sa-ti zic.
Da clar trebe s ate ajute Dumnezeu , dar trebe sa-i ceri si tu asta. Si vointa. Dar se poate asta e clar. Mi-e imi tot vine sa fumez si acum dar de cate ori imi vine ma rog sa nu fumez si uite ca uit. Intr-o seara am zis ca gata atat am putut eu sa ma abtin si ca o sa fumez. Nu am fumat chiar atunci cand m-am gandit. apoi m-am luat cu altele si am uitat. Si in pat mi-am adus aminte si am zis ca nu ma mai scol eu acum sa fumez o tigara ca nu merita. Las pe maine. Si uite ca am reusit tot mai mult. Cand imi mai vine sa fumez imi aduc aminte ce scria in carte ca tigarile nu ma ajuta cu absolut nimic ci mai mult rau imi fac. Sper sa reusesc de tot si pt tot timpul. te astept in club sa ne sustinem una pe alta poate.

Mergi la inceput