Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

ooofff.... de cand ma tot laud si eu...
cum sa renunt la ideea ca statul la o tigara e singurul meu moment de "relaxare"??... cu doua gemene de doi anisori, cu atata treaba de facut si fara nici un ajutor (in afar de sot, care e frant cand vine de la servici)...
o sa va citesc cat pot si din urma, poate gasesc vreun imbold care sa aiba si la mine rezultat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

marami ai dreptate in ceea ce privesc sucurile care evident ingrasa. sa stii ca si eu beam mult pepsi cand fumam, ca nu puteam sa fumez fara sa beau un suc sau o bautura. nu puteam sa fumez la un pahar de apa. nu-mi placea gustul tigarii. trebuia sa spal acel gust cu ceva. de fapt eu nu puteam fuma asa pe sec si nici sa fumez pe strada. de cand nu am mai fumat insa, nu am mai baut nici pepsi, decat f rar in combinatie la un cocktail. eu ma refeream, ca atunci cand fumam nu prea imi mai trebuia mancare. care de fapt nu e ok. beam sucuri care nu aveau nici un aport nutritiv, in loc sa ma haranesc rational. mare gresala. nici nu ma mir ca in fiecare dimineata cand imi aprindeam o tigara trebuia sa ma tin de pereti ca ma lua ameteala. de cand m-am lasat insa nu am mai ametit niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Almo, mersi... intrat in posesia cartii, o sa am timp sa o rumeg ca pe tutun o saptamana intreaga. De saptamana trecuta cel putin nu am mai fumat in masina... sa vedem ce o sa fac dupa 30 de km

Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiusha11 spune:

va salut pe toti
sint si eu noua pe aici ,dar am o problema mai veche......fumatul
eram fumatoare cind am ramas insarcinata ,dar am avut o motivatie destul de puternica si m-am lasat .....vreo 4 ani
dar m-am apucat dintr-o prostie iar si nu mai reusesc sa ma mai las...poate cind mai fac un bebe
va urez succes la toti in lupta cu tutunul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:


Ce carte minune laudati voi aici? As vrea sa o primesc si eu pe mail daca se poate. Multumesc!


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Gata.... sunt nefumatoare!
Almo, ai avut dreptate, incercarea de acu doua sau trei saptamani, cat or fi trecut de atunci, s-a dovedit a fi doar un test de vointa si nimic mai mult. Cat am fost la mare am "savurat" fiecare tigara ce mi-am aprins-o, cartea am terminat-o doar acum, ciudat este ca acea ultima tigara nu am mai dorit-o in mod expres dar totusi am fumat-o ca sa pot spune " A fost ultima tigara!". Acu ce sa spun, am sa mai trec pe aici sa va tin la curent, un lucru e cert, nu voi mai striga .... am nevoie de sustinere.
Va pup si ne mai auzim!


Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

maramiin primul rand te felicit ca ai reusit sa citesti cartea si apoi normal te felicit ca ai renuntat la fumat.
acum sunt multe care au nevoie de incurajari de la tine asa ca te rugam sa intri aici din cand in cand, cu bune cu rele, sa ne pove cum esti.

kidcartea de care tot vorbim noi aici, e o carte in format pdf, care ne-a ajutat pe multe dintre noi sa renuntam la fumat. poti sa o ai si tu, daca imi trimiti o adresa de email unde sa ti-o trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

almo Ti-am trimis PM. Sunt foarte nerabdatoare sa citesc si eu aceasta carte.
Multumesc!


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Buna seara fetelor! Sa va povestesc si eu povestea mea.....
Eu din fericire am reusit sa ma las de fumat de aproape 2 ani.Am inceput sa fumez pe la 16 ani cu colegele de liceu, la inceput in glume dupa care mai in serios, pana cand am ajuns sa imi cumpar zilnic pachetul de tigari.Nu am crezut ca voi reusi intr-adevar sa ma las pt ca nu sunt o persoana ambitioasa si nici cu o vointa de aur.
Totusi mi-a fost dat in viata ( din fericire-nefericire)sa lucrez cu o persoana bolnava de SLA ( scleroza laterala amiotrofica), care respira artificial.Datorita acestei persoane am intrat in contact si cu alti bolnavi( tineri si mai in varsta)care sufereau de alte boli respiratorii.In acea perioada inca mai fumam.... si ma gandeam cat de dificil poate fi "sa respiri" pt ei can d mie mi se parea asa natural.E adevarat, eu sunt sanatoasa( gandeam eu) dar de cate ori ii vedeam ramaneam cu un gust amar in gura.E trista situatia dar este realitatea care ne inconjoara, trebuie doar sa ne intalnim cu ea ca sa apreciem aerul pe care il respiram.Nu m-am lasat atunci de fumat amai durat vreun an jumate.....dar intr-o seara am fumat o ultima tigara si de a doua zi si pana azi nu am ma pus tigara in gura si sper sa nu o mai fac niciodata.Nu sunt moralista...pt ca ca ex fumatoare stiu ce inseamna, dar acum ca sunt insarcinata sunt bucuroasa ca m-am lasat de ceva timp.
Asa ce va urez la toate sa aveti forta sa rezistati pt ca se merita....pt sanatoatea noastra si a copiilor nostri
Va pup

georgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tec spune:

Salut, sunt nou pe aici. Sunt un viitor tatic. :D
Nevasta-mea vroia copil, si i-am spus, vrea copil sa se lase de fumat , ca nu e bun in timpul sarcinii. Si s-a lasat. L-a inceput cu solano. Cna vroia o tigare , baga un solano. dar dupa vreo sapt sau 2 nu a mai fost nevoie. a scapat de tigare. la ea a parut usor lasatul asta, dar la mine de la un pachet am aj si la 2 pe zi, cu toate ca zic ca "ma las in curand". as vrea dar sa fie usor, dar mai e si putin stres la munca, putini nervi acasa si gata pofta de tigare, si mai e si obisnuinta, fara sa vreau duc mana la pachetu de tigari. am incercat cu guma de mestecat pt fumatori, dar imi venea sa vars dupa ce o mestecam un pic. si ar cam trebui lasate ca fumeaza si nevasta si viitorul copil odata cu mine. :(
bafta in continuare

Mergi la inceput