Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

parca ieri am verificat si nu mai scrisese nimeni si uite azi marami are nevoie disperata de incurajari. draga mea, cand esti hotarata cu adevarat zic eu, nu o sa te mai gandesti la tigari din 5 in 5 minute. atata timp cat te tot macina cum ai fuma o tigara, sansele sa reusesti sunt f mici. asta e doar parerea mea, din experienta mea de ex fumatoare. de fiecare data cand am renuntat nu am mai acceptat ideea de fumat. daca imi venea in minte ca as fuma o tigara, ma gandeam imediat la altceva, ceva care sa ma faca sa ma simt bine, cum ar fi de ex sa imi cumapar ceva frumos.
poate cateva zile e mai greu dar cu timpul, gandul la fumat o sa iti vina tot mai rar.
daca ai renutat la fumat doar ca sa vezi cat timp te poti abtine, ti-ai pus in minte sa-ti faci un test un test de vointa, sa vezi daca poti, si te tot gandesti ce bine ar fi acum sa fumez o tighi, sau cand esti nervoasa sau fericita te gandesti iar ce buna ar fi acum o tighi, e f f greu sa renunti.
daca insa esti hotarata si iti dai seama ca fumatul e doar o prostie, ca nu ai nevoie sa fumezi nici cand esti nervoasa nici cand esti fericita, si esti constienta ca fumatul e inventie tampita cu care iti distrugi sanatatea si frumusetea in fiecare zi, daca zici de azi vreau sa incep o viata noua, atunci da, ai toate sansele sa renunti.

deci marami tu cu ce gand ai renutat, iti faci un test de vointa sau esti hotarata sa incepi o viata noua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

`neatza!
Pai Almo, pentru inceput am obosit sa imi controlez fara succes mainele care tremura, sa ma trezesc cu ochii umflati in fiecare dimineata si sa dau vina mereu si mereu pe tiroida ca si cum ea ar fi singura vinovata. Cat am fost plecata e adevarat ca am fumat de dragul obisnuintei nu de dorul tigarilor, un lucru e cert pot trai si fara tigari..... si cu sau fara suport tot ma las de fumat.

Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui marami

`neatza!
Pai Almo, pentru inceput am obosit sa imi controlez fara succes mainele care tremura, sa ma trezesc cu ochii umflati in fiecare dimineata si sa dau vina mereu si mereu pe tiroida ca si cum ea ar fi singura vinovata. Cat am fost plecata e adevarat ca am fumat de dragul obisnuintei nu de dorul tigarilor, un lucru e cert pot trai si fara tigari..... si cu sau fara suport tot ma las de fumat.

Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze


mie mi se pare ca esti hotarata. la inceput o sa iti vina in minte cum ar fi sa fumezi o tigara mai des, si in general gandul asta o sa te incerce in acele momente ale zilei cand aveai obiceiul sa fumezi sau la putin timp dupa acele momente ale zilei. incearca sa alungi acel gand si sa iti spui ca ai facut un pact cu tine insati si ca esti nfumatoare. dupa ce o sa treaca cateva zile, odata ca gandul de a fuma o sa iti vina tot mai rar, apoi nici tu nu o sa mai fii chiar asa usor de corupt, pt ca trecand cateva zile in care nu ai fumat nu o sa-ti vina sa te reapuci. cu cat trec mai multe zile cu cat o sa fii cat ma confidenta. sfatul meu e ca la inceput, daca simti ca nu ti-e chiar usor incearca sa nu te intalnesti cu prieteni fumatori. spun-le tuturor ca te-ai lasat de fumat asa o sa iti fie mai usor sa iti calci pe cuvant cand cineva o sa iti ofere o tigara.

asteptam sa ne pove daca esti inca pe baricade. succes mult! daca gasesti alte metode care te-au ajutat sa te abtii mai usor, te rugam sa le imprtasesti cu noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

si inca ceva marami, dupa cateva saptamani, cand uitandu-te in oglinda o sa vezi un chip luminos, un chip pe care aproape ca-l uitasesi, o sa zambesti cu satisfactie. o sa iti fie insa ciuda ca nu te-ai lasat mai devreme, asa poate reuseai sa itarzii aparitia unor riduri, asta daca ai vre-unul, daca nu, fii fericita ca esti norocoasa lasandu-te de fumat in timp pt tenul tau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lkiki spune:

Almo draga, eu sunt o utilizatoare noua a acestui forum si sunt f interesata de cartea "minune".Am fumat aproape 16 ani cam 2 pachete pe zi... Fiind insarcinata in luna a 7-a nu mai fumez dar astept cu nerabdare sa treaca si alaptatul pt a putea reincepe.... Visez in fiecare noapte ca fumez si fiecare zi e un chin. Te rog din suflet daca poti sa-mi trimiti acea carte la "lkiki95@yahoo.co.uk".
Multumiri de la o viitoare mamica - sper- nefumatoare.

Va tin pumnii tuturor pentru a scapa de acest viciu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lkiki spune:

Almo multumesc mult pentru promptitudine si sa-ti dea Dumnezeu sanatate!!!! Acum m-apuc de citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yvi spune:

Pot sa zic ca din cauza tigarilor am slabit vreo 10-15 kg , pentru ca atunci cand imi era foame fumam 2-3 tigari si pur si simplu nu mai simteam ca mi-e foame
Adevarul e ca m-am si distrus putin pentru ca mi-a fost rau cam o luna din cauza asta , dar mi-am revenit si desi stiu ca imi fac rau tigarile , nu ma pot lasa

Prietenul meu mi-a spus ca atunci cand o sa fiu gravida nici nu ma lasa sa pun mana pe tigari , si mi-e frica de faptul ca ma voi ingrasa din nou , mai ales fiind gravida

M-as lasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu m-am lasat de o saptamana... si 1 zi. Beau cafea, ies la o bere, duc o viata normala, ma rod degetele sa-mi aprind o tigara dar stiu ca doar una si e suficient sa ma reapuc.

Am 33 ani, fumez de la 19 cu pauze de sarcini si alaptat (2 copii). Ce m-a determinat sa o fac? O problema de sanatate care a aparut intamplator si pe care o investighez acum, poate sa fie, poate sa nu, oricum, m-a facut sa inteleg ca viata e fragila, corpul nostru se uzeaza incet-incet odata cu varsta si de ce sa-l mai ajut si eu sa "imbatraneasca"? Vreau sa traiesc suficient incant sa-mi vad copiii la adolescenta...macar.

Edit: cred ca m-am mai ingrasat sau poate doar mi se pare mie...oricum, sincer, nu-mi pasa. E mai importanta victoria asupra tigarilor. O sa slabesc.

Pentru copii am facut-o si pentru mine...si stiu mai bine ca oricine cat e de greu...dar faceti efortul asta, daca vreti, merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

calujro bine ai venit innefumatorilor.

stiti ca se spune ca suma viciilor ramane constanta. cele care v-ati lasat de fumat cu ce alt viciu v-ati ales. eu, cred ca shoppingul. de cand nu mai fumez imi cumapar mai dihai gandidu-ma consolandu-ma ca decat sa dau banii pe tigari mai bine imi cumpar tot felul.

nu m-am ingrasat de cand m-am lasat de fumat dar nici nu am slabit. Sigur ca fumatul te ajuta sa slabesti mai usor dar oare merita riscul. Da, atunci cand te lasi de fumat trebuie sa depui putin mai mult efort ca sa slabesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo
Sigur ca fumatul te ajuta sa slabesti mai usor dar oare merita riscul. Da, atunci cand te lasi de fumat trebuie sa depui putin mai mult efort ca sa slabesti.


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze



Almo, iarta-ma dar as vrea sa te contrazic putin, binenteles ca vorbesc din experienta, eu mananc, beau cafea si o tona de pepsi ca sa pot fuma, altfel nu merge si pace, sunt tentata sa spun ca din contra a toate sansele sa te ingrasi.
Eu am ramas in umbra, sunt si nu sunt e baricade, in w e trecut am fost cu cortul, am avut o noapte de cosmar si pentru ca ne-am petrecut-o in fata cortului si normal ca mi-am aprins si eu ..... intai o tigara, gustul a fost oribil..... ati incercat vreodata sa fumati Marasesti sau Carpati fara filtru, eu fumez Dunhill rosu, scurt....... nu sunt cu nimic mai bune decat cele de pe vremea impuscatului, fara filtru... mi-a luat vreo juma de an sa-mi conving soata sa fumeze tigari cu filtru, imi era rau de la mirosul lor numa`.....scuze, am inceput sa sar de la o idee la alta. Pe scurt, am saptamana de cand mi-am aruncat pch de tigari, am avut grija sa am unul la indemana si apoi inca unul. Eu sunt multumita deocamdata de mine, nu mai fumez doua pch de tigari pe zi si cel mai important nu imi mai tremura mainile ca la o drogata, pot sa trag aer in piept fara sa casc si mintea mea e atat de bine programata sa renunt la fumat incat tigara ce inca o mai aprind e doar pentru a ma pregati de noul meu statut..... si almo, nu, nu am primit cartea, imi amintesc doar ca am cerut-o insa nu imi amintesc daca am si dat adresa de mail.
Duminica sau luni plec la mare, nu stiu daca voi continua sa-mi pastrez obiceiul, e putin probabil pentru ca voi doar cu fetele, asa ca.... cu putin noroc data viitoare o sa pot spune linistita.... GATA, M-AM LASAT DE FUMAT!

... si inca ceva, trimit PM cu adresa, voi avea timp suficient sa citesc cartea cat voi fi la mare...... merg special pentru Oana, am obosit sa tot fug cu ea la doctor...vreau un copil sanatos intr-un mediu pe cat posibil curat...fara prea multe fumuri.
ambitioasele si invingatoarele!


Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze

Mergi la inceput