Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Dragilor,

Ma bucur f mult sa citesc ca tot mai multi citesc aceasta carte si ca tot mai multi reusesc sa renunte la fumat.

A trecut ceva timp de cand nu am mai intrat aici fiind plecata in Ro. Am gasit in tara prieteni care au renuntat la fumat din grija pentru ten si altii care nu vor sa renunte argumentand " nu ma intereseaza sa renunt la fumat, ca atata am si eu de la viata asta, o tigara si o cafea". Stiu cum e sa gandesti asa, imi pare insa rau insa ca nu vor sa citeasca cartea nici macar din curiozitate, ca sigur dupa aceea vor gasi aceeasi fericire intr-o cafea si o prajitura. Am crezut ca o sa ne fie mai greu in ro inconjurati fiind de fumatori dar nu a fost asa. Am simitit exact ceea ce simt cei carora nu le place sa bea in preajma celor care beau, cu alte cuvinte "nimic".
In schimb am adus din ro doua cartuse de tigari pt niste prieteni, aici tigarile fiind mult mai scumpe. Stiu cum e sa fii fumator si sa te usture buzunarul dar sper ca se vor lasa si ei de fumat intr-o buna zi.

Incurajarile, expeirienta noastra povestita aici, cu bune cu rele, cu reusite si nereusite, pot contribui la sanatatea multora dintre noi. Haideti sa nu uitam sa scriem la acest subiect din cand in cand.

pt reuista!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Salut din nou !
vreau sa va povestesc despre ziua de ieri ,cand am iesit prima data in oras cu fumatorii de cand nu mai fumez ( adica azi e a patra zi). inainte sa ies din casa imi era cam frica... imi imaginam toti prietenii pufaind de zor si eu salivand si mai de zor dupa o tigara ... si mi-am zis: no, imi iau un pachet de tigari, daca ma apuca dandanaua macar sa am ce fuma. seara a trecut fara nici o problema, fumul a trecut si pe la nasul meu ( stiti si voi ca fumul se duce fix la nefumatori ) dar ... nu am simtit nevoia sa fumez nici o tigara. si nu am fumat. parca as fi luat o tigara sa o aprind dar ma gandeam ce gust groaznic trebuie sa aiba si ca o sa ma apuce tremuratul si ametelile si ... mai bine NU.
nu ma credeam in stare de asa ceva , sincer. e o victorie pt mine. parca ce-a fost mai greu a trecut... of. deocamdata tot cu plasturi cu nicotina , dar azi dimineata nu stiu cum m-am sucit de l-am mirosit si era sa cad jos. ingrozitor miros si ala! si eu bag in pielea mea asa ceva... bleah!
deocamdata ma mai 'pansez' pana scap de nevoia gestului de a duce ceva la gura ha ha.
succes si voua , vointa si aer curat si sanatate !
p.s. am inceput sa expectorez niste chestii... Doamne, aveam asa ceva in plamani ????
cartea lui allen inca nu am terminat-o ca imi schimb apartamentul. dar urmeaza..

voi ... ce ati mai facut ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis26 spune:

Azi a trecut ziua 24 de cand nu mai fumez!!!
Celor care inca fumati va spun ceva: mi s-a sensibilizat mirosul!!!
Sincer nici nu mi-am dat seama pana acum ca fumul de tigara se simte atat de tare! Nu avem cum sa imi dau seama pentru ca fumez din adolescenta... asa ca... nah. Mi-au trebuit aproape 15 ani sa imi dau seama ca lumea miroase altfel!!! Din pacate unii miros mai puternic...decat inainte...
Vreau sa multumesc inca o data celor care au postat aici si lui almo, deoarece e total vinovat pentru ceea ce mi se intampla.
Merci din nou si multa sanatate si copii multi la toata lumea.
A, da imi pare rau ca nu am stiut mai repede ce usor e sa renunti la fumuri...
Pupici tuturor
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Dragelor,
eu una nu reusesc sa ma las de fumat. Nu merge si pace.
Imi propun de fiecare data :gata, nu mai fumez! Si o iau de la capat.
Le-am incercat pe toate :cartea am citit-o de 2 ori-are f multa dreptate omu' ala acolo da n-a mers cu mine; nicorette am mestecat k pe orbit...tinctura anti tabac e frectie la picior de lemn...
Raman pe Nanotek cu 2 mg nicotina in speranta k intr-o buna zi nu o sa-mi mai tb nici alea 2 mg si gata...
Sau poate sa-mi sting o tigara pe limba ca asa sigur nu o sa mai fumez...
Gluma gluma, da' dati-mi si mie un sfat, o reteta ceva...Ca nu mai apuc sa fac al doilea copil dc nu renunt...Si asa trecura aproape 5 ani de la primul...


Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105
http://community.webshots.com/user/adlemi_airal
http://craiustefan.3x.ro/

http://www.dropshots.com/adlemi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
citat din mesajul lui adlemi

Dragelor,
eu una nu reusesc sa ma las de fumat. Nu merge si pace.
Imi propun de fiecare data :gata, nu mai fumez! Si o iau de la capat.
Le-am incercat pe toate :cartea am citit-o de 2 ori-are f multa dreptate omu' ala acolo da n-a mers cu mine; nicorette am mestecat k pe orbit...tinctura anti tabac e frectie la picior de lemn...
Raman pe Nanotek cu 2 mg nicotina in speranta k intr-o buna zi nu o sa-mi mai tb nici alea 2 mg si gata...
Sau poate sa-mi sting o tigara pe limba ca asa sigur nu o sa mai fumez...
Gluma gluma, da' dati-mi si mie un sfat, o reteta ceva...Ca nu mai apuc sa fac al doilea copil dc nu renunt...Si asa trecura aproape 5 ani de la primul...


Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105
http://community.webshots.com/user/adlemi_airal
http://craiustefan.3x.ro/

http://www.dropshots.com/adlemi






sfatul meu e sa te apuci de al doilea copil ca poate asa o sa reusesti.

nu toti suntem la fel si de aceea, daca pe unii dintre noi cartea ne-a ajutat, nu inseamana ca o sa sjute pe toata lumea. tu poate o sa gasesti o alta metoda care o sa functioneze pt tine. totul e sa incerci si sa pui in asta tot sufletul.

Dragele mele tocmai am auzit de o amica care are cancer, fumatoare ocazional, si ma gandesc cum am putut sa ne intocsicam cu fumul asta nenorocit atata timp si nu ne-a pasat de sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

fetelor, baietilor, sustineti-ma si pe mine.
de azi am zis STOP tutunului. am mai avut perioade de 2-3 saptamani in care nu am fumat deloc si iar m-am apucat. de data asta imi doresc sa fie definitiv.
desenele de pe noile pachete au avut un impact major in luarea deciziei.
voi citi si cartea.
in casa suntem 2 (eu si sotul) care intram in aceasta cursa.
tineti-ne pumnii sa ne iasa.
kindaras, mai bine scriem pe forum una-alta decat sa mai fumam.
hai sa ne sustinem, si eu am nevoie de sustinere si incurajari :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

S-a intamplat mult mai usor decat as fi crezut! Incercari de a ma lasa de fumat am mai avut. Fumez de la 18 ani si acum am 30. Cam un pachet pe zi. La prima incercare eram inca in tara, ajunsesem la performanta de a fuma o singura tigara, dar asta cu niste sacrificii si pofte extraordinare. Apoi cand am emigrat, vazand pretul tigarilor de aici, am zis ca trebuie sa ma las neaparat, le-am rarit numai...
Au trecut doi ani de atunci si in iulie anul trecut am hotarat ca e timpul pt un bebe. Sotul ma batea la cap ca va trebui sa ne lasam de fumat (el fuma 2 pachetepe zi aproape), eu ma uitam la el asa...lung gandindu-ma ca nu va reusi niciodata si astfel o sa am si eu o scuza pt a fuma in continuare.

Am ramas insarcinata destul de greu, dupa aproape un an. Am mai fumat pana am ajuns la medic, cred ca la o saptamana de la intarzierea menstruatiei. Nu s-a vazut nimic la ecograf. Eram in Romania. Imi gaseam tot felul de scuze, ca sunt stresata de zbor, ca dc o sa ajung in State o sa ma las. Dupa o saptamana am mai facut o ecografie si atunci s-a vazut ceva palpaind pe ecran, era inimioara. A doua zi aveam avionul spre state. Nu am mai fumat de atunci. M-am lasat brusc, fara nici un fel de pofte, isterii, nervi. Nu am mai putut fuma. Sotul s-a lasat si el ca sa ma sustina. Avem aproape trei luni de abstinenta.
Nu am crezut niciodata ca voi putea. Nu imi inchipuiam cafeaua sau o iesire in oras fara tigara aferenta. Partea ciudata este ca nu ma simt diferit, nu mi se pare ca mi s-a imbunatatit mirosul sau gustul, nu respir mai usor. Insa cred ca sunt mai sanatoasa. Si copilul meu e mai sanatos. Merita sa fie mai sanatos. E cel mai frumos dar pe care mi l-a facut viata, cum as putea eu oare sa fac ceva cu buna stiinta care sa-i dauneze?

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deceptia spune:

Multumesc Almo pentru carte, iar celorlalte persoane care au postat pentru faptul ca si-au deschis sufletul si m-au ajutat sa nu ma simt complet singura in aceasta lupta .
Am intrat pentru a-mi descarca sufletul si de a cauta incurajari in perioada ce va urma impotriva monstului care, pentru mine, este imens.
Sper sa fiu scutita de critici, imi ajunge povara care o duc deja - an de an a devenit mai grea si mai complexa .
De 7 ani doresc sa ma las de tigari, de 3 ani am incercat diferite metode ...pana acum esecuri.
Complexitatea problemei este data de faptul ca imi mint sotul de cateva luni ca m-am lasat de fumat si nu ma mandresc cu asta, e un stres continuu (pt. cei care au citit cartea - m-am regasit acolo) si imi vine sa plang de fiecare data cand imi spune ca ma iubeste, nu merit dragostea lui, daca ar sti ca fumez automat ar intenta divort.
In plus, sunt insarcinata ... sunt complet constienta de riscuri ... dar nu e motivul principal ... Vreau sa fiu libera sa ma bucur de viata, sa am incredere in mine, sa nu ma mai simt "stigmatizata" - acesta e principalul motiv.
Cartea am citit-o, pana acum nu a fost usoara , am recitit-o + scos idei ... maine e ziua cea mare.
Te rog, Tata Ceresc, ajuta-ma!
Felicitari celor care s-au lasat! Sunteti un exemplu viu ca se poate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

deceptia,terry, adlemi va dorim succes in lupta voastra impotriva fumatului si sunt sigura ca o sa reusiti. In capul vostru exista un buton pe care trebuie doar sa il treceti pe "stop fumat".
Nu sunteti departe de a reusi. Multa lume insa renuta chiar cand este f aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonagabri spune:

Buna fetelor vreau sa va spun ca eu m-am lasat de fumat de vreo 8 luni dar an momentul cand am pierdut sarcina m-am apucat din nou .Motivul care ma facut sa renunt la tigari era sa am un copil sanatos

Mergi la inceput