Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

isa cris nu ma supar. de ce sa ma supar? nu ma astept sa vad numai impresii bune aici. ar fi prea frumos sa fie asa. plus ca nu toti suntem la fel. fiecare percepe diferit si se manifesta diferit. singurul lucru pe care noi oamenii il avem in comun e ca suntem f diversi.
asa ca eu sper ca indiferent de parerile noastre aici fiecare care vrea sa renunte la fumat trebuie macar sa incerce. indiferent de rezultat.
din cati cunosc eu pana acum, care au citit aceasta carte, un singur prieten nu a reusit, dar nu renunta, vrea sa o mai citeasca odata. considera ca a citit-o prea repede (o seara) si ca probabil nu a asimilat tot.



Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze
si http://otlaca.myminicity.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Astbjort spune:

Hop si eu cu parerea mea. Si eu sunt fumatoare si m am lasat de 'n' ori chear si pentru 1an si jumatate, si de ce m am apucat din nou?? NU STIUcred ca de proasta ce sunt. Prima oara m am lasat de fumat pentru 3 luni si m am apucat din prostie, mai aveam 2 zile pana sa merg in tara si eram asa de emotionata sa mi revad familia, si am zis ca o tigara sa ma mai calmez nu strica, si apoi inca una si inca una si asa m am apucat de fumat din nou. Apoi timp de 3 ani m am tot lasat de tigari dar pe termen scurt cate 2sau3 saptamani dar mereu gaseam cate un motiv ca sa incep din nou sa fumez In 2005 am ramas insarcinata, asa ca dupa o luna de sarcina m am lasat de fumat dar am inceput din nou cand avea fetitza 7 luni, si din nou imi pun aceeiasi intrebare DE CE?? Dupa 15 luni fara tigara de ce a trebuit sa ma apuc din nou?? in 2007 am renuntat la tigari pentru ca vroiam sa raman insarcinata din nou,anul asta pe 1 ianuarie am nascut tot o fetitza, dupa o luna de zile din cauza unor probleme cu sani nu am mai putut sa o alaptez si a trecut la beberon, deci nu ma mai retinea nimic de la tigara si cafea, acum fumez din nou din luna martie, si stiu ca nu depind de tigari si ca nu mi ar fi greu sa ma las de ele, sunt zile in care nu fumez toata ziua daca sunt ocupata mai ales cand sunt cu copii, nici la bar\restaorant nu fumez ca aici nu se mai fumeaza in baruri si eu afara nu ies sa fumez ca cu vremea islandeza inghet cu tigara in mana, deci nevoia de a fuma nu e chear atat de puternica la mine, si atunci de ce mai fumez???? Vointa cred ca mi am pierdut VOINTA, SI AMBITIA. Mereu gasim cate un motiv cat se poate de banal doar ca sa mai fumam o tigara si inca una si inca una, uitam de raul care il facem celor din jurul nostru, la copii nostri si la cei pe care i iubim. Motive pontru a fuma gasim multe dar ca sa ne lasam de fumat nu mai gasim motive cu toate ca ele ar fi mai multe si MULT MAI IMPORTANTE decat celelante. Sanatatea noastra si a celor din jurul nostru, bani arsi pe tigari, acel miros oribil pe care il avem noi fumatori, acestea ar fi doar cateva motive ca sa ne lasam de fumat,dar nu o facem, si ajung la ceeiasi intrebare DE CE FUMAM

Ally

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Astbjort spune:

Va urez numai de bine la cei ce vor sa se lase de fumat.




Fumatul e boala grea, bravo celui care reuseste sa scape de ea

Ally

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaPanaet spune:

Fetelor, eu m-am lasat brusc de fumat, ce-i drept nu fumam mult, insa tot mi-a fost greu. Mi-a fost greu fizic, am avut stari de sufocare, saptamani am dormit pe 3 perne, aveam impresia ca nu pot sa respir....n-a fost bine deloc. Daca stiam ca patesc asa ceream ajutorul unui medic. Cred c-am trecut printr-un fel de sevraj cum trec cei care se drogheaza. Pana la urma si tutunul e tot un drog. Bine c-am scapat! Nu e niciodata prea tarziu!


Am nevoie de iubire ca de aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isa_Cris spune:

Buna dimineata!
Almo sper ca prietenul tau sa reuseasca la un moment dat!
Eu n-am terminat de citit cartea! Tot acolo am ramas, unde v-am spus si data trecuta. Probabil lipsa de timp sau ... poate chiar n-am vrut sa ma las influentata chiar asa mult de cineva! Nu stiu ... stiu doar ca sunt destul de "incapatanata".
Finalul totusi e foarte placut pentru mine. Vineri, in drum spre casa mi-am spus ca trebuie sa nu mai fumez. Mai aveam 2 tigari in pachet, de care spuneam ca vor fi ultimele. Adica, ajungeam acasa, le fumam cu mami la o cafea si ... gata! In adancul sufletului stiam ca asta am mai spus-o de n-ori si n-a functionat. Asa ca i-am promis lui Doamne Doamne ca nu o sa mai fumez dupa acele 2 tigari si ca Il rog sa ma ajute sa ma tin de promisiune. Bine... ca orice om "pacatos" vroiam mai mult.... sa ma ajute sa fac si un bebe (mi-a spus o dr ca s-ar putea sa nu pot face bebe). Am ajuns acasa pe la vreo 3:30... am fumat acele tigari si de atunci .... nici macar un fum!!! Mami mi-a luat un pachet, ca am ramas fara, dar a ramas neinceput! Un lucru care m-a surprins foarte mult, a fost ca, nici iubitul, nici mama, nici macar un prieten cu care am stat mai mult de o ora, nu m-a intrebat daca m-am lasat de fumat! Adica, pur si simplu nu au observat ca eu nu mai fumez! Chiar nu-mi vine sa cred! La un moment dat ma gandeam ca s-au inteles sa nu ma intrebe, dar pe urma m-am gandit ca nu prea aveau cum!
Sa revin... au trecut aproape 3 zile intregi de cand nu mai fumez. Imi este bine, chiar am mai multa energie, si imi vine sa rad tot timpul. Mi-a fost greu sambata dimineata, la renumita cafeluta cu tigara... dar a trecut. Apoi, am fost sa cumparam ceva si... ca de obicei, inainte sa ne urcam in masina sa plecam... fumam o tigare! Pe deasupra a trebuit sa mai si asteptam vreo 20 min sa ne aduca marfa din depozit! Baietii au fumat, eu am baut doar o cioco calda si .. atat. Tot timpul imi spunea ca "daca am rezistat pana acum ce rost are sa fumez una acum, sau sa trag un fum - ca asa ma voi reapuca de ele" si imi reaminteam ca "AM PROMIS!".
Concluzia este: Se poate, si e relativ usor, daca reusesti sa treci peste momentele "obisnuite" in care fumai!
Dumnezeu sa ma ajute in continuare si sa-i ajute pe toti cei care-si doresc sa scape de acest viciu!
Va pup si ... o sa mai revin sa va spun ce frumoasa este viata fara tigara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Bravo, Isa! Felicitari sincere! Asta inseamna sa ai vointa! Tinem pumnii sa ai in continuare la fel de multa vointa si sa nu-ti fie prea greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isa_Cris spune:

Multumesc Simina!
Chiar ma simt bine si sunt foooooarte fericita ca nu mai fumez!
Pana acum am fost speriata ca nu o sa rezist, ca o sa-mi fie greu, ca o sa-mi ceara organismul ceva.... offff, cat de prostuta am fost!
Nimi din temerile mele nu s-au dovedit a fi intemeiate.
Bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:
Originally posted by inaioana


Ei, nici chiar 98%...
Ajuta la sevraj dar trebuie sa fii si motivat. Nu sunt pilule minune pe care le iei si , gata, uiti ca ai fumat vreodata. Ajuta insa foarte mult.
Exista doua Zyban si Champix. Eu iau Zyban si am o cunostinta care a luat Champix. Eu le-as recomanda alaturi de carte, oricum.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)









inaioana , lumineaza-ma si pe mine te rog !Ai mers la medic si ti-a prescris Zyban ? Are efectul scontat ?
Eu am intrebat in farmacii si mi-au spus ca se elibereaza doar pe reteta si nici nu-l au in stoc.
Multumesc si mult succes


Alina

a fi om e lucru mare ...
[url="http://picasaweb.google.com/alina.oztaysi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaPanaet spune:

quote:
Originally posted by Isa_Cris

Buna dimineata!

....Asa ca i-am promis lui Doamne Doamne ca nu o sa mai fumez dupa acele 2 tigari si ca Il rog sa ma ajute sa ma tin de promisiune. Bine... ca orice om "pacatos" vroiam mai mult.... sa ma ajute sa fac si un bebe (mi-a spus o dr ca s-ar putea sa nu pot face bebe). Am ajuns acasa pe la vreo 3:30... am fumat acele tigari si de atunci .... nici macar un fum!!! ......Sa revin... au trecut aproape 3 zile intregi de cand nu mai fumez. Imi este bine, chiar am mai multa energie, si imi vine sa rad tot timpul. Mi-a fost greu sambata dimineata, la renumita cafeluta cu tigara... dar a trecut. Apoi, am fost sa cumparam ceva si... ca de obicei, inainte sa ne urcam in masina sa plecam... fumam o tigare! Pe deasupra a trebuit sa mai si asteptam vreo 20 min sa ne aduca marfa din depozit! Baietii au fumat, eu am baut doar o cioco calda si .. atat. Tot timpul imi spunea ca "daca am rezistat pana acum ce rost are sa fumez una acum, sau sa trag un fum - ca asa ma voi reapuca de ele" si imi reaminteam ca "AM PROMIS!".
Concluzia este: Se poate, si e relativ usor, daca reusesti sa treci peste momentele "obisnuite" in care fumai!
Dumnezeu sa ma ajute in continuare si sa-i ajute pe toti cei care-si doresc sa scape de acest viciu!
Va pup si ... o sa mai revin sa va spun ce frumoasa este viata fara tigara!



Se poate, sigur ca se poate! Ma bucur cand vad atata hotarare! Fosta fumatoare, militez impotriva fumatului! Eu in vara asta (iulie) fac 4 ani de cand m-am lasat de fumat. Si sunt mandra ca am reusit. Ce-i drept, a avut dreptate cine a spus ca-ti ramane cumva in sange parca toata viata: sunt momente dupa atata timp in care nu-mi vine sa cred ca m-am lasat de fumat, uneori chiar visez ca fumez si ma trezesc brusc speriata cu gandul ca m-am reapucat, intrebandu-ma cum am putut sa fac asa o prostie. Apoi ma linistesc, a fost doar un vis!
Continua sa lupti si tine-ti promisiunea facuta! Asa sa te ajute Dumnezeu!


Am nevoie de iubire ca de aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Buna fetelor, mai intai le felicit pe cele care au reusit sa se lase si le doresc ambitie si putere celor ce incearca. Eu ma-m lasat anul trecut pe 28 Martie, si de atunci nu am bagat tigara in gura, ma simt mandra de mine chiar daca am momente cand parca as mai aprinde una de pofta dar rezist eroic si nici nu mai vreau sa aud de ele. Sa va povestesc, fumam de 10 ani si nu stiam cum sa ma las, le tot raream si reluam, eram in proces de rarire cand mi-a murit bunica si am luato iar de la capatr asta pe 16 martie, iar in ziua cu pricina ma-m enervat ca eu fumam tigari mentolate si cum lasasem eu un pachet prin torpedoul masinii il gasisem dimineata dar nu am stiut ca e mai vechi si nu mai avea mentol, cand am aprins tigarea am tras un fum am zis ca vars tot afara de scarba, moment in care am aruncat pachetul pe geam (rusine sa-mi fie ca a fost pe geamul masinii), si am zis "ale dracu sa fie ele cine o mai baga tigara in gura". In seara respectiva ajung acasa ma suna sotul, el e nefumator, si zice hai imbracate ca mergem la ziua unei prietene, of ma gandeam ce fac asta nu e momentul sa ies in lume la restaurant unde se fumeaza, ma-m ambitionaty nu mi-am luat tigari si ne-am dus, fara sa spun nimanui ca nu mai fumez ca incepeau toti si nu vroiam sa afle ca daca nu reuseam iar teorii peste teorii, asa si nu am fumat nu am cerut nimanui tigari, va spun o saptaman am zis ca mor, ca inebunesc, imi venea sa fac ca ala din reclama sa inhalez fumul altuia dar am rezistat, si pe data de 29 aprilie, intr-o seara ploiasa, dupa ce venisem de la nasi din pitesti bauram un film la mall in bucuresti ne-am apucat si noi de una alta , si pe data de 23 mai am aflat vestea cea mare eram , si asa ma gandeam sa ma las daca ramaneam, si acum am o bubulina frumoasa de patru luni jumate, si nu ma-s mai lua de fumat nici nebuna, chiar daca si acum parca ma-r manga gatul de un fum dar nu.

Sa nu va mai plictisesc, parerea mea este sa fiti ambitioase, sa incercat chiar daca nu reusiti sa o luati de la capat si va doresc multa bafta, ca aici e vorba de sanatate si sanatatea e mai importanta ca toate, va pup si succes

Louiza mamica de Yasmin - Elena 09/01/2008

poze Yasmin Elena

uite cat am crescut

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput