Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

quote:
Originally posted by roxica

Eva pe unde esti? cum iti este? mai esti pe baricade?



Roxica, , iata-ma tot pe baricade. A 13-a zi de cand nu mai fumez.
Si eu vad ca incep sa mai poftesc la un fum dar nu cedez, nu trebuie, eu am o minune in burtica pe deasupra, asa ca eu ma tzin tare volens nolens...
Cica daca depasesc trei saptamani am cam scapat de pofte si tentatzii! Si dupa doua luni imi va fi scarba complet de tzigari. Eu voi fi aici marturie, pe metereze.
Roxica, fii tare!!!
Lasati-l fetelor pe Allan Carr, fiecare cu viatza lui. Aici e vb de viatza noastra. Si chiar asa, vretzi sa ajungem ca el?
Cartea e buna, am citit-o si eu acum un an, ce-i drept nu m-am lasat atunci dar cartea e buna, eu eram prea invederata...
Carr o fi murit el de cancer de plamani, dar e ca in povestea cu "nu facetzi ce face popa, facetzi ce zice el!"
Nu?
Haidetzi, agitatele mamii!!!


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by roxica

ce ne-am face fara almo????
almo sa stai aproape ca am nevoie de incurajari si sustinere...de cind te-ai lasat tu? cit timp ai ca nefumator??



roxica am sa stau dar stii bine ca daca cineva te bate prea tare la cap te enerveaza. cel putin asa simteam eu. mama mea care locuieste cu noi acum, dupa fiecare tigara pe care o fumam acasa, isi dadea ochii peste cap si imi tot repeta ca "ai promis ca daca vin aici te lasi" sau "nu te gandesti la sanatatea ta" si eu strangeam din dinti, mi-as fi bagat si dopuri in urechi sa nu o mai aud, o mai minteam ca am tras doar 2 fumuri...una peste alta, ma stresa. nu vreau sa fac aceeasi gresala. dar vezi tu, depeinde de la persoana la persoana cum zicea si sotul meu mai sus. dar am sa iti trimit si pm daca cumva dai bir cu fugitii
eu m-am last prin 8 februarie si sotul meu candva la sfarsitul lunii ianuarie. recunosc ca daca tigarile ar fi cu vitamine cum spui tu si daca nu ar face atata rau, as mai fuma chiar daca put urat, ca de asta e, trebuie sa fie si ceva nasol in orice lucru care iti place, dar pt mine sanatatea e cel mai important si cum v-am mai spus au aparut ridurile si chiar nu le suport!!!!!!!!!!!! uitati-va si voi cum arata fata unui fumator! oribil! vreau sa fiu o batranica draguta mai ales ca o sa fiu batrana, cand fata mea o sa fie pustioaica.

apropo, sotul meu mai scrie si el la acest subiect si se pare ca nu numai la asta, si imi foloseste ID-ul. i-am tot zis sa isi faca si el un ID, dar se da un sot ocupat. de fiecare data insa cand scrie se semneaza "un sot" sau AA de la Adrian Alb.




Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

Eva te pup....am uitat ca tu ai un bebe la purtator deci esti mai mult decit motivata sa renunti la fumat...la prima mea sarcina nu am putut sa fumez deloc si fumul imi facea greata..la a doua nu a mai fost asa chiar am mai fumat din cind in cind...ideea e ca de fiecare data de abia asteptam sa nasc si sa nu mai alaptez ca sa fumez...cit de jos ma facuse sa decad tigarea asta...numai gindul la cite astfel de 'umiliri' am indurat ma face sa renunt la ideea de a mai pune in gura vreodata asa ceva...totul e sa fim unite si sa ne incurajam reciproc;cind trebuie sa nasti? si stii ce o sa faci?
orice ar fi sa fie sanatos si tu deasemeni sa ai o nastere usoarasi sa fii sanatoasa
almo...te pup si pe tine pentru tot ce ai facut...cel putin pentru mine ...cu cartea trimisa..caci ea a fost picatura care a umplut paharul meu...adevarul e ca si eu fumam uneori numai pt ca mi se spunea sa nu o mai fac sau cel putin sa o mai raresc cu tigarile, asta parca ma innraia si mai tare;
una peste alta azi a trecut cea de-a 14-a zi fara tigari pentru mine;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Salutare tuturor,

M-am bucurat cand am vazut ca a fost reinviat acest subiect. Am intrat pe "femina intim" chiar in cautarea acestui subiect, dar nu ma asteptam sa fie atat de "la zi".

Astazi este ultima zi in care voi fuma!!!! Suna "big" dar sper din tot sufletul ca de data aceasta sa ma las. Si, daca datra trecuta m-am lasat (pt o luna) pentru ca ma gandeam ca daca tot lupt pentru un bebe, macar atata lucru sa fac, sa ma las de fumat, iar datile trecute in care m-am lasat (au fost vreo 5-6 dati), m-am lasat de frica sa nu-mi ruinez sanatatea sau din considerente financiare, acum am un cu totul alt motiv.
De cateva luni incoace, dimineata, sotul meu tuseste ingrozitor de rau. Este o tuse amestecata cu o senzatie de voma. Ceva ingrozitor de morbid. Dureaza tot "recitalul" cateva minute. El fumeaza de 20 de ani, din care ultimii 10 cate 2 pachete pe zi. In perioadele lui negre de depresie cred ca a ajuns si la 3 pachete pe zi. I-am explicat ca dc nu le ra2reste va fi din ce in ce mai rau. I-am spus ca aceasta tuse nu are cum s adispara daca continua asa. Dar, e clar ca sunt lupul moralist. Pentru ca si eu fumez destul de mult si nu tusesc decat pentru ca am "doar" 9 ani de fumatoare. Asa ca trebuie sa salvez aceasta situatie prin exemplu viu. Imi iubesc sotul ffff mult si chiar nu vreau sa se chinuie in halul acesta in fiecare dimineata, sau sa ajunga doamne fereste pe patul spitalului, sau mai rau....
Asa ca azi am cumparat un pachet de plasturi Nicorette si de maine eu renunt definitiv iar lui ii lipesc un plasture in speranta ca va fuma mai putin.

Va pup si revin cu noutati.
Silvy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

fetelor haide sa-mi fiti alaturi; am avut o zi de tot rahatul la servici si simt ca m-as apuca iara de fumat in astfel de momente...ma gindesc numai la zilele care au trecut..ma gindesc ca nu rezolv nimic cu tigarea...ca pe linga starea de rau psihic o sa mai fie si cea fizica plus faptul ca o sa-mi fie sila de mine ca am clacat...am vrut sa fumez dar m-am gindti la voi..am zis ca poate daca 'vorbesc' aici o sa-mi fie mai bine o sa ma intelegeti si o sa trec peste momentul asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minoki spune:

Buna fetelor si baieti!(daca sunteti)
Eu sunt mai nou pe forum si chiar am cautat mult un topic unde sa ma alatur si eu pt ca situatia mea de femeie singura si fara copii ma face sa intru mai greu printre mamici(mai ales).Am gasit acest topic am intrat ,am citit cateva pagini si am ramas profund impresionata.
Iar acum,mai mult pentru Roxana:
Am fost fumatoare mai bine de 20 de ani,cine mai sta sa numere?Ma-m lasat in decembrie dupa ce ,prin noiembrie, mi-a fost f rau intr-o zi dupa ce mi-am depasit ratia de tigari.Pt mine pot spune ca a fost mai usor sa ma las pentru ca vreo 2 saptamani am vrut sa fumez si n-am mai putut.Dar chiar si acum dupa aproape 4 luni inca imi mai vine sa iau tigara din mana sor-mi si sa trag si eu un fum sa-mi mai amintesc plcerea de a fuma,dar renunt in secunda urmatoare de teama de dependenta, de teama starilor de rau pe care le aveam ,pe care cred ca le stiti cu totii.Asa ca ,Roxana,nu te lasa!Nu stiu de cand nu mai fumezi dar oricat de putina vreme ai avea de cand te-ai lasat lupta in continuare!Eu acum ,ma lupt cu kilogramele in plus pe care le-am pus dupa ce m-am lasat,am o foame permanenta si tot nu ma gandesc sa ma apuc din nou de fumat.Sa fi constienta, Roxana, ca tigara nu-ti rezolva problemele de serviciu,nici nu te face sa fi mai fericita.Este o placere de moment cu implicatii foarte grave mai devreme sau mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

roxica iti dai seama ca daca o sa fumezi una o sa mai fumezi una ca de oricum ti-ai calcat promisiunea facuta tie insasi si uite asa o sa vina si a treia... de ce nu gasesti in aceste momente alte cai de a te relaxa cum ar fi iti cumparati ceva frumos, intalneste-te cu o prietena la o cafea, savureaza o praji la o cofetarie buna etc sau cumparati ceva ce-ti place mult de tot.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

silvy ne bucuram ca te alaturi noua.
speram ca o sa iti convingi sotul sa citeasca aceasta carte si sa va lasati impreuna de fumat.
Asteptam vesti!


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minoki spune:

Cine s-a lasat de fumat?
Cu ce ati compensat lipsa tigarilor?Acum poate ma ajuta si pe mine cineva.Mananc intr-una,mi-a foame tot timpul si nu mai stiu ce sa fac.M-am ingrasat vreo 4kg si nu le pot da jos pt ca mananc non stop.Si F multe dulciuri.HEEELP!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu va citesc din umbra dar nu am mai scris pt ca nu sunt mandra de mine, iar am avut o saptamina in care am fumat la greu.E drept ca nu ma ajuta fumatul asta la nimic si ma simt din ce in ce mai vinovata ca fumez , am senzatia aia ca imi bat cuie in cosciug de fiecare data cand imi aprind o tigare si totusi nu pot sa ma opresc astazi e drept mi-am pus din nou un pach am fumat foarte putin poate 3 tigari pe ziua de azi. Inca sper sa le pot macar diminua daca nu reusesc sa ma las de tot.
Felicitari Roxana fi tare suntem alaturi de tine si tare mandre nu te lasa.
Almo si Adi multumesc pr suportul vostru si timpul pe care il acordati la fete si chiar si pt rabdarea .

Mergi la inceput