Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns littlekitty spune:

Almo, multumesc pt. carte. Pana acum am citit cam 30 de pagini,dar sper sa am mai mult spor maine. Chiar credeti ca se poate intampla minunea sa te poti lasa de fumat imediat ce termini cartea? Tare mi-ar mai placea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

la mine e a noua zi....am stari de ameteala pe care le-am mai avut cind mai m-am lasat acum citeva luni prima saptamana...
maninc cam mult si acum mi-e gindul mai des la tigare decit inainte...sper sa rezist; tocmai de asta mi-era teama...tocmai de replica atit de adevarata din carte: cine se lasa usor se apuca usor...asa sdint eu! eu ma las usor si ma apuc la fel...asa a fost mereu;
incurajati-ma...sper sa nu cedez!
felicitari tuturor celor care s-au lasat..si bafta celor care vor...
haideti sa ne sustinem una pe alta si impreuna poate vom reusi pina la final;
almo tu cit ai de cind te-ai lasat de fumat acum, ultima data?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

roxica hai curaj ca nu mai ai asa mult. Cica dureaza 3 saptamani pana ce corpul se curata de nicotina dupa aceea nu o sa iti mai fie asa greu. si apoi la ce sa te apuci iar de fumat ca sa te imbolnavesti intr-o zi?
eu m-am lasat cam de la inceputul lui februarie, cred ca 8 februarie.
Cand iti vine sa fumezi intreaba-te de ce sa fumezi? Vezi daca mai exista vre-un motiv demn pt care merita sa mai tragi o tigara acum dupa ce ai citit cartea. Nu e usor dar trebuie sa ai putina vointa.
Hai tine-o tot asa!


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Am fumat de la 16 la 27 de ani.M-am lasat brusc, cu juramant ca de maine nu mai fumez. Am promis in fata lui Dumnezeu. Am fost tentata sa mai fumez doartimp de cateva zile in vis, si chiar si acolo, ma simtam vinovata pentru pacatul de a-mi incalca juramantul.La 3 luni dupa ce m-am lasat, am ramas insarcinata cu primul copil.N-am mai fumat pana in ziua de azi(au trecut 15 ani) si acum chiar ma deranjeaza fumul de tigara.Nici nu-mi vine sa cred ce fumatoare inraita am fost, fumam Carpati si Marasesti fara filtru....Asta pentru cine cunoaste...
Deci daca nu aveti singure taria sa va lasati, va ajuta Doamne Doamne si nu cred ca pe el aveti curajul sa-l pacaliti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicanoua spune:

offfffff!mai fetelor!asa greu e sa ne lasam de fumat!!!!toate motivele din lume le-am avut si acum il am pe cel mai primordial motiv de a ma lasa de fumat-vine bebe mic in noiembrie 2008 si eu in nemernicia mea continui sa fumez,ma simt vinovata tigara cu tigara si totusi neputincioasa in fata drogului asta nemernic!daca nici asta nu e motiv de lasat tigarile,atunci care?de ce nu am vointa asta habar nu am ce a facut drogul asta de e mai puternic decat mine!
,viitoare mamica de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Buna fetelor
Felicitari sincere tuturor celor care au reusit sa renunte la fumat!
Dupa o perioada de circa 4 ani (perioada de facultate) in care fumam foarte mult a urmat o perioada in care fumam ceva mai putin - la locul de munca, unde toata lumea iesea la o tigara pe coridor (acolo se afla tot ceea ce a avut sau urma sa aiba loc in institutie).
La un moment dat am renuntat pur si simplu. Am preferat sa donez ultimele tigari din pachet, pentru a nu mai fi tenta sa le termin sau si mai rau sa cumpar altele. La acest fapt a contribuit si sotul meu (doar prieten pe atunci) care nu fumase niciodata dar si parintii de care imi era rusine.
Au trecut mai bine de sapte ani si chiar in jurul meu se fumeaza, nu am fost niciodata tenta sa reiau acest obicei.
Sper ca fiecare din voi sa gaseasca in interior forta necesara si de ce nu cineva care are mai mult timp liber, poate monitoriza zilele care au trecut de la ultima tigara si sa va premieze cu sau ori in caz de renuntare cu


dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria72 spune:

Buna .... sunt noua la subiectul acesta si de asemeni fumatoare de un pachet pe zi ......... si de azi cu ajutorul vostru vreau sa ma las de viciul acesta .... si cred ca am si motivul ....incep a doua procedura de fertilizare in vitro ....pt un ingeras

Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Si eu am nevoie de ajutor sa ma las de fumat pt ca in noiembrie 2008 voi fi mamica. E asa de greu sa las si tigara si cafeaua. Nu stiu ce sa fac. Am mustrari de constiinta pt ca nu fac totul pt BB meu ca el sa fie sanatos si cedez rusinos de 3-4 ori pe zi cand mai scap la cate o tigara. Trimiteti-mi si mie cartea aceea asa de buna pt lasat de fumat pt ca sincer nu stiu ce sa mai fac. Multumesc, Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

buna fetelor
inca rezist...adevarul e ca de cite ori as avea chef de o tigare imi aduc aminte de mirosul ala rau de fapt de gustul rau care ramine dupa tigare..atit fizic cit si psihic caci mi-era tare sila de mine dupa ce fumam...de fapt nu simt nevoia de nicotina ci gestul imi lipseste...
sper sa scap definitiv de gestul asta
eva haide sa ne sustinem reciproc caci aveam aceeasi 'vechime' ca nefumatoare;
tinem pumnii tutoror care vor sa se lase si celor care s-au lasat felicitari din tot sulfetul..mai ales celor cu vechime mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

Exact azi se fac 3 saptamani de cand sunt nefumatoare, asta desigur dupa ce am citit catrea, ma simt bine, chiar foarte bine si asa cum zicea cineva in pag anterioare mi-e mila de cei pe care ii vad fumand, mi-e mila de mamicile care fumeaza langa locul de joaca al copilului (si eu faceam la fel).Si ii tot reprosez sotului ca miroase urat cand ma pupa Tre sa ma obisnuies cu el asa sau sa-l bat la cap sa termine carte mai repede.
Indiferent de motivatia pe care ati gasit-o pentru a va lasat de fumat eu va sustin, se poate. La un moment dat o sa ajungi sa te intrebi oare de ce am fumat atata timp???
Fac galerie


Mergi la inceput