Absolventi CN "Mihai Viteazul"Bucuresti-aici!

Absolventi CN "Mihai Viteazul"Bucuresti-aici! | Autor: iepumic

Link direct la acest mesaj




Salutare!
Exista aici pe forum aboslventi ai Colegiului National "Mihai Viteazul" din Bucuresti, promotia 1999? Sau chiar si din alte promotii? Va invit sa povestim, sa ne amintim de profesori, de bucurii, de tristeti si sa impartasim experiente.
Incep eu: am absolvit in 1999 clasa de limba engleza intensiv, profil real (matematica-fizica). Profesori: fizica- Ileana Calomfirescu (diriginta), matematica -Radu Eugen, limba romana- prof. Vintila, engleza - Anca Gabriela Sarbu...si lista continua ...
Voi?




Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunnyday spune:

Chiar ma gandeam sa deschid si eu asa un subiect. Cred ca am descoperit deja o fosta colega de liceu, nu stiu ce promotie, dar mi-a sclipit ideea.
Eu am terminat in 1990, cand au fost evenimentele. Nu prea imi mai aduc aminte numele profesorilor, dar am sa incerc. Buicu, matematica, dar l-au schimbat in clasa a XI-a si pe dna profesoara nu mi-o mai amintesc, Maria Popescu- romana, Zorica- fizica (intr-a XII-a), IX-XI fizica - Dna. Seitan, Doina Iliescu - engleza (o adevarata doamna). Ma mai gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:




Sunnyday (frumos nickname!) bine-ai venit!
Daca ai terminat in 1990 esti colega de promotie cu fratele meu.
Buicu si Doina Iliescu mai predau si pe vremea mea, Buicu era spaima, cu Doina Iliescu am facut si eu cateva ore de engleza. Si daca nu ma insel si Zorica mai preda inca fizica- tot asa, un fel de spaima-elevilor.
Ma chinui sa imi amintesc cum o chema pe profa de geografie...am un lapsus groaznic...Delia.......imi amintesc eu pana la urma.





Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday spune:

Multumesc de primire, iepumic!
Adevarul e ca a fost tare bine in liceu.
Poate chiar il cunosc pe fratele tau, macar din vedere. La ce litera a fost?
Te referi cumva la Delia Mincu? O doamna micuta, blonda, cu parul lung?
Spre rusinea mea, eu ma chinui de cateva ore sa-mi aduc aminte cum il chema pe dirigintele meu. Era de sport, iar porecla lui era Hiler.
Abia astept noi (de fapt vechi) colege(i)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:




Da,Sunny, la Delia Mincu ma refer! Rusine sa-mi fie, o stiu de cand aveam 1 an ca a fost studenta mamei mele si mai eram si oarecum vecini...si i-am uitat numele...uffff..
Fratele meu nu stiu la ce litera a fost, stiu ca il avea la mate pe Marculescu, care ii era si diriginte, iar engleza tot cu Doina Iliescu a facut-o. Cred ca la C dar nu bag mana in foc.
Tu cu ce te ocupi acum? Eu n-am schimbat prea mult traseul casa-scoala dupa ce am terminat liceul, pentru ca am facut Facultatea de Instalatii care e chiar langa liceu. Cata lipsa de imaginatie!!!!! Si frate-miu...? LA FEL! Tot Instalatii si el...da' culmea e ca acum e prof la Instalatii...
Eeeeeeeeiiii....ar mai fi multe de povestit.




Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday spune:

Neatza!
Sa stii ca si eu m-am gandit sa dau la instalatii, tocmai pentru ca stiam drumul , dar pana la urma am facut dreptul.
Si de hotarata ce-am fost, pe urma am lucrat in presa scrisa, am cochetat putin si cu tv, iar acum lucrez aproximativ pe profilul facultatii la stat. Mai vedem ce se intampla.
Incepe sa-mi apara din negura memoriei Marculescu, dar clasa lui f vag. Cert e ca ne cam stiam toti dupa figuri. A fost o faza draguta intr-o vara la mare. Ma plimbam pe plaja si ma striga un tip. Ma uit la el, stiam ca e inliceu, dar nustiam cum il cheama. Nici el nu stia cum ma cheama , Daaarrrr, dupa ce am facut cunostinta oficial, am inceput sa batem plaja sa vedem daca mai gasim colegi. Si am gasit o gramada!!! Asa ca am fost un mare grup vesel la mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

buna fetele... si eu tot Mihai Viteazu am terminat, ce-i drept cu ceva ani inaintea voastra... in 1995! dar nu m-am putut abtine sa nu intru la o sueta despre fostii profesori. la fizica tot pe zorica am avut-o si eu... doamne, ce nebunie mai era!! mai preda si acum? ma gandesc ac este destul de in varsta.

la mate l-am avut pe dl. mihai baluna- care mi-a fost si diriginte, un om extraordinat. la fel un profesor deosebit la romana- d-na aurelia ilian.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday spune:

Addinel, sa stii ca la tine ma gandeam cand am spus ca am impresia ca am gasit o colega! De la postul tau despre zorica - daca si-o aminteste cineva Nu stiam daca ne cunoastem sau nu, probabil nu, ca eu am terminat in '90, dar ma bucur oricand sa aud despre oameni care au terminat acest liceu. Probabil pentru ca pastrez amintiri frumoase!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

sunnyday... si eu la fel. imi aduc mereu aminte cu drag despre anii de liceu si despre colegi si depre profesori si despre mimis-ul din colt sau anita de vis-a-vis. cand ai terminat tu erau?

mi-am amintit... si dl mos- prof de istorie... super om!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:




Sunny, la mine a fost exact invers: am vrut sa dau la Drept si pana la urma am dat la Instalatii. Da' m-am maritat cu un jurist.
Addinel, bine-ai venit in clubul nostru! Anita s-a desfiintat abia prin 1999-2000, cand eram eu la facultate deja. Acum in loc este pizzeria "Cuptorul cu Lemne"-Clubul Caricaturistilor (super loc si pizza foarte buna, recomand oricui!). Locurile noastre de chiul in facultate erau Art Club (pe Matei Voievod, vis-a-vis de UATC) so PP59 (nou deschis vis-a-vis de Mihai Viteazul) unde, binenteles, eram cot la cot cu elevii de la liceu.




Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday spune:

Addineltocmai atunci se infiinta Anita, asa ca am chiulit cu drag acolo si mai fugeam spre Mosilor era un clubulet Absalom. Si sunt de acord cu Iepumic, foarte buna pizza la actualul Cuptor cu lemne. Si mai functiona o patiserie, e si acum una, bineinteles atunci arata mai rau. Si, of course, covrigaria de la Foisor. Daca veneai cu covrigi calzi in clasa, nu mai primeai absenta
Iepumic si eu m-am maritat tot cu jurist!

Mergi la inceput