VREAU SA-MI IAU PERUS

VREAU SA-MI IAU PERUS | Autor: ellamiss

Link direct la acest mesaj

Stie cineva cum pot deosebi un pui de un perus matur?Si un mascul de o femela?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

masculul are piciorusele si nasul albastre
femela roz

la pui nu mai stiu care era smecheria...sorry...tot ceva la nas si la picioruse...

am avut demult...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erin20 spune:

Salut Ella,

Uite www.animalutze.com/articole/determinare-sex-perusi.php" target="_blank">aici un link care s-ar putea sa te ajute. Dar metoda asta cu culoarea nasucului nu e tot timpul valabila. Si eu am un perus de aproape 2 ani si nu sunt prea sigura in privinta sexului

Ai mai putea sa il intrebi si pe vanzator Banuiesc ca ei se pricep mai bine.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Dimensiunea lui, a aripilor, a cozii... si sa nu aiba crusta aceea formata deasupra narilor (cioc).


Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by erin20

Ai mai putea sa il intrebi si pe vanzator Banuiesc ca ei se pricep mai bine.

Succes!





hehehe, greseala asta am facut-o eu, sigur ca sunt si vanzatori cinstiti dar pe mine m-a pacalit si mi-a dat doua femele in loc de femela si mascul. am aflat prea tarziu ca sa ma mai duc dupa el si nici nu mai tineam minte cum arata

*****************************************************
I plan on living forever. So far, so good

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.Desi nu sunt prea lamurita.Am mai citit pe un site ca masculul pui are nasul roz si femela pui are nasul alb.Pe alt site scria ca masculul pui are nasul roz si femela pui are nasul bleu.Nici eu nu mai stiu.Chiar azi vreau sa merg sa-mi iau un papagalut si nu mai pot sa astept.
Cu vanzatorii m-am lecuit.Vineri am fost si i-am luat cadou finei mele un perus pentru ca asta si-a dorit si vanzatorul mi-a dat un perus zicandu-mi ca este baiat.Dar citind pe net mi-am dat seama ca este fata ca avea nasucul alb.De aceea v-am cerut aceasta informatie crezand ca mai este cineva care are perus si se pricepe.Sunt intr-o mare dilema.Si problema cea mai mare este ca nu vreau fetita.Vreau sa-l invat sa vorbeasca anumite cuvinte.mai astept raspunsuri.mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erin20 spune:

Eu cand l-am luat pe al meu avea nasu albastru deschis. Acum culoarea s-a schimbat in maro cu putin albastru. Ce sa inteleg din asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by erin20

Eu cand l-am luat pe al meu avea nasu albastru deschis. Acum culoarea s-a schimbat in maro cu putin albastru. Ce sa inteleg din asta ?



ca e mascul si nu e pui....

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erin20 spune:

Sper sa ai dreptate Mersi mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Perusii masculi au nasul albastru inchis, femelele maro. Si pe mine m-au pacalit cu al doilea mascul , am vrut femela, insa era pui si avea nasul albicios. Asa m-am ales cu 2 masculi, cu nasul albastru.
Puii sunt mai mici si au coada scurta. Atunci cand cumperi, sa aiba penele lucioase, nu zburlite, ciocul sa fie fara asperitati, nasul neted, piciorusele la fel, fara cruste. Si eventual sa fie agitat, nu sa doarma cu ciocul sub aripa.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Cel mai bine ar fi sa iei o pereche,nu un singur perus.Chiar daca asa nu prea ai sanse sa-l inveti sa "vorbeasca".

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput