Dureri de cap in sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

va multumesc mult p/u sugestii. Cind sint acasa parca e mai usor de suportat: te mai intinzi, te mai speli cu apa rece... Dar cind esti la serv. e jale...

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Fetelor va sfatuiesc sa mergeti la daca aveti dureri de cap in sarcina.
Eu am avut dureri de cap pana la 4 luni cand bebe a miscat si am stat linistita pt. ca auzisem ca si durerile de cap fac parte din simptomele de sarcina(erau dureri suportabile si treceau fara sa iau nimic).
Timp de 2luni si jumatate nu mai m-a durut absolut deloc capul,iar la 6 luni si jumatate au revenit,de data asta absolut insuportabile.
Dimineata erau de nesuportat,nu puteam sa ridic capul de pe perna si am mers la si asa am aflat ca durerile de cap erau din cauza tensiunii arteriale prea mari.Din pacate a fost prea tarziu,sarcina se oprise in evolutie.
Indiferent daca durerile sunt suportabile sau mai putin suportabile va sfatuiesc sa mergeti la medic.
Va doresc sa aveti o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Mirela I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Pe mine ma durea capul de-mi venea sa-l dau de pereti,in primele 3 luni nu am luat decat paracetamol,dar dupa aceia am luat si o data saridon la recomandarea medicului,dupa 4 luni nu ma mai durut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Eu am dureri de cap de cate ori merg la Bucuresti la control, probabil de la drum, de la mersul cu masina, nu imi dau seama , dar sunt ingrozitoare. De fiecare data am luat NO-Spa mi-am infasurat capul intr-un prosop si am incercat sa dorm. Durerile mele erau groaznice nici nu puteam sa misc capul sau daca auzeam pe cineva vorbind simteam ca mi se sparg creierii.
Carla200512+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Dureri de cap am inceput sa am si eu de prin sapt. a 22-a, odata cu incalzirea vremi, plus ca eu de cca 6 luni am insomnie, si dorm foarte putin noaptea (3-4h).
Remediul cel mai bun e combinatia de suc proaspat stors protocala+grepfruct+ compresa cu un prosop umed pe frunte.

28+


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Fetele,contra durerilor de cap incercati o cafelutza mica.Daca inainte erati bautaoare de cafea si ati renuntat la ea,asta e motivul.
La fel am patit ia si eu cind am inlocuit cafeaua cu ceaiul verde,abia suportam durerile.Dr mi-a spus ca e lipsa cofeinei.Acum au trecut!
Eu zic ca merita sa incercati!

Dana 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Daconst, probabil intr-adevar e de la insuficienta de cofeina, caci pina acum beam f multa. Iar de cind sint insarcinata pur si simplu n-o pot bea - am incercat de vreo citeva ori... Saridonul stiu la sigur ca contine cofeina - de aia mie imi trecea inainte cu Saridon... O s incerc sa gasesc o solutie...

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

io am tinut-o toata sarcina intr-o mare durere de cap. Ma culcam durandu-ma capul, ma trezeam durandu-ma capul. Si cu toate ca beam zilnic cate o cafea fara de care imi cadea de tot tensiunea (in cazul cel mai rau a ajuns 6 cu 4).
Nici nu am luat medicamente si nici nu mi-a trecut asa ca a mai fost um motiv de bucurie cand am nascut.
iti tin pumnii, poate ai noroc sa scapi mai devreme de migrene.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Imi pare rau pentru ce ti s-a intimplat. Sint curioasa: cit de des mergeai la control? Nu-ti lua tensiunea la fiecare vizita?

quote:
Originally posted by blueeyes2003


Fetelor va sfatuiesc sa mergeti la daca aveti dureri de cap in sarcina.
Eu am avut dureri de cap pana la 4 luni cand bebe a miscat si am stat linistita pt. ca auzisem ca si durerile de cap fac parte din simptomele de sarcina(erau dureri suportabile si treceau fara sa iau nimic).
Timp de 2luni si jumatate nu mai m-a durut absolut deloc capul,iar la 6 luni si jumatate au revenit,de data asta absolut insuportabile.
Dimineata erau de nesuportat,nu puteam sa ridic capul de pe perna si am mers la si asa am aflat ca durerile de cap erau din cauza tensiunii arteriale prea mari.Din pacate a fost prea tarziu,sarcina se oprise in evolutie.
Indiferent daca durerile sunt suportabile sau mai putin suportabile va sfatuiesc sa mergeti la medic.
Va doresc sa aveti o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Mirela I.




The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Draga mea am mers lunar la control atat la ginecolog cat si la med. de familie.La penultimul control am avut tensiune 13/9 si am zis ca este din cauza emotiilor,eu fiind o fire tare emotiva(atunci nu ma durea deloc capul).La ultimul control deja aveam 15/11,destul de mare si mi-a spus ca trebuie sa ma internez.In seara respectiva m-am agitat destul de tare la gandul ca trebuie sa ma internez,astfel incat dimineata la spital aveam deja tensiunea 20 si sarcina oprita in evolutie.
Mi s-a spus ca este tensiune indusa de sarcina,pentru ca eu nu am avut nici inainte de sarcina si nici acum tensiune mare.
Dupa 20 de saptamani apare tensiunea de sarcina la unele femei.

Mirela I.

Mergi la inceput