scoli cursuri de limba portugheza

scoli cursuri de limba portugheza | Autor: meri-lou

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Nu am reusit sa mai scriu ceva pe forum de ceva timp. Dar tot am reusit sa citesc cind si cind ce se mai intimpla pe aici. Suntem f.f.f. ocupati si intr-o mare dilema . Ne mutam din tara in 3-4 luni! Belea mare cu Andreea , fetita mea care la cei 12 ani nu e deloc incintata sa-si paraseasca orasul, scoala si prietenele. Nu ne contrazice, nu zice ca nu vrea, dar o vad ca nu pare fi de acord. A inteles ca nu are prea multe variante, pentru ca nici nu pot sa gindesc sa plecam fara ea si nici ea nu vrea sa ramina aici fara noi (asta in situatia in care am avea cu cine sa o lasam !) A mai trecut cineva prin asa ceva ?? Mi-ar prinde bine sa aud ceva pareri. Trebuie sa caut pe cineva care sa o ajute pe Andreea sa invete portugheza .... am uitat sa va spun ca plecam in Portugalia (sotul a primit un contract acolo) Stie cineva daca exista in zona Iancului-Pantelimon vreo scoala care preda portugheza? Sau cursuri de portugheza pt. copii ?
Va salut si o sa fiu atenta la raspunsuri .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Ia in considerare si situatia sa o tii acasa 1 an, nu e o tragedie, are timp sa invete atunci limba portugheza. Este foarte bine si daca incepe de acum, daca tu si sotul stiti portugheza, exersati cu ea mereu.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

un search pe google ai dat??

Ce straniu lucru: vremea! Deodata pe perete
Te vezi aievea numai in stersele portrete
Te recunosti in ele, dar nu si-n fatza ta,
Caci trupul tau te uita, dar tu nu-l poti uita!


http://community.webshots.com/user/ana_maria222[/b] poze noi....

HAI DINAMO!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Meri-lou, nu reusestisa gasesti prin librarii un curs pe CD sau DVD?
Si sa nu-ti faci probleme din cauza limbii, sunt convisa ca fetita ta se va descurca foarte bine. Ca fapt divers, mi-a crescut inima de bucurie sa vad fetita unor romani (ce-i drept in Portugalia de la varsta de 2 ani) ajunsa in finala unui concurs national de limba portugheza.
Daca va mutati peste 3-4 luni, cred ca o sa mai aiba o luna de acomodare inainte de a incepe scoala, o luna e suficient pentru a se acomoda un pic cu limba, copii invata repede.
Mie nu mi se pare o idee buna sa nu mearga la scoala un an, la scoala o sa-si faca cu mai multa usurinta noi prieteni si poate asa va suferi mai putin dupa prietenii de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meri-lou spune:

Buna si mii de multumiri pentru sfaturi.
Am reusit sa gasesc in librarii un manual cu CD pentru limba portugheza , plus un ghid de conversatie. Sper sa o ajute pe Andreea. Eu nu stiu portugheza si o sa incerc sa invat odata cu ea, sotul stie dar nu are timp deloc, ajunge acasa numai noapte la ora 20.00 , lucreaza si in week-end, rar cind il avem acasa, poate daca reuseste sa-si ia citeva zile de concediu.
Pisi , multumiri de raspuns. Unde locuiesti ? De cint timp ?noi o sa mergem in Faro, Algarve. Cunosti zona ? Cum e acolo. Iti ramin datoare daca iti faci timp sa imi scrii ceva. O sa incerc sa-mi fac timp sa citesc raspunsurile, nu mai am de ceva timp acasa internet-ul si e cam dificil, la birou sunt destul de ocupata. Orice poti sa-mi spui , iti multumesc deja.
I-am gasit pentru Andreea si ceva harti si imagini despre Portugalia, a vazut si pe internet destule, s-a mai calmat, parca nu mai e asa panicata.
Va pup Ana-Maria si Craciunitza si mii de multumiri la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilea_laur spune:

buna fetelor noi sintem stabiliti in portugalia ce sa va zic, ptr mine e grea limba copilul meu merge aici la scoala ei invata repede nu va preocupati ptr ei.adulti cit ar invata no sa aibe accentu potughejilor niciodata.concluzie:nu va faceti probleme ptr copii invata ffff repede va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilea_laur spune:

scz ptr a invata limba portugheza e bine sa gasiti cd-uri cu limba se invata mai usor

Mergi la inceput