ce vaccinuri facem pentru gradinita?

ce vaccinuri facem pentru gradinita? | Autor: Anady_Diana

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare: voi ce vaccinuri din seria celor "suplimentare" i-ati facut copilului inainte de a-l duce in colectivitate? La gradinita unde va merge Ryan din toamna, d-na directoare ne-a recomandat sa facem FAVRIX-ul, un vaccin contra hepatitei de colectivitate...sau cam asa ceva. Stiti ceva de acest vaccin, ca nu am ajuns inca la pediatru, sa ma informez...Ce altceva mai am de facut? Ryan e la zi cu toata schema de vaccinare, dar vad ca apar denumiri noi...Noi ne pregateam sa-i facem VARILIX-ul, nu stiam si de altceva...Ce ma sfatuiti, voi cum ati facut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Eduard are 1 an si 10 luni si a inceput cresa acum 2 saptamani.
La recomandarea pediatrei i-am facut HAVRIX JUNIOR(impotriva hepatitei A) si VARILRIX. Nu a avut nici un fel de reactii adverse dupa vaccinare.
In plus m-a sfatuit pediatra sa-i dau in fiecare zi 5 pic de vit C.
Bafta la gradi si multa rabdare!

Cornelia, mamica luiEduard(1 an si 10 luni) si 29+ Eric
EDUARD & MAMI & TATI & ECOGRAFII BB2 & TRUSOU BB 2 & INTALNIRE MAMICI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anady_Diana spune:

Multumesc mult, Cornelia! Oricum voi cere sfatul pediatrei, dar e bine sa aflu ce mei e de actualitate..in practica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

havrix junior (pt hepatita a) care se face in 2 doze, la interval de 6 luni-1 an.
pupici si sanatate.

cgaby (mama lui stefan nazdravan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu nu i-am facut nimic in plus fata de ce era in schema. A avut varicela deci n-a mai trebuit Varilix, iar contra hepatitei chiar nu m-am gandit, m-ati pus voi pe ganduri. De scarlatina mi-e frica, dar pentru asta nu exista vaccin.
Cine nu si-a mai vaccinat copilasul contra hepatitei?





Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Si noua ne-a recomandat Favrix, am si facut prima serie, mai facem o injectie in octombrie.
Impotriva varicelei nu i-am facut, fiindca boala nu este grea, si mami si tati au facut-o, asa ca... Plus ca doctorita a zis ca s-ar putea totusi sa faca varicela cind va fi adult, asa ca prefer s-o faca acum.



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Am discutat si eu cu pediatra noastra aceasta problema si parerea ei a fost ca "dupa vaccinul anti-varicela nu se prea omoara" (exprimarea ei ), ar mai fi hemophilus (?) si contra hepatitei A, dar nu sunt necesare in cazul nostru (cu doar 8 copii in grupa), le lasam pe mai tarziu, cand va intra in colectivitate mai mare. Si mi-a promis un tratament de crestere a imunitatii (nu mi-a spus inca ce si cum) mai prin August.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

aurelia - eu i-am facut lui stefan si cel pentru hemofilus...acthib se numeste cel pe care l-am facut eu.
pupici.

cgaby (mama lui stefan nazdravan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anady_Diana spune:

Ooo, ma bucur ca am primit atatea raspunsuri si ca ele pot fi utile tuturor. Multumesc, fetelor, am notat ce trebuie facut>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dania.nicol spune:

Buna la toata lumea!

Fetelor va rog sa-mi raspundeti si mie.
Si piticul meu urmeaza sa intre in colectivitate la inceputul lunii august.
El a facut pana la aceasta varsta toate vaccinurile obligatorii.Din ce am citit aici eu am inteles ca ar trebui sa ii fac Havrix (contra Hepatitei A) si Act-Hib (contra infectiilor respiratorii si meningitei produse de Haemophilus influenzae tip B).

Ce reactii dau aceste vaccinuri si daca este bine sa le faca acum ?

va multumesc


Mami de doi: Sebi<18.07.2005> si Cătă<06.03.1997>
Stelutele mele PovesteAtat e Sebi de mare si atat e Cata de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu nu i-am facut nimic special.

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput