Prietenii Omului 20

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Anca, puiutii cresc de la o zi la alta, sunt niste grasunei. Daca te uiti pe website vei vedea diferentele. Ultimele poze puse sunt de la 8 zile, azi ei avand 10 zile.
Azara este inca incapatanata si nu ne permite accesul la ei, asa ca profitam de scurtele momente in care cere sa iasa afara si atunci ne mai aruncam cate un ochi la ei si daca apuc le mai fac poze. Speram ca in urmatoarele zile instictele ei materne sa ii spuna ca noi nu le facem nici un rau puiutilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Danna, eu nu am indraznit sa te intreb data trecuta, dar mi se paruse ca am inteles ca Azara nu va lasa la pui si acum mi-ai confirmat chiar tu.
asa am patit eu cu prima catelusa, cam 2 sapt. nu puteam sa ma apropii de pui, credeam ca doar ea . si cam 3 zile dupa ce nascuse , NU SE CLINTEA DE LINGA EI, in sensul ca nici nevoile nu si le facea, nici in casa, mici afara, ABSOLUT DELOC, nu minca nimic, traia doar cu placenta ingerata la nastere, INCHIPUIE_TI 3 ZILEEEEE!
am crezut ca innebunesc prima data, n-am stiut ce sa fac, am chemat medicul, prieteni, mai rau am suparat cateaua, cred ca avut impresia ca vreau sa iau puii. pana la urma m-am obisnuit si eu cu "obiceiurile" astea la fatare.
asa a facut de 6 ori, de cate ori a nascut!
na, si dupa cam 3 sapt de alaptare, incetul cu incetul i.am intarcat si MI I-A PREdAT MIE, adica de tot, eu am devenit mama, cu hranitu din 6 in 6 ore, ea statea ca doamna pe canapea si ne privea.
in rest, totul a fost o.k.
sa ai grija de Azara cu tititcile, daca nu o imperechez sa nu prea faca lactatii false ca nu e bine.
o pup pe blanoasa si pe micuti pe burticile albe. au pernitele inca roz nu?
pusilicide 6 ori
Vio und Tinchen, catelus rasfatat si iubit!

Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_trend spune:

Danna... ce scumpi sunt puiutii lui Azara... tocmai m-am uitat iar pe site... ce mai sunt superbi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Vio, noi ne asteptam ca Azara sa ne tina departe de pui in primele saptamani. De fapt nu credeam ca ne va lasa nici la fatare sa stam cu ea.
Toti cei care au ciobanesti romanesti mi-au spus ca asa se intampla, femelele fiind extrem de protectoare cu puii.
Mama Azarei cu toate ca are un padoc foarte mare, a preferat sa sape o groapa langa padoc si acolo a fatat si a stat cu puii mai bine de 2 saptamani. Nimeni nu putea sa se apropie de ea. Pana intr-o zi cand a iesit singurica de acolo cu copiii dupa ea. Au trecut 11 zile, asa ca avem rabdare si speram ca in curand sa ii treaca si Azarei spaima ca am putea sa ii luam puiutii.
Pernutele lor sunt inca rozalii. Nasucurile lor s-au colorat bine de tot, arata ca niste mici maslinute. Blanita le-a crescut destul de bine pentru varsta lor mica.
In cateva zile asteptam sa li deschida si ochisorii.
Cand Mura a avut puiuti nu am trecut prin asa ceva. Mura ne-a lasat din primul moment langa ea si puiuti. In primele zile se uita cam speriata la noi, dar altfel de probleme nu am avut cu Mura.

Andreea, puiutii sunt frumosi foc. Asteptam cu nerabdare momentul in care ni se va permite sa le dam pupici la toti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firicel spune:

Buna ziua
Ne bucuram tare ca nu ne-ati uitat.Multumim pentru urari:Viorella,Sanca si Sunsmile.Inca o data pupici pentru mamicuta Azara si puii ei superbi si bineinteles si pentru Danna!
Daca va era dor de noi am reusit in sfarsit sa mai pun cateva poze cu Tete-in albumul Tzetze returnsSperam sa va placa.
Sanca,pisoiul meu de cand sta in casa face ture dar numai pe partea mea de pat si cand vrea sa doarma merge ori la picioare ori la cap pe perna ca altfel nu se poate.Incerc sa nu dorm cu el la cap totusi pt ca este foarte pufos si acum fiind toamna naparleste.
Viorella,deci anul asta va pregatiti sa deveniti mamicute?Asteptam pozute noi cu Tina.
Normalitate nu prea cu munca si renovari dupa terminarea Facultatii.In Ro voi sta circa 3 luni ca dupa ce-mi gasesc job, cine stie cand voi mai putea merge si in nici un caz trei luni.Oricum am si o bunica bolnava deci nu va fi numai distractie.
Va pup dulce
Am fugit la invatzat-in circa zece zile am trei examene!

http://community.webshots.com/user/firiceloana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Wow Oana, Tzetze chiar ca e fumos, pufos si majestuos!
voi ce explicatie gasiti la animalutele voastre ca va dorm pe cap? uite si Anca zice la fel iar Tina cand era micuta facea la fel.
si am mai auzit pe cineva aici, nu-mi venea sa cred pana nu am patit-o si eu cu Tinchen.
oare sa fie din cauza parului , ca ei isi inchipuie ca e inca un membru din clanul lor de blanosi? eu cam asa m-am gandit.
Danna, chiar, Azzara a facut "curatenie" dupa ce a nascut?
a noastra de ex. a nascut in lipsa noastra (eram la servici)si noi nu am gasit nici o urma, catelusa covrig in jurul puilor, puii spalati, curati, stralucind ca aurul si pusi unul peste altul.
tot in pat a nascut si a noastra primele dati!
Anca, tu spui despre noi ca suntem melancolice dar tu cand vorbesti despre Mishulica tau, povestesti ca si cand ar fi un "iubit" al tau, de ex. ai zis o xdata ca abia asteptati week, sa dormiti imbratisati, m-ai induiosat atunci.
ieri am gasit in crestetul capului la Tina o capusa, a prins-o sotul si electrocutat-o. a ramas cu un cucui, nu se vede de mot.
Tina s.a facut o lenes, nu vrea sa iesei dimineata la pisi, prefera sa mai stae in pat cu sotul meu. mai nou e circ si scandal, face pe somnoroasa, "pune frane", eu trebuie sa trag de lesa, in cele din urma se lasa convinsa cu chiu cu vai si eu pierd inca 10 min in plus pana la tren din cauza ei.
mai nou adora weekendurile, cand mai lenevim diminetile toti 3 in pat. de obicei eu ma scol prima si atunci imi ia locul si imi arunca priviri galese de pe perna de parca ar spune "vezi, ca pana la urma, iubitul tau tot pe mine ma prefera!"

va pupam, ca avem o urgennta acum, pa
Vio und Tinchen


Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Vio, si Azara a facut curatenie luna dupa ce a nascut. La noi a fost suprinzator ca ea si-a ales patul ca loc de fatare, pentru ca nu prea avea mare drag de el. Se mai urca ea cateodata, cerceta, dar nu statea mai mult de 1 – 2 minute. Insa din cate se vede probabil ca se simt ele mai protejate in pat.
Puiutii cresc surprinzator de repede. Aseara am reusit sa ii cantarim pe toti si au la 11 zile intre 1.5 kg si 1.4 kg.
In aceasta seara sper sa pot sa reusesc sa le fac niste poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:


Dana, tare mumusei puiutii. Sa fie sanatosi si ei si mamica lor. Te induri sa-i dai? Eu i-as tine pe toti daca ar fi posibil.
De asta ne convine ca a noastra nu vrea sa accepte baieteii in preajma ei cand are menstruatie - nu m-ar lasa inima sa-i dau puiutii(nu am garantia ca ar fi tratati cum trebuie). Regret ca nu o sa am puisor de la ea dar........accept mai bine asta.


quote:
Originally posted by viorela hoff

voi ce explicatie gasiti la animalutele voastre ca va dorm pe cap?

Tina catelus de catifea



Cred ca incearca in felul lor sa ne protejeze, sa ne iubeasca. A mea a dormit in capul meu cat a fost pui, dupa aceea s-a mutat intre noi, cu drepturi depline sau la picioare.
De cand e strumful la purtator tot timpul a stat langa mine, cu unele exceptii. Cand imi era rau se aseza la capul meu(se aseaza in pozitia in care o catelusa isi tine puiutii - burtica deasupra capului meu) si statea cumintica, punea capul ei pe al meu. Apoi dormea cu capusorul la burtica mea sau imi incalzea burtica cu burtica ei.

Multa sanatate animalutelor si voua. Zbenguiala la maxim




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Daria, sincer nu prea ma indur sa ii dau, dar nici pe toti nu am unde sa ii tin. Acuma cat sunt micuti merge, insa ritmul lor de crestere este foarte rapid si in curand toti vor deveni mici ursuleti, dar putin mai incolo nu ne vom mai descurca cu ei.
Nu o sa dau puiutii asa la oricine. Criteriile noastre de selectie pentru viitorii stapani ai puiutilor sunt destul de dure, iar de obicei un iubitor al animalelor se cunoaste. Investia in cresterea, ingrijirea si educarea unui mioritic sunt destul de costisitoare si nu cred ca un om care investeste nu va trata cainele cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Dana, ai dreptate, nu poti sa-i tii, acum sunt mici si dragalasi dar in curand vor fi imensi, adica ursuleti si iti vor manca urechile Nu poti sa tii nici pe cei de talie mica(cum e cockerul) dar un catel de talie mare. Dar iti topesc inima cand te uiti la ei.
Stiu ca nu dai puiutii la orcine, nici eu nu as proceda altfel dar tot ramai cu inima indoita.
Iti doresc sa gasesti stapani la fel ca tine pt. mititei

Mergi la inceput