Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Gata, am terminat si Kinsella - "Poti sa tii un secret?" si in weekendul asta mi-am luat si eu "Memoriile unei gheishe" plus inca 3 volume SF ale lui Frank Herbert care tocmai au aparut acum. Va zic cum sunt in timp.
Unde gasesc si eu I.Allende ca prea vorbiti frumos de ea? La ce editura? Imi pare rau ca nu am stiut mai din vreme de ecranizare ca puneam video-ul la inregistrat... Multumesc!

Editez pentru ca intre timp am vazut ca au aparut la humanitas - am sa le cumpar!

Gabriela si Stefan David
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

gata,am terminat "Labirintul".N-am putut-o lasa din mana aproape,e foarte bine scrisa,legatura dintre trecut si prezent bine facuta,cota de suspans e maxima.Chiar mi-a placut si mi-a parut rau ca am devorat asa rapid 700 de pagini.Sper ca si traducerea in romaneste e buna.Pot sa dau si ceva detalii,dar poate sunt fete care vor sa o citeasca si nu vreau sa spun prea multe dinainte.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, nu prea am avut timp de Mos Goriot in week end-ul asta. In schimb am vazut filmul "Memoriile unei Geisha." Pentru fetele care nu citesc cartea ca au vazut filmul, mare greseala. Luati cu incredere cartea in mana, ca nu ve-ti fi dezamagite.
Filmul parca ar fi fost facut dupa o alta carte. M-as fi asteptat la mai multe detalii - make up, kimonouri, peiasaje. Dar nu prea au capturat decat o zecime din descriile din carte. Plus de asta, actrita din rolul principal nu prea m-au frapat ochii ei albastri. . .
Cu ani in urma am citit "The Green Mile" - carte care mi-a placut enorm. Cand a iesit filmul, l-am vazut si nu am fost dezamagita, ca respecta cartea, si atmosfera.
Cartea noua a lui Capote imi "face cu ochiul," dar nu pot sa-l las balta pe Mos Goriot.

spor la citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Am terminat ieri "Pestera" (The Cave) a lui Jose Saramago. Cartea in sine a fost o surpriza, o provocare sa o citesc si sa o inteleg in toate amanuntele ei. Are implicatii profund psihologice si filosofice. E insa scrisa intr-un stil cam fara semne de punctuatie, fara sa iti dai seama care personaj vorbeste, e totul un fel de deluviu care te trage dupa el si, adevarul e ca esti asa de prins, incat nici nu vrei sa iesi. Curiozitatea te impinge spre final. Punctul culminant a aproape de sfarsit si poate asta poate fi putin frustrant, ca se termina rapid si te lasa asa... O recomand cu avertizarea ca e nevoie de rabdare si de atentie.

Urmeaza sa incep "The Double" de acelasi autor.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

As vrea sa va recomand si eu o carte: "Cleopatra - pe cand eram zei" a lui Colin Falconer.
E foarte bine scrisa, practic nu-ti vine s-o lasi din mana, iar personajele sunt foarte vii si bine conturate.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

adimercedes, asa scrie Saramago. toate cartile sunt solicitante dar...deosebite! recomand cu caldura "eseu despre orbire" cea mai dura carte a lui, o carte care intr-adevar iti ramane in memorie, si "evanghelia dupa Isus Cristos" - care a creat multe polemici dar merita citita!
Teodora ai vazut "casa spiritelor"??? eu nu am vazut la timp mesajul tau...aahhhhh ma oftic ingrozitor, ca il puneam la inregistrat!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

Teodora ai vazut "casa spiritelor"??? eu nu am vazut la timp mesajul tau...aahhhhh ma oftic ingrozitor, ca il puneam la inregistrat!

Roxana


am rezistat aproape o ora. mi s-a parut o ecranizare fidela dupa carte, dar sigur ca au fost scoase o multime de detalii. actorii au fost f. buni, dar regret ca pe banderas nu l-am "prins".
probabil ca va fi reprogramat, candva. e tipic insa pt. televiziuni sa dea la ore imposibile filme bune.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Leeloo, de unde ai cumparat Memoriile unei Geisha in Bucuresti? Vreau sa o trimit pe matusa mea la librarie direct, ca cica nu se gaseste peste tot.

Merci anticipat.

Eu sant pe ultima suta de metrii cu Mos Goriot. Deabea astept sa-l iau pe Capote in mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Sanca, daca matusa nu gaseste cartea o poti comanda de www.librariilehumanitas.ro/product.php/Memoriile_unei_gheise/4688/" target="_blank">aici, cu o reducere de 10% si fara sa platesti transportul(poti face tu comanda, pe adresa matusii;sunt f. prompti).
Tot pe site-ul www.librariilehumanitas.ro/allproducts.php?type=9" target="_blank">librariilor humanitas am vazut ca au aparut recent 3 carti ale isabelei allende, "zorro" si reeditari la "casa spiritelor" si "fiica norocului"; aviz amatoarelor.

pentru fetele din Ro- vineri seara la ora 22.45 TVR1 are o emisiune simpatica despre carti-"lumea citeste"; ioan t. morar e moderator si are doi invitati, carora le propune sa discute despre o carte; eu am prins secvente dintr-o editie la care au fost invitati dan c. mihailescu ( il admir mult) si...dana savuica. (la un moment dat cei doi trebuiau sa ghiceasca pretul unor carti; cine era cel mai aproape de pretul real castiga cartea. nu va spun ca dana savuica i-a suflat lui mihailescu un vraf de carti). alta editie nu am mai prins ,dar am vazut la "carcotasi" ca irinel columbeanu a fost invitat sa discute despre "casanova in boemia" a lui andrei codrescu.
sper ca maine sa nu mai uit de emisiune.

Eu acum citesc Regina -mama Elena a Romaniei", o biografie autorizata a mamei regelui Mihai,semnata de Arthur Gould Lee. Ori din cauza traducerii, ori asa e stilul autorului, mai "naiv", cartea imi lasa impresia ca citesc o poveste. Una trista, din pacate :(.




Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

adimercedes, asa scrie Saramago. toate cartile sunt solicitante dar...deosebite! recomand cu caldura "eseu despre orbire" cea mai dura carte a lui, o carte care intr-adevar iti ramane in memorie, si "evanghelia dupa Isus Cristos" - care a creat multe polemici dar merita citita!
Teodora ai vazut "casa spiritelor"??? eu nu am vazut la timp mesajul tau...aahhhhh ma oftic ingrozitor, ca il puneam la inregistrat!

Roxana



Roxana, intr-adevar, "The Cave" mi-a ramas in minte si ma gandesc ocazional la ea. Am inceput "The Double" si am citit deja mai bine de jumatate. Pana acum, cartile lui mi-au dat impresia de o combinatie de eseistica si fictiune, bineinteles cu o doza mare de teorie a discursului (cu tot ceea ce implica el, adica discursul) . Alte impresii???

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput