Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

crini, n-am gasit cartea pe site-ul Polirom. Am gasit doar informatii despre carte cautand dupa autori, www.polirom.ro/autori.cgi?action=autori&class=details&id=1063" target="_blank">Gavalda.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

site-ul Bibliotecii Quebec cu o gramada de carti in franceza, de downloadat - libere de copyright!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Ati citit ceva de Daniel Pennac? Cum vi s-a parut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

In sfarsit am citit si eu "Memoriile unei gheise". Sincer am fost dezamagita , ma asteptam la altceva, dupa cata publicitate i s-a facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Daniella, dar care a fost dezamagirea? La ce te asteptai in cartea cu Geisha de a nu a mers?
Pentru mine ramane in continuare o carte bine scrisa, si placut de citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Joker, mersic.
Zizica, eu am citit toate cartile editate in romania ale lui Pennac, imi place extrem de mult! cea mai frumoasa este cea scoasa in 1993 la editura "romanul secolului XX", tradusa "Domnilor copii". din pacate era imprumutata si nu s-a mai reeditat. la Polirom au iesit alte 5 romane, super simpatice "Zana Carabina" "Micuta vanzatoare de proza" "La capcaunii veseli" "Dictatorul si Hamacul", "Fructele pasiunii".
Crini, si la librariile humanitas sunt reduceri mari, dar si Polirom-ul are pana in 3 septembrie super reduceri. cartile vin in medie cam dupa 10 zile (depinde....cateodata mai putin, cateodata mai mult).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

nici mama mea nu a fost prea incantata de "memoriile unei gheise", ea a zis ca i s-a parut infantila. ma rog, are 58 de ani si spune ca nu mai poate citi romane, ca nu o mai intereseaza fictiunea, asa incat eram chiar curioasa ce parere va avea despre gheisa...

pe Daniel Pennac nu l-am citit, Roxana ma faci curioasa.
am fost tentata o vreme sa-mi iau ceva de David Lodge, dar m-am temut ca dupa tapajul care s-a facut in jurul lui o fi vreun coelho comic; acum ma bate gandul sa citesc cartea lui "ganduri ascunse", nu mai stiu unde am citit de ea, dar cred ca merita sa o "incerc".


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Daniella, dar care a fost dezamagirea? La ce te asteptai in cartea cu Geisha de a nu a mers?
Pentru mine ramane in continuare o carte bine scrisa, si placut de citit.



Actiunea mi s-a parut fortata si necredibila, chiar puerila si artificiala. Nici stilul nu m-a topit. Ma asteptam la ceva mai senzational si mai exotic, subiectul oferea posibilitatea mai multor detalieri despre mentalitatile si cultura japoneza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Teodora mie imi place mult de tot Pennac! are un stil.....deosebit! si va rog din suflet daca vedeti pe undeva, prin vreun anticariat "Domnilor copii" pls dati-mi un semn sau cumparati-mi-o direct si trimit banutii imediat! saru mana!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Actiunea mi s-a parut fortata si necredibila, chiar puerila si artificiala. Nici stilul nu m-a topit. Ma asteptam la ceva mai senzational si mai exotic, subiectul oferea posibilitatea mai multor detalieri despre mentalitatile si cultura japoneza.




subscriu!!!!

nici pe mine nu m-a impresionat cartea "memoriile unei Gheise", mi-a placut la inceput, dar apoi si-a pierdut consistenta......daca ar fi sa ii dau o nota ar fi 7 cu indulgenta!!!

imi aduc aminte ca pina si in Shogun viata gheiselor era descrisa cu lux de amanunte, te incita...

Mergi la inceput