Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

A citit cineva Pascal Bruckner? Am terminat 'Hoti de frumusete' si am ramas socata, aproape la fel ca dupa Orwell, 1984. Asa un sentiment nasol, de invingere, de umilire a tot ce are valoare intr-un om! Celelalte carti ale lui cum sunt?
Am inceput acum Proust, primul volum 'Swan', dar merg foarte incet,desi imi place. Pana sa termin o propozitie uit cum incepuse si o iau iar de la capat.
Carola, cum e Cartarescu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

crini, eu am citit Care dintre noi doi l-a nascocit pe celalalt de Bruckner. O carte despre tema nerealizarii. Nu m-a atins in mod deosebit si nici nu m-a socat prea tare. Oricum, am inteles ca dintre cartile lui Bruckner, Care dintre noi doi... e una dintre cele mai putin socante. Am incercat la un moment dat sa citesc colectia de eseuri Noua dezordine amoroasa, dar n-a fost de loc pe gustul meu atunci. Am renuntat pe la jumatatea cartii. Autorii (Bruckner si Finkielkraut) mi s-au parut putin frustrati .

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

m-am apucat sa citesc in paralel cu Egiptologul, Cele 100 de simturi secrete, de Amy Tan. a inceput sa imi placa de la primele rinduri....

Jonathan Coe a citit cineva??? mi-au fost imptumutate 3 carti scrise de el, si dupa ce le termin pe cele doua de mai sus, vreu sa ma apuc de cartile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quote:
Originally posted by ingerash

Carola, eu am citit Antichrista si m-a captivat, m-am regasit perfect in ea, in povestea dintre cele 2 fete...



pe mine nu m-a captivat dar am terminat-o pentru ca era o carte usoara si previzibila.

cu care dintre cele doua fete te-ai identificat?


Bau!
"Pentru orice femeie exista un barbat care s-a saturat sa se culce cu ea" Alfie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quote:
Originally posted by crini

Carola, cum e Cartarescu?


Mami de fetita (1999)si baietel (2004)



nu iti pot spune deocamdata pentru ca am citit doar 20 de pagini. mereu a intervenit ceva cand m-am apucat de citit.

Bau!
"Pentru orice femeie exista un barbat care s-a saturat sa se culce cu ea" Alfie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Capra cu trei iezi, uite aici este link-ul. http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=AAA_Autori_Universali/
Da cautare dupa Kazuo Ishiguro, vei gasi si Ramasitele zilei.
ID: cartionline
Parola: digibook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

quote:
Originally posted by carola

quote:
Originally posted by ingerash

Carola, eu am citit Antichrista si m-a captivat, m-am regasit perfect in ea, in povestea dintre cele 2 fete...



pe mine nu m-a captivat dar am terminat-o pentru ca era o carte usoara si previzibila.

cu care dintre cele doua fete te-ai identificat?


Bau!
"Pentru orice femeie exista un barbat care s-a saturat sa se culce cu ea" Alfie





din pacate m-am identificat cu Blanche , bineee, relatia noastra de prietenie nu a ajuns chiar atat de departe ca a lor pentru ca am fost trasa de maneca si atentionata ca se profita de mine .Cand "m-am trezit" i-am spus tot ce cred despre ea si a facut pe . Inca mai tin legatura cu aceea "prietena" (adica vorbin din ani in pasti pe mes) si inca nu a renuntat la felul ei de a fi (si am mai observat ca foarte putini o cunosc cu adevarat, toata lumea o vede ca pe un ingerash )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Iarina, se pare ca noi doua citim cam aceleasi carti. Īn urma cu cīteva pagini scrisesem si eu exact acelasi lucru despre ultima carte a lui Kazuo Ishiguro. Nu stiu, poate īn cazul lui predilectia pentru subiecte triste are si motive biografice. E nascut īn Nagasaki si-n primul lui roman, A Pale View Of Hills, descrie impactul bombei atomice aspura orasului si a locuitorilor lui. E o poveste sfīsietor de trista, dar frumoasa īn acelasi timp. Mi-a placut mai mult decīt ultimul roman.
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Enn, cred ca ar trebui sa astept sa am alta dispozitie ca sa pot citi cartea recomandata de tine. "Sa nu ma parasesti" m-a intristat teribil. Sa nu va asteptati la fraze complexe si acrobatii lingvistice. Totul este simplu si cu atat mai dureros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Salutare cititoarelor! :)

Acum cateva zile am reusit sa termin "Paula" de Isabel Allende ... si sunt tare mandra ca am rezistat. Cred ca a fost a 4 a incercare ... am bocit si acum de numa', dar am rezistat!
Acum citesc "Das Tuschezeichen (The bonnesetter's Daughter) de Amy Tan ... buna, ca-i Amy Tan :)

In curand plec in tara, imi puteti recomanda autori romani, noi - adica din timpurile noastre - si buni? Ca iar habar nu am ce carti sa-mi cumpar ... si nu prea le am cu clasicii. Multumiri anticipate!

Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput