Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.


Misty, nu mai pierd nici un numar din "Dilemateca". Am rasfoit "Jurnalul" lui Sorin Stoica, mi-a placut mult stilul si cred ca mi-l voi cumpara.




Sorin Soica a fost asistent la facultatea mea. Un om extraordinar de inteligent, cu o viziune antropologica asupra tuturor lucrurilor si cu un milion si una idei. Scria mult si bine. Din pacate anul asta a murit... O limba comuna e un insight in viata lui. Nu am putut sa il citesc pana la capat. Mult prea dureros pentru cei care l-au cunoscut.

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Apropos de Kazuo Ishiguro si cea mai recenta carte "sa nu ma parasesti"...eu am gasit-o online, pe link-ul care a aparut si pe acest topic. Mi s-a parut insuportabil de dureroasa, abia am citit-o; astept si alte pareri; ciudat ce aplecare spre tragic au japonezii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

iarina, unde ai gasit-o, pe ce link? intrebam de "intreaba praful", nimeni nu a citit-o, nu a auzit nimeni de ea?
mai dadea cineva un link, dar eu nu am reusit sa descarc nimic de pe el, ce tr sa fac?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

ce dor imi era de subiectul asta!! bacul mi-a sters si ultmiul neuron plictisit si obosit asa ca am reluat ultima carte care am inceput sa o citesc. Am intrat pe site-ul polirom si am facut o lista de o pagina cu carti, din pacate nu pot sa le comand pe toate dar acum stau si sa ma gandesc ce sa aleg




Iubirea este singura forță capabilă să transforme un inamic într-un prieten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

intrebare intrebatoare
care carte de Amelie Nothomb vi s-a parut mai buna:
Dictionar Robert de nume proprii sau Igiena asasinului?
multumesc :)




Iubirea este singura forță capabilă să transforme un inamic într-un prieten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, cartea lui Eco "Pendulul lui Focault" am pus-o pe hold .. .

Am inceput sa citesc "Way of the Peaceful Warrior" de Dan Millman. Un fel de autobiografie si un manual spiritual. O carte buna, cu multe de invatat din ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

"Dictionar Robert de nume proprii "- eu am inceput-o, dar nu m-a captivat.
tocmai am terminat "Antichrista" de Amelie Nothomb
acum citesc Cartarescu "De ce iubim femeile".

Bau!
"Pentru orice femeie exista un barbat care s-a saturat sa se culce cu ea" Alfie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Nu m-am putut abtine si am pus comanda, am ales Dictionar Robert...
Carola, eu am citit Antichrista si m-a captivat, m-am regasit perfect in ea, in povestea dintre cele 2 fete... Si pe Cartarescu l-am citit, mi-a placut mai ales ultima povestire, cea care da titlul - De ce iubim femeile, e extraordinara pt. mine :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ingerash, eu am citit Igiena Asasinului de Nothomb, mi-a placut in mod special dialogul dintre cei doi eroi principali, si sfarsitul destul de neasteptat . De cealalta n-am idee. Lectura placuta!

PS: M-am apucat de Kafka on the Shore. Fetelor, cum vi s-a parut in comparatie cu celelalte carti ale lui Murakami?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Nu v-am mai informat de ceva trimp despre cartile pe care le-am citit.
Deci:
- Ernesto Sabato - Tunelul, o carte extrem de sensibila si complexa despre gelozie;
- Truman Capote - Cu sange rece, total diferita de celelalte povestiri ale sale, dar foarte bine scrisa ;
-Citesc Zorro - Isabel Allende, absolut superba. Nu m-am asteptat sa-mi placa atat de mult o astfel de poveste, dar... probabil Allende este cea care face toti banii.

Cat despre Amelie Northomb, mie nu mi-a placut nici una dintre cele doua carti despre care intreba Carola, si de altfel nu-mi place deloc Northomb.

O zi buna,

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput