Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Am terminat si eu Padurea Norvegiana de Murakami, mi-a placut mult, e trista mai ales la final, Cronica Pasarii Arc mi s-a parut totusi mai tensionanta si captivanta tinandu-ma cu sufletul la gura pana la ultimul rand. Ce altceva ati mai citit voi de Murakami si v-a placut in mod deosebit?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by khristin

Am terminat si eu Padurea Norvegiana de Murakami, mi-a placut mult, e trista mai ales la final, Cronica Pasarii Arc mi s-a parut totusi mai tensionanta si captivanta tinandu-ma cu sufletul la gura pana la ultimul rand. Ce altceva ati mai citit voi de Murakami si v-a placut in mod deosebit?



"Kafka on The Shore", "Dance, Dance, Dance", "Sputnik Sweetheart" si "La granita de sud, la vest de soare" (dupa titlul melodiei lui Nat King Cole)
Am inteles ca anul viitor ii va aparea in engleza romanul "After Dark", in care descrie fenomenul hikikimori, discutat aici pe forum...
Un alt japonez care-mi place este Kobo Abe cu "Femeia din dune" si "Harta arsa".

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

completez si eu lista cartilot lui Murakami pe care le-am citit: "Elefantul a disparut", "In cautarea oii fantastice". e mare diferenta intre primele sale romane (ca "padurea norvegiana") si ultimele...."cronica pasarii arc" este de departe cea mai deosebita!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Lilanda si Roxana, multumesc de recomandari, eu m-am indragostit de literatura japoneza si mai ales de Murakami in urma celor 2 carti citite. Lilanda, o sa caut la biblioteca si autorul recomandat de tine. Fanelor lui Murakami un link mai jos: http://www.randomhouse.com/features/murakami/site.php?id= Mi-a placut mult muzica de pe site care-mi aminteste parca de atmosfera din carti si pisicile de acolo (vad ca pisicile sint omniprezente in operele lui, atat Noboru Wataya din Cronica Pasarii Arc cat si Seagull din Padurea Norvegiana).

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by khristin
Mi-a placut mult muzica de pe site care-mi aminteste parca de atmosfera din carti si pisicile de acolo (vad ca pisicile sint omniprezente in operele lui, atat Noboru Wataya din Cronica Pasarii Arc cat si Seagull din Padurea Norvegiana).



Pisica apare, de asemena, si in "Kafka on The Shore" :-)) E disparuta, exact ca in "Cronica pasarii arc"!! Ma-ntrebam daca in cultura japoneza, pisica are vreo semnificatie aparte sau e doar o obsesie murakamiana!!
Un alt scriitor interesant este Ryu Murakami...fara legatura cu Haruki. De el, am citit "Albastru nemarginit, aproape transparent", o carte care are ceva din Cohen, zic eu....

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by adrienne12


referitor la aranjatul pe edituri tot gasesc ca nu are nici o noima. In librariile din lume cartile cu reduceri sint pe niste rafturi la intrare sau afara, unde sa atraga imediat atentia. Celelate sint grupate asa cum am spus pe genuri si in cadrul genului pe autori. Si in Ro inca nu exista computere in librarii sa poata omul cauta dupa autor?!?!




Eu una nu am vazut reduceri in librarii, tocami de aia lke aseaza asa, cand se reduc cartile se retrag si se vand de catre edituri, sau le aduce din nou dupa un timp. Computer eu nu am vazut decat in biblioteci. Nu cred ca exista vreo librarie in tara cu computer.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Eu am vazut si reduceri in librari, si computere :). Si chiar in tara (daca se intelegea prin tara si alte localitati in afara Bucurestiului). No offence.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Autorportret intr-o oglinda sparta e un volum de memorii fara o anume cronologie, de aici si titlul. Cuprinde fireste copilaria, anii de studiu, formarea ca intelectual si are savoarea pe care o stim din Apararea lui galilei.



In librarii nu se mai gaseste "Apararea lui Galilei", dar o gasiti aici(dupa ce va inregistrati), impreuna cu inca doua carti ale lui Paler.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Un alt autor japonez ,care m-a fascinat ,pe langa Murakami este -KAZUO ISHIGURO -" Sa nu ma parasesti " ; "Pe cand eram orfani".

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.
In librarii nu se mai gaseste "Apararea lui Galilei", dar o gasiti aici(dupa ce va inregistrati), impreuna cu inca doua carti ale lui Paler.




Yeap, deci aici era valoroasa biblioteca Merci, Teo

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput