Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

cititoare la apel... a citit cineva intreaba praful de john fante? am inteles ca a aparut si filmul..

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

Am gasit doar www.bloombiz.ro/A_ap_259_rut_num_259_rul_2_al_revistei_Dilemateca_prima_revist_259_despre_c_259_r_355_i_351_i_lectur_259_din_Rom_nia_--a63315.html" target="_blank">numarul 2 din "Dilemateca", imi place si mi-am propus sa nu mai pierd nici un numar. Un articol din revista mi-a reamintit de o carte pe care mi-o doream de mult, "Cartea cu euri", aparuta la editura Curtea Veche. Cartea contine un manunchi de amintiri din copilarie ale unor tineri scriitori(din pacate unul dintre ei,Sorin Stoica, a murit la 27 de ani
[V




Teodora, in nr 3 e un fragment dintr-o noua carte de Sorin Stoica, se va publica la Polirom; ei au scos la Targ si Jurnalul lui, dar nu m-am simtit in stare sa-l citesc, asa ca nu l-am luat - ma intrista prea tare. Eu am povestit aici de Cartea cu euri, ma bucur ca ti-a placut!

Mie imi place Dilemateca, desi e asa evident ca e facuta de oamenii de la Dilema, parca as fi vrut un stil un pic mai diferit, dar nu stiu sa zic in ce fel . In sfarsit vad si eu o carte cu 2 recenzenti care nu par de acord, unul o recomanda cu toata gura, celalat nu chiar. As vrea sa citesc o polemica serioasa, care sa nu degenereze in scandal, as vrea un nume de incredere care sa ma avertizeze sa nu dau bani degeaba pe o carte, daca nu merita. Parca toti recenzeaza numai carti care li s-au parut bune - parerea mea de amator!
(pica peste supararea mea cu teatrul, unde toti aplauda, indiferent ce-au vazut).

De-aia ma uit pe-aici, ca voi mai ziceti si ce nu v-a placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

unde ati disparut toate? ati luat vacanta la citit?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fetele eu de abia m-am intors din Ro cu o valiza de carti. AM citit ca nebuna tispe carti in paralel, ultimele 2 aparitii ale lui Cartarescu, Ileana Vulpescu, Autoportretul in oglinda sparta a lui Paler, Intoarcerea Huliganului de Norman Manea, Ghidul trist al Parisului etc. AM cautat in mai multe librarii cartile acelea "Povestriri ale unor doamen din sec. trecut" si ale unor domni. Nu pricep cum sint organizate librariile din tara. In loc sa fie aranjate pe subiecte (beletristica/actuine, romantice etc...) si in cadrul fiecareia pe autori in ordine alfabetica librariile nostre sint orgnizate pe... edituri. Cu alte cuvinte am intrebat peste tot daca au cartea x si ma intrebau rapid la ce editura? Nu stiu, ca asta nu m-am gindit sa intreb pe forum inainte de a pleca. A... pai daca nu stiti editura nu avem cum s-o gasim!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

am terminat de citit Blonde de milioane, din seria Chic, de la Polirom. mi s-a parut foarte slaba, nici macar amuzanta....si a costat o groaza de bani, chiar si cu reducere - proasta investitie!

m-am apucat sa citesc Egiptologul din seria Thriller, tot de la Polirom. E destul de buna, dar putin cam alambicata...va spun la final cum a fost.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Fetele eu de abia m-am intors din Ro cu o valiza de carti. AM citit ca nebuna tispe carti in paralel, ultimele 2 aparitii ale lui Cartarescu, Ileana Vulpescu, Autoportretul in oglinda sparta a lui Paler, Intoarcerea Huliganului de Norman Manea, Ghidul trist al Parisului etc. AM cautat in mai multe librarii cartile acelea "Povestriri ale unor doamen din sec. trecut" si ale unor domni. Nu pricep cum sint organizate librariile din tara. In loc sa fie aranjate pe subiecte (beletristica/actuine, romantice etc...) si in cadrul fiecareia pe autori in ordine alfabetica librariile nostre sint orgnizate pe... edituri. Cu alte cuvinte am intrebat peste tot daca au cartea x si ma intrebau rapid la ce editura? Nu stiu, ca asta nu m-am gindit sa intreb pe forum inainte de a pleca. A... pai daca nu stiti editura nu avem cum s-o gasim!?






Sunt asezate pe edituri pentru ca ele, editurile cer frecvent retur de carti ca sa le poata baga la reducere. Daca unele carti sunt reduse la edituri, reducerea nu se aplica si in librarii.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by Asterix

Acum citesc "Enchantress - Marthe Bibesco and Her World" de Christine Sutherland. Am lasat titlul in engleza, pentru ca nu stiu daca s-a tradus si in romana cartea, nu am auzit pana cum sa fi aparut la o editura romaneasca. (...) V-o recomand cu caldura, este o lectura frumoasa, mai ales daca va place sa cititi despre timpurile de mult apuse si oamenii ce au trait la inceputul secolului trecut.

Asterix


Cartea a aparut si in romana, cred ca mai poate fi gasita in librarii. Eu am luat cartea despre viata ei scrisa de Ghislain de Diesbach,de asemenea f. reusita si bine documentata.


Misty, nu mai pierd nici un numar din "Dilemateca". Am rasfoit "Jurnalul" lui Sorin Stoica, mi-a placut mult stilul si cred ca mi-l voi cumpara.

Adrienne, ai dreptate cu asezarea pe edituri, probabil de aceea ne-am obisnuit pe aici sa scriem la ce editura au fost scoase cartile; imi pare rau ca nu s-a intamplat asta si la cartile pe care ai dorit sa le cumperi. Cred insa ca le mai poti comanda on-line in Ro si sa le primesti pe urma in pachet. Te rog scrie mai multe despre cartea lui Paler "Autoportret in oglinda sparta", as vrea sa o comand de pe net, in librarii nu am mai gasit-o.

Mama Lia, nici eu nu am inteles de ce Elena Udrea a laudat atat de mult "Blonde de milioane" la TVR. Eu mi-am luat toate cartile "chic", dar din pacate nu avansez deloc cu ele, cu exceptia celor de Sophie Kinsella, care scrie pe gustul meu :).

Eu am inceput o multime de carticele, dar parca nici una nu ma satisfacea 100%, simteam nevoia sa citesc o capodopera. Drept pt. care recitesc, dupa vreo 20 de ani, Quo vadis; si o savurez...




Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Autorportret intr-o oglinda sparta e un volum de memorii fara o anume cronologie, de aici si titlul. Cuprinde fireste copilaria, anii de studiu, formarea ca intelectual si are savoarea pe care o stim din Apararea lui galilei. Lumea copilariei lui Paler e o lume a satului romanesc interbelic. Studentia arata mahalaua Bucuresteana necunoscuta mie. Mi-a placut f. mult. Eu am gasit-o la un stand de carte in Ploiesti. Incearca in provincie.referitor la aranjatul pe edituri tot gasesc ca nu are nici o noima. In librariile din lume cartile cu reduceri sint pe niste rafturi la intrare sau afara, unde sa atraga imediat atentia. Celelate sint grupate asa cum am spus pe genuri si in cadrul genului pe autori. Si in Ro inca nu exista computere in librarii sa poata omul cauta dupa autor?!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

luat de dimineata autoportret intr-o oglinda sparta si nu am mai lasat-o pana nu am terminat-o...

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Tocmai citesc Ultima dragoste a presedintelui de Andrei Kurkov. E amuzanta, cu multe referiri sarcastice la situatia politica din Ucraina. Dar preferata mea ramīne Moartea pinguinului, care vad c-a aparut acum si īn Ro, la editura Cartea Veche. V-o recomand cu caldura.
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput