Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Mda, am scris un post si s-a pierdut cand i-am dat sa il trimita .

Deci, ziceam ca ieri seara mi-a recomandat un prieten 2 carti care zicea el ca sunt interesante si mi le-a laudat. "Almost French" de Sarah Turnbull (http://www.femail.com.au/almostfrench.htm) si "In Praise of Slow" de Carl Honore (http://www.cygnus-books.co.uk/mind_body_spirit_books/in-praise-slow.htm).

Le-a citit careva?

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Apropo de Capote ,a dat cineva un link spre editura care i-a publicat o parte din carti-http://www.edituravremea.ro/noutati.php ; selectati "mari autori" din bara de sus, dreapta.cred ca se poate face comanda pe net.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

am inceput sa citesc cartea de care va spuneam,Labirintul si...n-o mai pot lasa din mana,e super,daca va plac aventurile arheologice si mistere de demult:)Nu vreau s-o compar cu Codul lui Brown,dar daca aia v-a placut,asta e cel putin la fel de buna.
Ma duc sa vad ce se mai intampla

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

a citit cineva vreo carte de Ian McEwan? eu acum am primit THE CEMENT GARDEN in engleza, in vreo saptamana trebe sa o duc inapoi si abia am citit vreo 4 pagini din lipsa de timp. Oricum m-a prins f tare cititul in engleza :)




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

Tot despre Capote: ieri mi-am luat de la Polirom "O vara de rascruce" (summer crossing, tradusa de Ralian, care e o adevarata:)). E primul lui roman, descoperit in 2004 si publicat de-abia anul asta.
Cred va fi o serie de autor, urmeaza "Alte glasuri".

Si pentru cine era fan Roth (asa, ca mine), ca nu mai tin minte: au aparut "Animal pe moarte" si "Complot impotriva Americii". SUA antisemite sub Lindbergh, care a castigat alegerile din '40, Ribbentrop in vizita la Casa Alba, americani care emigreaza in Canada, samanta de scandal curat, de-abia astept s-o incep!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ingerash -Ian McEwan este un scriiror bun, scrie bine, se citeste repede, dar tot ce am citit de el are un final neasteptat(usor lugubru). Eu am citit( in romana) Gradina de ciment si Amsterdam.

Eu dupa Mic dejun la Tiffany, am continuat cu Capote -Harfa de iarba, urmand la rand Cu sange rece.

Lectura placuta si week-end placut,

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu m-am lasat prinsa de ultima carte a Sophiei Kinsella - "Stii sa tii un secret?". Adevarul este ca din cind in cind, o carte usoara prinde bine la deconectare - sper sa o termin in weekendul asta si sa vad de ce ma mai apuc...

Gabriela si Stefan David
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Misty, cartea asta nu am citit-o inca. Gata termin Mos Goriot si pana atunci imi cumpar Capote - Summer Crossing. Cica e prima lui carte. Cum de nu o fi fost publicata pana in 2005?

OK, s-a rezolvat in pauza am fost si am cumparat-o. Acuma o am, si ma gadila la degete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

multumesc pentru recomandari....

tocmai am terminat "fata cu cercel de perla" de Cavalier si e foarte faina

mi-am facut o lista atat de lunga...numai timp sa am sa le termin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

pt. fanele din Ro ale Isabelei Allende- in noaptea aceasta, la ora 0.10, tvr1 difuzeaza "casa spiritelor", cu o distributie grozava-meryl streep, glenn close, banderas, winona ryder, jeremy irons.singura problema e ca filmul se termina la ora 2.40. :(


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput