Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miag spune:

Frumos subiect. Acum l-am descoperit.
Eu astazi am inceput -Peter Jones -'Identitate furata'

Mia, mami de ROLAND (18 Noiembrie 2004)

Winners never quit, quiters never win!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Am citit a patra carte din seria Ender a lui Orson Scott Card. Se numeste Copiii mintii si a aparut de curand in romaneste, la Nemira sau la Corint. Mi s-a parut mai buna chiar si decat Xenocidul, care era preferata mea! Mor de ciuda ca seria se termina aici

Mai exista, in paralel, Ender's Shadow, dar nu stiu daca ma atrage. Ati citit?




Come to the dark side: we have cookies!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

fetelor, m-ati facut curioasa cu middlesex si mi-am comandat-o si eu la polirom.
as avea si eu doua recomandari de facut:JAVIER MARIAS :"Inima atat de alba" si" Maine in batalie sa te gandesti la mine" -doua carti-doua povesti de dragoste mai deosebite. J Marias este un scriitor spaniol contemporan celebru, mai putin cunoscut la noi, dar eu zic ca merita citite cele 2 carti.
le-a mai citit cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

e un pic off-topic, dar referitor la traducatori recomand Antoaneta Ralian si Tudora Sandru- Mehedinti(pt spaniola)-apropo de subiectul cu traducatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Revin si io tot cu Makine(tot idei putine si fixe), ca sa va intreb daca a mai citit cineva ceva de el...ca sa stiu ce sa mai iau...pe mine Pe vremea fluviului Amur m-a incantat....este un poem in proza, cu descrieri fantastice, asta in conditiile in care aproape toata actiunea se petrece intr-un sat sovietizat din Siberia in care 3 copii viseaza la Occident dupa ce au vazut un film cu Belmondo...uimior cum o simpla pelicula poate captiva un sat intreg si duce la o reverie aproape colectiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Dragelor,am nevoie de o indrumare.
Peste 3 saptamini apar si eu in Bucuresti.Vreau sa-mi cumpar o tona de carti:)),dar patesc precis acelasi lucru ca anul trecut:intru in panica,nu stiu ce sa cumpar,nu mai stiu ce librarii au mai aparut,sint venita cu pluta...
As dori si eu citeva recomandari:
Librarii ,in afara de Humanitas si Dalles,ca pe astea le stiu:)
Titluri noi de literatura romana(aici sint complet depasita)
Literatura interbelica,unde gasesc de cumparat?
Literatura despre perioada interbelica,orice,istorie,povestiri,fotografie,etc
Si nu in ultimul rind,cam la ce preturi sa ma astept?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Rayu, cu librarii in Bucuresti nu te pot ajuta(totusi, am auzit de Carturesti si mi-ar placea sa merg acolo), iar despre titlurile nou aparute iti poti face o idee f. buna accesand site-uri de internet.
Iti recomand sa dai o raita pe http://www.librariilehumanitas.ro/ , unde sunt prezentate carti de la multe edituri.
Editura Polirom publica autori romani buni, uita-te pe site-ul lor www.polirom.ro la "colectii"(alegi "listeaza cartile"), iti recomand www.polirom.ro/cauta.cgi?action=cauta&class=search&domeniu=toate&colectia=41" target="_blank">ego-proza si www.polirom.ro/cauta.cgi?action=cauta&class=search&domeniu=toate&colectia=38" target="_blank">ego-grafii; poti citi atat o prezentare a cartilor, cat si fragmente din carti.
Mie imi place si www.compania.ro/" target="_blank">Editura Compania,, am scris recent despre o carte care cred ca ti-ar placea,"Am facut Jilava in pantofi de vara", scoasa la ei.
Daca rasfoiesti prin "Clubul cititoarelor" vei gasi o multime de idei de carti scrise de autori romani. cauta la Polirom si "Vremea minunilor " a lui Catalin Dorian Florescu, cauta tot acolo si o carte care s-a reeditat recent "Intoarcerea huliganului" de Nicolae Manea, mult premiata peste hotare. eu mi-am luat si "Baiuteii", o carte in care doi frati, Filip Florian si Matei Florian isi povestesc copilaria "comunista", dar inca nu am avut timp sa o citesc; la fel am patit cu "R'estul si vestul". oricum, rasfoind paginile de internet iti vei face o idee despre ce merita sa cumperi cand sosesti in tara(cartile scoase de polirom se gasesc in orice librarie).
Revin daca imi mai vin idei.

p.s.-preturi in general de la 150.000 la 300.000 lei/carte, dar desigur ca se gasesc si mai scumpe.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Rayuela, s-ar putea ca ultimele mele achizitii sa fie si pe placul tau; una e www.raft.ro/detaliu.asp?IDCarte=9300&IdDomeniu=0703" target="_blank">"Insemnarile lui Gheorghe Milescu" a lui Neagu Djuvara.Am vazut ca a fost editata in 2004,dar poate o mai gasesti si tu prin librarii. oricum "Amintiri din pribegie", cartea de memorii a lui Djuvara, o gasesti precis daca te intereseaza.
Un alt batranel de care sunt indragostita :) e Alexandru Paleologu; www.librariilehumanitas.ro/product.php?id=3863" target="_blank">Breviar pentru pastrarea clipelor mi-a placut atat de mult, cu descrierea boierimii, a vietii dinainte de razboi si pe urma a regimului comunist, dar cu optimism si pofta de viata,incat mi-am luat si www.librariacarter.ro/detaliicarte.php?id=698" target="_blank">Sfidarea memoriei (variatiune pe aceeasi tema), iar recent (adica ieri, de la o librarie maghiara :)) www.piata-cartii.ro/librarie-carte/page-colectie/tot-38/pag-3/id-58/colectie_3.html" target="_blank">Politetea ca arma."Breviarul" il gasesti precis, sunt sigura ca ti-ar placea!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Teo,mi-am notat constiincios toate titlurile,si abia astept sa mi le cumpar!!Ca sa nu mai zic,sa le citesc:))
La Cartaresti am fost si eu anul trecut,e grozava libraria,de acolo mi-am procurat Povestile ale doamnelor din Bucuresti,dar am auzit ca a aparut si varianta Domnilor,asta va fi cu siguranta o noua achizitie!
P.S.-Paleologu e si iubitul meu,de ceilalti nu am auzit,spre rusinea mea:(Abia astept sa fac si eu cunostinta cu dinsii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Fetelor, eu ma rasfat la maxim ca tot mi-s in vacanta cu Portret in Sepia de Allende si-n acelasi timp si cu Cronica Pasarii Arc de Murakami....adevarul e ca amandoua sint foarte bune, desi diferite si nu le mai las din mana .

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput