Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Llaura, mi-ai reamintit ca ma asteapta sa o citesc "Iarna decanului", inspirata de o excursie pe care Bellow a facut-o in Ro in anii '70, cu ocazia inmormantarii unei rude a sotiei; se pare ca a surprins f. bine in aceasta carte spiritul acelei epoci.Sa ne spui parerea ta.
Iar de Bashevis-Singer am "Robul". Din pacate ma apuc intotdeauna sa citesc ultima carte pe care o cumpar si imi raman destule necitite.
Acum am inceput "Memoriile unei gheise", filmul nu prea m-a incantat, dar cartea parca e cu totul altceva; am o presimtire ca imi va placea si pe masura ce mai avansez cu lectura.

p.s. -am de facut un cadou unei amice si ma gandeam ca ar fi potrivita cartea "cu gheisa",nu?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Am promis ca revin cu impresii despre O biografie a lui Andrei Serban, si acum revin . Cartea m-a fascinat de-a dreptul si aproape n-am putut sa o las din mana.

Mi-a placut foarte tare episodul in care el lucreaza un an intr-un fel de laborator de teatru. Peter Brook aduna o mana de oameni din toata lumea, printre care si Andrei Serban, si timp de un an se dedica cu totul experimentarii. Si el povesteste ca primul pas in a invata ceva este dez-invatatul. Adica apropierea de trairea / sentimentul / miscarea respectiva fara prejudecati si fara idei preconcepute. Si Andrei Serban povesteste ca lucrul asta l-a ajutat mai tarziu, si in profesia de regizor, si in cea de... parinte .

Mi-a placut si cum a povestit despre intalnirea lui cu muzica, din punctul de vedere al regizorului. Si, mai ales, povestirile despre spectacolele in greaca veche. Si legat de asta, episodul in care minerii intra in Teatrul National si gasesc echipa care pregatea textul Electrei, iar un miner vazand pe jos pagini intr-o limba pe care nu o poate intelege, intreaba "Ce-s astea? Mesaje cifrate? Ia descifrati-le" (citatul nu e textual, dar asta vroia sa spuna)... M-au trecut toti fiorii...

O recomand inca o data cu caldura.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.


Acum am inceput "Memoriile unei gheise", filmul nu prea m-a incantat, dar cartea parca e cu totul altceva; am o presimtire ca imi va placea si pe masura ce mai avansez cu lectura.

p.s. -am de facut un cadou unei amice si ma gandeam ca ar fi potrivita cartea "cu gheisa",nu?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.



Teodora, eu tocmai am terminat Memoriile unei geise, am luat-o in concediu dupa mine, si nu ma mai dezlipeam de pe plaja....mi s-a parut excelenta, si sfarsitul m-a impresionat cel mai mult. Nici nu se compara cu filmul. Merita sa o faci cadou unei prietene

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Am terminat si eu "Summer Crossing" - a fost doar OK. A avut cateva pagina care mi-au redat starea in care ma pune de obicei Capote. Cartea nu e exceptionala, merita timpul.
Acuma sant intre carti. Nu m-am decis ce sa iau in mana luna asta, mai ales ca plecam si in vacanta. Astazi e ziua de decis.
Ma gandeam sa merg sa cumpar Geisha de Gion, cartea scrisa de geisha care l-a inspirat pe Arthur Golden. Dar mai am inca retineri.

A fost targ de carte in Bucuresti weekend-ul asta. A fost careva la cumparaturi?
Plesu se plangea ca sant reducerile la carti prea mari... Ceva trebuia sa nu-i convina lui.

Spor la citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinelteodoru spune:

quote:
Originally posted by Sanca

A fost targ de carte in Bucuresti weekend-ul asta. A fost careva la cumparaturi?
Plesu se plangea ca sant reducerile la carti prea mari... Ceva trebuia sa nu-i convina lui.




am fost la targ, nu as putea insa aprecia cat de mari au fost reducerile, "ochiometric" pot insa sa spun ca nu am dat mult pe carti

Zambeste-mi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Doamnele mele,

nu am scris de mult la acest subiect; am cititit insa multe carti in ultimul timp, mai bune sau mai putin bune.

Vreau insa sa va recomand o carte pe care am citit-o saptamana trecuta si care va ramane mult timp in toate topurile mele. Se numeste Middlesex, este scrisa de Jeffery Eugeneides, a aparut la Polirom. Este o carte splendida, pe care o recomand din tot sufletul.

Daca s-a mai scris despre ea, scuze...

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Sanca, tocmai ma gandeam sa te dau disparuta. Vacanta placuta!

Khristin, voi face cadou memoriile gheisei; bineinteles, nu exemplarul meu :), cu care de altfel nu am mai avansat pentru ca am vrut sa termin "Dimineata pierduta" a Gabrielei Adamesteanu, o carte buna(m-am poticnit insa de vreo doua ori la anumite parti), care, desi a fost scrisa in 1983 si povesteste intamplari din primul razboi mondial pana in anii '80, mi-a parut atat de actuala in descrierea caracteristicilor poporului roman de parca ar fi fost scrisa recent(de fapt, editia din 2003 pe care o am eu a fost revizuita integral de autoare); romanii sunt infatisati inca de la inceputul secolului trecut ca fiind un popor lipsit de solidaritate, care in loc de seriozitate ofera zeflemea, care ii critica pe cei ce se zbat sa faca ceva.
un episod mi se pare elocvent- dupa primul razboi mondial se stia care au fost colaboratorii nemtilor, dar lista lor nu a trecut niciodata de zvonuri, nu a devenit oficiala, iar persoanele respective si-au spalat rapid imaginea si s-au relansat in politica. la fel in zilele noastre- nu avem cunostinta de informatori/securisti/teroristi decat din zvonuri(exceptie dan voiculescu), iar respectivii stau bine-merci pe scena politica, nici usturoi nu au mancat, nici gura nu le miroase.

ma indepartez de aceste remarci amare, anuntandu-va ca poliromul are saptamana aceasta www.polirom.ro/oferta.cgi" target="_blank">reduceri de 30% la autorii americani (inclusiv la "Middlesex", de care a scris Gabrielama).


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Teodora esti o dulce. M-ai prins ca m-am poticnit cu Summer Crossing . . . Adevarul ca dupa Memoriile unei Geisha, Balzac cu Mos Goriot a mers bine, dar Summer Crossing nu prea a mers. . .
Acuma citesc in paralel cu sotul, aceiasi carte. Am inceput in romaneste Umberto Eco - Pendulul lui Foucault. E una din cartile pe care le avem in engleza si in romaneste. Asa ca ne distram, citind seara si comentand traducerile. . .
Astazi mi s-a recomandat cartea "Way of the peaceful warrior" de Dan Millman. A citit-o cineva? Am pus-o pe lista, dar pana cand ajung la ea, o sa treaca ceva timp. O sa apara filmul in curand, si mie imi place sa citesc cartea inainte de film, asa ca s-ar putea sa-i fac prioritate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Conform teoremei "traiasca ideile putine, dar fixe", eu citesc o (inca) o carte despre bomba atomica. A aparut in 2005 si e scrisa de Jennet Conant, nepoata administratorului de la Los Alamos; se numeste "109 East Palace. Robert Oppenheimer and the secret city of Los Alamos".
Mi-am pus hold la bibli si la gheisa si la middlesex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

am citit middlesex pe nerasuflate. acum am inceput tap ispasitor de d.b.c pierre. inca nu m-a prins, tot astept sa vad ce se intampla. urmatoarea pe lista e obsesia antimericana de revel. sa vedem..



"Men always want to be a woman's first love; women have a more subtle instinct: what they like is to be a man's last romance."

Mergi la inceput