Clubul cititoarelor (5)

Clubul cititoarelor (5) | Autor: Teodora D.

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55180&whichpage=1" target="_blank">Partea a II-a
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62075&whichpage=1" target="_blank">Partea a III-a
Partea a IV-a
Haideti sa continuam sa scriem despre carti si despre tot ce are legatura cu cartile.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

va reinvit sa navigati aici(e necesara logarea) si aici(din cand in cand se aduc "noutati).
Sanca ne-a oferit si un www.literaturepage.com/authors/" target="_blank">link bun in engleza.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

revin dupa concediu:)
am citit vreo doua carti usurele,una de sophie kinsella despre care vad ca vorbiti mult.Din seria cumparaturilor am citit numai una,acum vreo 3 ani jumate,cred ca a doua din "set".Apoi nu mi-am mai cumparat,in ideea ca toate-s la fel- pana sambata trecuta cand am luat "The Undomestic Godess"-nu stiu cum e tradus titlul in romana si am terminat-o in doua zile,in masina.Foarte dragutica si amuzanta.-o recomand amatoarelor de gen.Apropos,stiati ca Sophie Kinsella scrie si sub numele Madeleine Wickham?-asta o stiu de pe coperta cartii,pot sa va dau si lista completa a cartilor ei,sub ambele nume

Acum ma asteapta Labyrinth de Kate Mosse-nu stiu nimic despre ea,doar ca mi-a recomandat-o librarul,cu multa caldura,spunand ca e cel putin excelenta.Om vedea:)
eu nu citesc niciodata rezumatul de pe coperta cartii,eventual un rand-doua,dar niciodata pana la sfarsit,sa nu banuiesc macar dinainte:),doar criticile ..si cartea asta chiar are cateva pagini de comentarii pozitive.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Mamica Dulce, Labyrinth suna interesanta, ca mi-am bagat si eu nasul pe internet sa vad despre ce e vorba. Suna a suspans.
Deocamadata eu stau si iau clasicii la rand. Nu ma aventurez la ceva nou pana cand nu termin ce am pe lista actuala.
Am si Patul lui Procust pe lista, daca o sa fac rost de el pana cand il dau gata pe Mos Goriot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Am cautat azi Eurydice Street, cartea recomandata de Lena, la biblio, dar n-am gasit-o. Asa ca mi-am imprumutat Small Island de Andrea Levy. A citit-o cineva?
Va doresc o seara relaxanta cu cartea-n mīna!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Eu citesc acum Capote- "Music for Chameleons"- am gasit-o la Carturesti, in engleza, asa ca n-am stat pe ganduri, o cautam de mult. Am fost surprinsa ca mai sunt care-l citesc, nu e printre scriitorii foarte populari in Romania (cred ca nici nu s-a prea tradus, iar in engleza, nu se prea gasesc aici cartile lui, eu mi-am luat "Breakfast at Tiffany's" in State). Si apropo de Breakfast at T's, intre carte si film aproape ca nu exista nici o legatura. Cel mult filmul s-a inspirat putin din carte, si cam atat. Asa ca, Adrienne, poti citi cartea linistita.
Am terminat recent "Pururi tanar infasurat in pixeli", a lui Cartarescu, si mi-am dat seama ca mie tot mai drag scriitorul acesta, desi la inceput a fost un fel de on/off romance, ca sa zic asa. Prima carte a lui pe care am citit-o a fost "Orbitor-aripa stanga", si recunosc ca nu mi-a placut. Am citit-o totusi pana la capat, si am concluzionat ca e "prea viscerala". M-am gandit insa la cartea asta cativa ani, asa ca am hotarat ca o fi fost totusi ceva cu ea, si am citit si "De ce iubim femeile", pentru ca mi-a placut mi-am luat si "Nostalgia", apoi am primit "Pururi tanar..." si uite asa am ajuns sa-l ador pur si simplu pe Cartarescu.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Gingurici si mie imi place Cartarescu asa ca imi cumpar si eu cartea cind vin in tara. Mi-am facut o lista mare cu cite carti vreau sa cumpar. crad ca vin inapoi cu valiza plina de carti. De abia astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dragutelor,

nu am mai intrat de mult pe la voi.intre timp am terminat de citit o carte de john griisham- The Broker.cred ca au tradus-o in romaneste cu Mediatorul.voiam sa va intreb,daca tot umblati prin librarii imi puteti spune daca o gasesc de cumparat si in romana.

va doresc o zi minunata




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Osna, uite-o www.stilus.ro/librarie/product_info.php/products_id/4461" target="_blank">aici, intr-o librarie virtuala.
vreau sa fac si o marturisire rusinoasa-nu am putut citi "enciclopedia zmeilor" a lui cartarescu.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

teodora multumesc.esti o draguta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Gangurici, Capote a fost tradus in romaneste, ca eu in tara l-am citit prima oara, prin anii '80. Dar nu cred ca edituriile noi au mai scos editii noi. Ar trebuii ca e o placere sa-l citesti.
Eu am scos Balzac - Mos Goriot si in format electronic, asa ca-l citesc "double time" . . .


Mergi la inceput