Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Originally posted by Fania

quote:
Originally posted by ionella3003

quote:
Originally posted by Fania

In anul 2003 cand eram si noi in febra cautarilor erau f. putine repere de a clasifica o gradinita nemaivorbind de numarul lor destul de redus la vremea aceea.
Noi nu am ales gradinita in functie de cladire, de dotari sau de culoarea mochetei ci in functie de personal, de cum sunt alcatuite grupele si de programa gradinitei (aici nu exista o educatoare, se merge pe sistemul de profesor la fiecare disciplina).
Se pare ca nu am gresit in alegerea facuta, desi suntem f.f. departe de gradinita iar transportul timp de 3 ani a fost un calvar.
Cu siguranta conteaza enorm si ce faci tu ca parinte pentru copilul tau si cat te ocupi de el nu doar ce face la gradi si conteaza cu siguranta si copilul.
Acum e o adevarata explozie de gradinite particulare, oferta e foarte variata, foarte greu de ales, dar va sfatuiesc sa incercati sa alegeti o gradinita preferabil recomandata de un alt parinte.
Iata punctajul meu in al 4-lea an de gradi:
ARC EN CIEL
Personal 5 puncte cu felicitari
Dotari 3 puncte
Curatenie 4 puncte
Mese 2 puncte(copilul meu a stat doar anul trecut program prelungit, deci poate sunt putin subiectiva si depinde si cu ce compari, ce posibilitati are fiecare)
Activitati in gradinita 4 puncte
Activitati extracuriculare 4 puncte
Va urez succes!!



Multumim frumos, Fania, pentru informatii! Te rog frumos sa ne spui si in ce sector este, ca sa stim la ce categorie s-o trecem pe listuta.

Multumesc!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA



Sector 2




multumesc, fania!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankgratiela spune:

Urmaresc de mult discutiile din acest subiect si pot spune ca m-au ajutat mult in alegerea gradinitei.
Noi suntem la PRIMII PASI doar de 2 luni, dar parca am fi din totdeauna in famila lor.Nu stiu de altii de la aceeasi gradinita, dar noi suntem tare multumiti.
Personalul este de nota 5 cu felicitari-fete tinere bine pregatite, dedicate, fara fitze, care stiu sa se apropie de copii, baietelul meu chiar le iubeste (pleaca dimineata cu placere la gradi ca miss il iubeste mult).Baietelul are doar 2 ani si jumatate si acum 2 luni cand l-am dus era mutulica, acum nu imi vine sa cred stie poezii , cantece ,sa numere, culorile, fructe etc, el care nu stia decat 10-15 cuvinte si alea stalcite acum vorveste cursiv.
Nu pot spune mai multe legate de activitatile extra curiculare pt ca baiatul este mic inca ,abia se obisnuieste cu cele din gradinita.
Curatenie de nota 5 -totul e luna
Masa -5 puncte-gatesc ei acolo, iar copii mananca tot , chiar si super mofturosul meu,( masa diversificata ce iclude zilnic fructe si legume proaspete), iar sala de mese este separata de celelalte sali.
Dotarile cred ca sunt cele normale: calculatoare, jocuri, jucarii,plus toate celelalte.
Au facut si un carnaval -nu pot sa va spun cat am fost de impresionata si abia imi tineam lacrimile de emotie- o mica serbare cu muzica, dans si masti dar toate legate de toamna.

Anca si Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

ankgratiela, ne poti spune in ce sector e, ca sa stim unde sa o trecem pe listuta? Si... felcitari pt Teo, e minunat ca-i place atat de mul la gradi!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankgratiela spune:

Gradinita PRIMII PASI este in sectorul 2

Anca si Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Am revenit si cu punctajul pentru gradinita BELL din sect. 2, str. FAINARI(Lizeanu):
personal: 5 puncte
dotari: 5 puncte
curatenie: 5 puncte
mese: 5 puncte (hrana diversificata, fructe in fiecare zi)
activitati de gradinita: 5 puncte(primim in fiecare zi de vineri activitatile facute in acea saptamana si poeziile, cantecelele pe care le-au invatat, pentru a putea repeta cu ei acasa).
Eu sunt foarte multumita de gradinita si sper sa raman asa.


Magda si Alex(3 ani)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Dragi parinti de voinici, acum ca au trecut sarbatorile, ar cam trebui sa reincepem cautarile...
Drept pentru care, va uram un calduros "La multi ani!" sa fiti sanatosi, sa aveti un an plin de bucurii, de impliniri si de prosperitate!

Acum sa revenim la subiect: draga magda, mamica de alex, ti-am fi recunoscatoare daca ne-ai da un punctaj si pentru activitatile extracuriculare, precum si daca ai putea sa ne dai mai multe detalii despre gradinita (program, personal, etc).

O seara excelenta va dorim!



Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

In sectorul 5 ??? nu prea am vazut gradinite. Gradinita "La bunica" mai functioneaza sau s-a inchis ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

ionella3003 uite si punctajul pentru gradinita numarul 38

quote:
Originally posted by Lala_D

nadina daca tot intrebai de gradinitele de stat iti raspund eu.
Piticul meu a fost 3 ani la gradinita nr 38 din sectorul 3 si am fost toti foarte multumiti.


Este o gradinita spatioasa, renovata, curatenia ocupa un loc foarte important in viziunea personalului.
Curatenie: 5 puncte

Despre personal : de la directoare la ultima ingrijitoare , asistenta medicala sau bucatareasa toata lumea iubeste copiii si asta se vede in fiecare zi.
Personal: 5 puncte

Mancare proaspat gatita zilnic, copiii sunt intampinati si controlati de asistenta medicala zilnic.
Mese: 5 puncte

Spatii separate pentru dormit, curte mare pentru activitatile de afara.
Dotari : mobilier nou in toate clasele si multe jucarii ( parintii aduc jucarii anual sau se strang bani pentru achizitionarea lor ).
Despre educatoare : am numai cuvinte de lauda si asta nu o spun doar eu.
Toti parintii cu copilasi in grupa pregatitoare suntem multumiti de cum sunt de pregatiti copii nostri pentru a merge la scoala in aceasta toamna.Activitati in gradinita: 5 puncte

Dotari: 4 puncte deoarece mai contribuie si parintii la acestea.

Au avut si activitati extra : engleza, karate, germana,pictura, muzica, teatru, circ , excursii, tabere .

Activitati extracuriculare: 5 puncte sunt variante dar sunt platite separat.

TOTAL : 29 puncte

Deci se poate si la o gradinita de stat.
Eu una am fost super multumita iar daca as mai avea un copil tot acolo l-as duce

PS : sa mai adaug ca o coincidenta ( sau nu ) : la aceasta gradinita am fost si eu cand eram micuta si intamplator sau nu standardele erau ridicate chiar si pe timpul lui ''ceasca''

O zi excelenta tuturor !
Lala.





O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Ionela: am revenit cu detalii. Activitatile extracuriculare le voi nota cu 4 si sunt achitate separat(dans, tenis, inot, aikido, germana, fun science) si as fi vrut si ceva activitati de imaginatie si indemanare (ceva gen origami, pictura).
Personalul este tanar; doamna director este educatoare cu 8 ani experienta. La fiecare grupa exista o educatoare si o ingrijitoare. La sfarsit de saptamana primim activitatile facute in zilele precedente.


Magda si Alex(3 ani)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomdin spune:

am si eu informatii despre gradinita arlechino care este in sectorul 2. cine vrea sa stie mai multe sa ma intrebe pe mine, ca va voi spune tot ce aveti nevoie sa stiti.

Mergi la inceput