epilare definitiva

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelka spune:

Dooku3, stiu ca sunt centre estetice, dar, ca si la celelalte interventii, stiu ca se fac niste investigatii inainte. Ma gandeam ca si aici iti recomanda sa iti faci niste analize inainte de a incepe sedintele. Asa mi se pare corect. Si eu la un moment dat am avut ovare micropolichistice, dar, in ultimul timp, nu mi-a mai aparut nimic la ecografii. Sau poate doctorii nu si-au dat interesul.Eu de fiecare data i-am intrebat si mi-au spus ca nu am nimic. Prin 1996 am luat ceva timp Diane35 , dar nu am vazut nicio schimbare.Din contra, parca mi s-a accentuat pilozitatea. Nici nu am luat mult timp. Si as vrea sa incerc si eu epilarea cu IPL. Dar, totusi, sa ma dau cu lama pe barbie inainte cu 1 sapt, pentru prima sedinta......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by ile77

quote:
Originally posted by

Servus,

Cine a facut epilare cu IPL,imi raspunde si mie la o intrebare:
INAINTE DE PRIMA SEDINTA/LA PRIMA SEDINTA, TREBUIE SA TE EPILEZI CU LAMA sau NU?

Merci,




Nu ma lasati de izbeliste...



cel putin cu o saptamina inainte incearca sa nu-ti mai iei pårul cu penseta, ci numai cu lama.E f important.
In ziua in care te duci la sedinta, nu te atinge de pår.E bine sa fie mai måricel, pt a se vedeam mai bine.


Ile, mami de Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR




Multumesc mult!
Cu crema de protectie solara, este indicat sa te dai inainte de prima sedinta?

Merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ileana- trebuie sa fii luata cu lama la prima sedinta. Iti spun din propie experienta, ca m-am dus cu parul de cativa mm si m-a trimis la baie cu lama intr-o mana sa vin ca o zana fara nici un fir de par.
Eu am inceput in 2006 dar am abandonat. La inceput am fost incantata, dar apoi parul a inceput sa creasca la fel. Am de gand sa incerc alt aparat.

==========
Corina 11+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by BraveGirl

Ileana- trebuie sa fii luata cu lama la prima sedinta. Iti spun din propie experienta, ca m-am dus cu parul de cativa mm si m-a trimis la baie cu lama intr-o mana sa vin ca o zana fara nici un fir de par.
Eu am inceput in 2006 dar am abandonat. La inceput am fost incantata, dar apoi parul a inceput sa creasca la fel. Am de gand sa incerc alt aparat.

==========
Corina 11+
My baby
Albumul meu






Merci!
Pot sa zic ca de asta-mi era teama...
Unde ai fost, la ce cabinet? Ce aparat? Ca sa stim de ce sa ne ferim...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am fost la Coquette. Atunci aveau 2 aparate. Le-am incercat pe amandoua.

==========
Corina 11+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

A...si sa nu credeti ca am abandonat repede. De exemplu inghinal am facut 9 sedinte. Si am scapat de 10% din par. Initial scapasem de mai mult, dar dupa a inceput sa creasca la loc. Deci nu e definitiva

==========
Corina 11+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

Corina, ma simt tare prost . eu am abandonat dupa 6 sedinte, pentru ca mi s-au inflamat gaglionii la ultimele sedinte. timp de cateva luni s-a pastrat efectul dar treptat revin la situatia initiala .

ma batea gandul sa incerc alt aparat dar mi-e tare teama. cred ca ma intorc la ceara calda desi n-o sa ajung niciodata sa obtin acelasi efect.


Emma are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelka spune:

quote:
Originally posted by BraveGirl

Eu eram cea care va povesteam experintele mele ...
Am facut si a 3-a sedinta inghinal...v-as da mai multe detalii, dar ...pe scurt va spun ca sunt multumita.Mi-a cazut aprox 80% din par.Apoi a inceput sa-mi creasca cateva fire de par fff fine, pe care le iau cu lama ca sa se ingroasa si sa le pot epila.Asa am patit si la axila.Mi-a cazut tot parul dupa 2 sedinte, cu exceptia catorva fire(3-4).Oricum, epilarea nu e totala....parul cade in procent de 90-95%, deci 3-4 fire zic eu ca sunt in procente...Dar cam la 2 saptamani dupa aceea au inceput sa-mi apara fire de par fff fine, pe care le iau acum cu lama.Am sarit peste o sedinta, pt ca aveam doar cateva fire fine si am zis sa nu arunci cu banii pe ferestra...deci eu zic ca mai am nevoie de 2-3 sedinte si scap.Faza e ca aceste fire sunt f fine..nu le vezi decat dc esti fff atenta , in lumina puternica...astfel de fire o sa para si peste ceva timp dupa ce termin cu epilarea...dar daca nu esti obsedata, nu sunt deranjante...

==========
Corina
Albumul meu



Draga Corina,
Aici erai mai mult decat incantata de rezultate. Ce s-a intamplat? Chiar nu mai inteleg nimic. Epilarea ai facut-o cu IPL? Sau cu ce aparate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary30 spune:

quote:
Originally posted by bumpi

Fetelor,
salut! as dori #351;i eu s#259; #351;tiu unde se afl#259; acest cabinet de epilare definitiv#259; în Cluj #351;i dac#259; intradev#259;r d#259; rezultate. Mul#355;umesc.
Exista epilare definitiva

Eu mi-am facut aproape peste tot (picioare complet, inghinal, axial, brate pana la cot). Am o piele fina, ca de bebelus.

Metoda se numeste Elctroepilare si se pare ca este singura metoda 100% definitiva (dati si voi un search pe web -"electrology", "electroepilation" - ca sa va lamuriti). Eu sunt un exmplu concludent in acest sens. Ma mira ca nimeni nu pomeneste nimic de metoda asta, avand in vedere ca cosmeticiana care mi-a facut mie epilarea are clienti de prin toata tara, inclusiv de la Galati stiu ca venea cineva cand imi faceam eu.

Foarte pe scurt, procedura presupune utilizarea unui ac prin care trece curent de joasa frecventa care distruge bulbul pilos.Gasiti pe net explicatiile necesare, nu mai intru aici in detalii.

Tipa care mi-a facut mie, si care e singura din Cj de altfel,e venita de cativa ani de la Chisinau, unde se pare ca acet tip de epilare se practica de zeci de ani. Este asistent estetician cu studii in domeniu si experienta - nu m-as fi dat oricum chiar pe mana oricui. A fost o alegere buna, avand in vedere ca acest tip de procedura, practicata de neprofesionisti, poate lasa urme nasoale pe piele, gen arsuri, cicatrici etc., ceea ce la mine nu a fost cazul.

Mai sunt multe de zis despre subiect, dar nu ma mai intind cu povestile; daca aveti intrebari va voi raspunde cu mare placere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Am facut si eu epilare cu acul acum 3 ani, pe picioare.Am facut 3 ture. Sedinta dureaza cat vrei, fct de cat par este, de ce radacina are parul, ptr un singur picior pana la genunhi eu am facut 6-7 sedinte a cate 15 min. Am repetat de 3 ori procedura si pot sa spun ca a dat cat de cat rezultate. Am scapat de o parte din par, dar ideal ar fi sa se faca 10 prodesuri ptr a se elimina 70-80% din par, asta insemnand ca cel mai aspru se poate sa cresasca si mult mai subtire, nu neaparat ca se elimina. In timp insa radacina se fortifica si sunt locuri unde reapare.
Nu am vazut pe cineva sa faca si pe maini, dar faceau f mult facial.
Eu am fost destul de multumita, un singur dezavantaj are, nu prea poti sa pleci fara pantaloni cateva zile, locul poate sa se inflameze, fct si de cat de mult arde radacina (adica cat este de puternica), eu am avut pori care mi s-au inflamat destul de tare si mi-au mai ramas si ceva cicatrici, dar f putin vizibile, probabil daca apucam sa ma bronzez in acel an dispareau.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)

Mergi la inceput