epilare definitiva

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ele77 spune:

Dupa 5 zile de la prima sedinta am vazut ameliorarea, in sensul ca au crescut mai putine fire de par si mult mai moi. Nu mai este parul tare si negru.De cand am inceput epilarea de anul trecut nu am mai pus penseta pe fata, numai lama. Este principalul lucru care trebuie respectat, firul de par nu trebuie smuls ci doar retezat, epilare cu crema, lama, forfecuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by ele77

Dupa 5 zile de la prima sedinta am vazut ameliorarea, in sensul ca au crescut mai putine fire de par si mult mai moi. Nu mai este parul tare si negru.De cand am inceput epilarea de anul trecut nu am mai pus penseta pe fata, numai lama. Este principalul lucru care trebuie respectat, firul de par nu trebuie smuls ci doar retezat, epilare cu crema, lama, forfecuta.

ELE



Pe mine ma ingrozeste gindul ca pina data viit sa iau pårul cu lama.
Sint obsedata ca va creste mai mult, adica si alte fire pe linga cele pe care deja le am.
Tu ai avut senzatia ca lund firele de pår cu lama,ele cresteau mai groase si mai multe???
Abia astept sa vad si eu primele rezultate.
Oricum daca efectele si la mine vor fi ca ale tale, se merita toti banii si stresul:)

Ile, mami de Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Nu cresc mai multe Ile,nici mai groase.Din contra,cresterea e muuult incetinita si firele care cresc dupa(daca mai cresc) sunt mult mai subtiri/fine.Vei vedea dupa ce dai cu lama prima oara cum elimina mai mult de 50%din parul pe care l-ai avut initial.Penseta iarasi este o solutie,dar trebuie sa fi foarte atenta pentru a nu smulge si firele care nu au fost "dezradacinate".Firul "mort"trebuie sa se desprinda foarte usor;daca asta nu se intampla,nu trage de el:-)Si eu am fost la fel de sceptica initial,aveam n dubii...acum nu mai am.
Nu mai tin minte ce zona tratezi dar,daca e fata,precum ai fost deja informata(presupun),protectia solara cu filtru 50 este absolut indispensabila pe perioada tratamentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelka spune:

Tot nu a spus nimeni daca se fac ceva analize hormonale inainte. Cred ca ar trebui sa se stie cauza pilozitatii accentuate. Parerea mea. Astept totusi de la fetele care au inceput sedintele de epilare sa imi spuna acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by dooku3

Nu cresc mai multe Ile,nici mai groase.Din contra,cresterea e muuult incetinita si firele care cresc dupa(daca mai cresc) sunt mult mai subtiri/fine.Vei vedea dupa ce dai cu lama prima oara cum elimina mai mult de 50%din parul pe care l-ai avut initial.Penseta iarasi este o solutie,dar trebuie sa fi foarte atenta pentru a nu smulge si firele care nu au fost "dezradacinate".Firul "mort"trebuie sa se desprinda foarte usor;daca asta nu se intampla,nu trage de el:-)Si eu am fost la fel de sceptica initial,aveam n dubii...acum nu mai am.
Nu mai tin minte ce zona tratezi dar,daca e fata,precum ai fost deja informata(presupun),protectia solara cu filtru 50 este absolut indispensabila pe perioada tratamentului.





multumesc
må simt mai relaxata acum
mie mi se pare groaznic sa iau firele de pår de pe fata cu lama
insa cred ca trebuie doar sa am råbdare acum
mi-am luat o crema pt protectie solara cu filtru 50 de la vichy, e speciala pt fata, pt pårtile mai sensibile si impotriva pigmentarii.
abia astept urmatoarea sedinta, desi mai e o luna de asteptat.

Mirelka, eu nu am facut nici o analiza hormonala inainte
insa i-am explicat tipei de ce am probleme cu pilozitatea, ovare polichistice.
eu merg pe diane 35, insa cred ca epilarea definitiva e singura solutie care ajuta impotriva pilozitatii
eu ma gindesc ca mereu vor apårea fire de pår nedorite, fiind pe baza hormonala, insa grosul va fi distrus prin acest tratament.
ma gindesc ca poate va trebui sa mergem mereu, 1-2 sedinte pe an, noi cele care avem pilozitate pe baza hormonala
nu stiu, doar ma gindeam.
ai de gind sa incepi si tu?

Ile, mami de Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Mirelka,aceste centre se ocupa cu estetica,nu sunt centre care ofera servicii de endocrinologie.La endocrinolog trebuie sa mergi tu inainte ca sa descoperi cauza.Eu,de exemplu,sunt diagnosticata cu PCOS(sindrom ovar polichistic),asa ca iti dai seama pilozitate aici la testosteronul pe care il am:-)
Ile,bun ala de la Vichy,eu acum folosesc Anthelios(La Roche Posay)dar am folosit Vichy si Bioderma inainte.Am luat si eu Diane35,timp de 9 ani,acum iau Logest ca,m-am gandit eu,nu are rost sa-mi stresez ficatul cu dozele mari ale Diane atata timp cat nu am vazut nici o diferenta(ca ameliorare sindrom prem.,ca pilozitate)in timpul utilizarii Diane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ele77 spune:

Eu am fost inainte de a incepe epilrea definitiva la medic mi-am facut toate analizele hormonale si totul a iesit in limite normale. Eu inainte sa nasc am avut ovare polichistice, ciclu anovulatoriu, amenoree secundara si am crezut ca din cauza acestor probleme am atata par. Am ramas foarte greu insarcinata dar asta e o alta poveste. Deci totul era ok cu analizele, dar eram ingrozita de lama. Dupa ce am venit de la mare am jurat ca nu ma mai penzez (chinul vietii mele). Si am rezistat 3 sapt si m-am ras. Este mult mai usor si ai fata mult mai curata cu lama deca cu penseta. Acum imi este foarte bine, dar speific inca o data sunt la a 9 sedinta. Am fost si eu foarte circumspecta si nu prea am crezut in epil definitiva. Dar va spun este extraordinara. Scapi de stres, de complexe. De cand am inceput eu au adus doua aparate noi din nu stiu ce tara si sunt foarte bune. Acum nu mai simt nici un fel de durere (arsura) in momentul epilarii pt ca firele de par sunt mai putine.Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by dooku3
Am luat si eu Diane35,timp de 9 ani,acum iau Logest ca,m-am gandit eu,nu are rost sa-mi stresez ficatul cu dozele mari ale Diane atata timp cat nu am vazut nici o diferenta(ca ameliorare sindrom prem.,ca pilozitate)in timpul utilizarii Diane.



Eu iau diane de cind aveam 22 de ani, acum am 30.
Din fericire s-au potrivit perfect corpului meu, si niciodata nu am avut pobleme din cauza lor.
Fara diane eu am niste analize hormonale groaznice, diane imi aduce un oarecare echilibru in corp, asa cå pot sa le iau fara probleme.
Insa ciudat e ca ma ajuta in privinta pilozitatii pe miini si pe picioare, adica firul de pår e mai finut si creste mai greu, insa pe fata pe barba, pe sub barba si in jos spre git, nu au nici un efect.


Ele, cine are ovare polichistice,cunoaste toate efectele neplacute..
S nu-ti spun ca si eu am avut niste complexe din cauza pilozitatii, de incepusem sa urasc soarele ca mi se pårea ca imi scoate in evidenta si mai mult firele de pår.
Desi costa destul de mult, aici dau 200euro pe sedinta, abia astept urmatoarea sedinta, si mi-as fi dorit sa fie la intervale mult mai scurte ,.....sa scap o data:))
Si eu pierd mult timp cu pensatul, ufff, in fiecare zi...ce stress
Acum imi tremura mina cind dau cu lama, dar citind ca sint pe drumul cel bun:), dau inainte.
Deci astept ziua cind sau dau cu mina si sa nu mai simt tepii:))



Ile, mami de Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Cine a facut epilare cu IPL,imi raspunde si mie la o intrebare:
INAINTE DE PRIMA SEDINTA/LA PRIMA SEDINTA, TREBUIE SA TE EPILEZI CU LAMA sau NU?

Merci,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by ileana

Servus,

Cine a facut epilare cu IPL,imi raspunde si mie la o intrebare:
INAINTE DE PRIMA SEDINTA/LA PRIMA SEDINTA, TREBUIE SA TE EPILEZI CU LAMA sau NU?

Merci,


ileana



cel putin cu o saptamina inainte incearca sa nu-ti mai iei pårul cu penseta, ci numai cu lama.E f important.
In ziua in care te duci la sedinta, nu te atinge de pår.E bine sa fie mai måricel, pt a se vedeam mai bine.


Ile, mami de Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput