De la forum adunate si-napoi la forum date -6

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Clori spune:

O mica lectie de religie:

Citat:
Acum despre carnea de porc, la crestini, cind Isus a fost intrebat de apostolii lui ce au voie sa manince, sau daca li se va da starvuri de porc sau alte animale, Isus a spus asa;- Mincati si beti ce vi se ofera, ceea ce intra in gura omului nu este spurcat, ce ce iese din gura omului este spurcat.
Fecioara Maria nu era tot timpul acoperita, cind l-a nascut pe Isus si au venit cei trei magi de la rasarit sa -i aduca daruri, ea nu avea capul acoperit in fata lor , si chiar la fantana cind se ducea sa ia apa, isi lasa parul desfacut, era renumita pentru frumusetea parului ei. Doar in varianta islamica era inchisa intr-o camera si i se aducea doar mancare ca la parnaie
Si, apropos, de port, tot apostolii l-au intrebat pe Isus, ce fel de straie sa poarte, ei, copiii si nevestele lor. Isus a spus asa; - Tatal meu va va ghida la vremea respectiva.
Isus a baut vin, a fost la nunta, si tocmai de aceea a inmultit vinul si pestele, ca sa nu plece mesenii ci sa ramana lumea sa se distreze si sa fie fericita.


Care devine din ce in ce mai interesanta...

Citat:
nu stiu cum este exact, ca nu mai retin versetul din Biblie, dar stii bine ca Isus vorbea in direct femeilor, si l-am un moment dat a fost intrebat depre port( de femeie sau de apostoli), a zis ceva de genu; " Dumnezeu Insusi ne va arata cum trebuie sa ne purtam"
Iar femeia acoperita de care vorbeste Sfantul Pavel Pai ea trebuia sa poarte doar o pelerina , in BISERICA. NU tot timpul. De ce? Pentru ca multi oameni saraci din spatiul greco-roman unde predica el, barbati si femei purtau pe ei doar o hlamida, adica un fel de poncho in falduri , destul de scurt, si care lasa descoperit mai tot. Era normal ca in biserica sa fie macar femeile mai acoperite, sa nu se uite toti unii la altii. Dar, doar acolo se specifica.
Portul valului era obicei cananean, nu israelit. Care cananeeni erau de altfel exemple de idolatrie si desfrau, voalul nu-i facea cu nimic mai breji. Israelitii nu scrie nicaieri sa fi avut restrictii mai mari la haine decat mediteranenii tipici vremii - care se imbracau relativ sumar. Decat barbatii: inainte de Exod purtau si ei pledul tipic mediteranean in jurul coapselor, doar ca la ei era cu carouri ca la scotieni. Dupa Exod insa trebuiau sa poarte ca niste pantaloni, spre deosebire de restul popoarelor care purtau doar pledul acela, sau camasa aia lunga de o poarta inca dreptcredinciosii musulmani si pe care de altfel o ridica usor vantul.
Sunt o gramada de icoane sau picturi cu capul descoperit si parul lasat in voia vintului al Fecioarei Marii. Era iesle si cu pruncul pus jos linga genuchii ei cind au venit Magii de la rasarit , avea capul neacoperit, in camasa lunga alba/bej si acea pelerina cu care-si acoperea capul era cazuta pe umerii ei.Magii erau in genuchi in fata ei cu darurile puse la picioarele pruncului. Inca un semn de respect fata de femeie.


...si mai interesanta...

Citat:
Din punct de vedere istoric cum se purtau oamenii la vremea aia, am postat putin mai sus. Schimbarile si ridicare femeii au venit de la Isus, cu toate ca el a zis ca n-a venit sa schimbe legea, dar totusi schimbarea s-a produs. Si nu era ca semn de respect fata de barbat ci ca sa nu atraga privirea altor barbati insurati si sa-i indemne la pacat.
Vezi pilda cu Maria Magdalena, era dezbracata , cu umerii goi, si machiata ca o vampa cind a aparut in fata lui Isus, apostolii au luat-o la goana , tii minte? Iar Isus s-a pus ca pavaza in fata ei si s-a apucat sa scrie in nisip, dupa aceea azis;- Cine se crede far` de pacate sa dea primul cu piatra!"
Ea cazut in genuchi la picioarele lui, tremura si plingea; " Invatatorule! M-ai iertat! , Isus apus mana pe umerii ei, a ridicat-o si zis;"- Nu eu te-am iertat, ci pentru ca ai crezut in mime( nu mai retin exact cum zice aici; Credinta ta, parca).


Iar aici, concluzia:

Citat:
De aici rezulta ca , nimeni n-are drettul sa judece o femeie dupa port, pentru ca nimeni nu-i far` de pacate.Dumnezeu judeca dupa suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

un mesaj-perla pentru eternitate ; misterios si (mai ales) indescifrabil

Citat:
citat din mesajul lui

Ok, linga un pat germinativ care creste alene o lugumA in putrfactie ) mai bine linga una frageda sau care miroase a primavara tot timpul, ultima poate sa fie desigur si sotia, o sotie care stie sa aiba grja de ea. Penrtu un barbat prima varianta este inceptul Apocalipsei la domiciliu.
Pentru unele este mult mai important datul din coada la pm=uri admirative, latratul in lesa , imprastiind miros de mujdei flamind cu peste si sub steaua serii strigand: peste!!! cheama norocul celor ce inving..
Eu personal ma uit la aceste “exemplare” cu ochii dati pe spate de nu=mi pot examina pupilele, si zic; in zori de zi si-n cripta , de tine m-am pierdut fiinta..
Sotia ciufulita, iubita sinevinovata sta si se minte singura ; vai , akuma spune asa, sint fapte oarecum ciudate:mai bine c-am scapat si n-am comis pacate!



...............................




http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myro spune:

Era acum cativa un subiect despre fetele carora le place mult curatenia... s-a postat despre ciudateniile pe care le-au observat unele fete la ele insele. M-as bucura mult daca m-ati ajuta sa-l gasesc.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myro spune:

Am gasit doar o postare de la acel subiect, la "De la forum adunate si-napoi la forum date, 3":

"quote:Originally posted by
1) Nu suport sa vin dupa concediu, indifernt de unde si sa gasesc casa vraiste - fac scandal si la 4 dimineata
2) usile sa fie inchise
3) patul sa fie facut iar ziua cand te pui in el sa nu il deranjezi
4) nu suport sa crantzani in timp ce ma uit la film sau tv sau indiferent
5) sa nu intrii la mine in casa incaltat ( stiu ca cica nu e frumos sa il pui pe om sa se descalte dar...)iti ofer papuci de casa.
6) nu suport sa am vase nespalate in chiuveta
7) wc-ul il spal eu, punand mai intai clor cu detergent sa faca asa reactia aia ciudata si sa faca bulbuci ca la carbit, apoi frec bine, apoi mai dau o data cu clor, clatesc, dau cu spirt, apoi torn spirt si dau foc. Daca nu e asa nu ma pis stau 3 zile fara sa ma pis.
8) ma schimb de fiecare data in haine de casa, nu ai sa ma vezi fumand in haine de strada sau sa gatesc
9)inainte sa ma asez pe perna o bat bine sa fie pufoasa si sa nu mi-o atinga consortul apoi sa ma las usor pe ea sa nu o stalcesc tare.
...... si ar mai fi dar ma gandesc ca las alte impresii."



Si mai erau multe altele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Te intereseaza ca si subiect de ras sau ca idei, sfaturi pt. curatenie?

Daca e vorba de prima varianta, aici gasesti subiectul cu toaletele de la hoteluri, unde se vorbeste despre ciudateniile si fixurile unora in materie de curatenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myro spune:

Multumesc, abramburika! Subiectul acela m-a si amuzat, dar am fost si interesata de felul cum alte fete isi ingrijesc casa. Am incercat sa caut dupa unele expresii din mesajul de mai sus, care sigur exista la acel subiect, dar mi-a venit ca raspuns doar subiectul cu toaletele de la hoteluri. Subiectul pe care il caut este mult mai divers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Myro, postul respectiv a mai fost citat pe forum, de exemplu la subiectul spirt sau clor, nu stiu daca subiectul asta il cautai.
Mesajul a fost postat original la partea 1 din ciclul de subiecte cu titlul obiceiuri ciudate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

LOL
Obiceiuri ciudate fu printre primele mele subiecte deschise pe DC
De atunci m-am mai tzacanit, as mai putea adauga multe

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myro spune:

Da, Oana, era vorba despre "Obiceiuri ciudate". Multumesc mult! Mi-ai inseninat ziua. Sa ai o zi frumoasa in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Asemenea si tie

Mergi la inceput