Targ de Florii deschis la Muzeul Satului

Targ de Florii deschis la Muzeul Satului | Autor: Kehleyr

Link direct la acest mesaj

Targ de Florii deschis la Muzeul Satului

Mesteri populari specializati in incondeierea oualelor, iconari, producatori de patiserie traditionala, de miere si vinuri isi dau intalnire la "Tirgul de Florii" organizat la Muzeul Satului din Bucuresti in perioada 13-16 aprilie.

Manifestarea "Floriile cu bucurie" include prezentarea de obiecte de arta populara, spectacole folclorice, o expozitie de icoane, concursuri tematice.

Vor prezentate recitaluri ale ansamblurilor folclorice din mai multe zone ale tarii, iar copiii vor expune lucrari dedicate Sarbatorilor de Pasti, intr-o expozitie intitulata "Icoana prin ochi de copil".

Targul va fi inaugurat joi, 13 aprilie, la ora 12.00, si va fi deschis in zilele urmatoare intre orele 9.00-19.00.

Sursa: www.hotnews.ro/articol_46483-Targ-de-Florii-deschis-la-Muzeul-Satului.htm" target="_blank">hotnews

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Initial creeata de Kehleyr

[b]
...Vor prezentate recitaluri ale ansamblurilor folclorice din mai multe zone ale tarii...

Are careva idee de programul acestor recitaluri?
....mi se pare un loc absolut minunat pentru plimbatul kinderului in week-end....
Kehleyr, ptr veste.


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Buna!
La Sala Palatului e un Targ al mestesugarilor romani (intrarea libera) unde gasiti o multime de decoratiuni pt Paste absolut superbe, oua incondeiate foarte frumos, iepurasi, plus icoane, tablouri pictate si altele.
Iar la Muzeul Taranului Roman e tot Sarbatoare de Florii, cu mesteri populari si expozitii.
Avem unde merge de Florii....Mie imi plac astfel de evenimente si chiar imi pare rau ca nu ma pot duce peste tot. (Am fost la Sala Palatului si maine ma duc la Muzeul Taranului, dar la Muzeul Satului nu mai ajung).

Leah

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

am fost vineri la targul de la muzeul satului, a fost super, am prins si recitalurile am luat si tot felul de castronase de lemn, am facut 100 de poze iar pentru copii a fost nemaipomenit!

va recomand sa nu-l ratati!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71551" target="_blank">o situatie tragica


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Uii, abia astept sa-ti vad pozele Gandacel!

Mergi la inceput