Ultimul etaj-pro si contra

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by copiloi

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar vreau sa-mi spun punctul de vedere ....nu sunt de acord, ca eu, locatar la un etaj inferior, sa platesc izolarea terasei, pe motiv ca e spatiu comun. "Pretul" respectiv l-am platit cand am luat apartamentul. De aia am platit mai mult, ca sa nu-mi ploua in casa, de ex. Iar cei care au ales sa locuiasca la ultimul etaj, isi asuma riscul. De aia si apartamentele de la ultimul etaj sunt mai ieftine.Ideea e ca depinde de bloc si de locatari. Unii vor, altii nu....sa plateasca izolarea terasei!
Alina

hi,hi,nici nu trebuie sa fii de acord,esti obligata prin lege...nu-i nimic daca nu platesti,se rezolva rapid cu un proces intentat Asociatiei de proprietari,si pe langa reparatiile terasei mai trebuie sa scoti bani si pentru cheltuielile de judecata Cred ca cei de la ultimul etaj al blocului vostru ori n-au inca probleme cu izolatia,ori nu cunosc legea.Unde-i lege nu-i tocmeala.
Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by carla2005
Visez acum cu okii deschisi ca peste cativa ani vom putea face deasupra un fel de mansarda cu terasa unde sa am multe flori...si cum vecinii de la alte etaje nu s-au obosit sa dea bani pentru renovare ar trebui sa nu se oboseasca sa aibe pretentii la ce se va construi pe terasa nu-i asa copiloi!?
Oricum in strainatatea apartamentele de la ultimele etaje sunt cele mai cautate si apreciate!

Din pacate nu te poti baza pe asta,va trebui sa ai acordul lor scris ca sa poti primi autorizatia de constructie.Iar unii nu vor suporta gandul sa-ti faci terasuica cu flori,stii cum e la noi-sa moara si capra vecinului.Noi asteptam sa mai treaca cativa ani,si cand vor trebui sa contribuie din nou la reparatia terasei ne vom oferi sa-i scapam de grija asta pe viitorIrina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Stau la ultimul etaj -4.

Hai sa va zic avantajele:
- nu te inunda vecinii si, daca terasa e bine facuta, nici Doamne-Doamne (eu i-am inundat in schimb acum 2 saptamani cand mi s-a spart un racord);
- nu-ti bocane nimeni in cap;
- ai o viziune mult mai faina de obicei (lucru pe care nu-l constientizam, daca nu-mi spuneau vecinii);
- e mai luminos;
-nu-ti scutura nimeni in cap sau pe geamuri.

Dezavantajele:
- nema lift (daca-i bloc de 4); n-ar fi o pb. dar sa urci copil+carut...
- mai cald vara daca n-ai AC si/sau izolatie buna.


Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Unde-i lege, nu-i tocmeala - corect!....dar nimeni nu spune de absurditatea legii......sa luam un bloc cu 4 etaje (nu cu 8 sau cu 10)....de ce un ap. de la et. 4 e mai ieftin decat unu de la 1 sau de la 2? Ca doar diferenta de nivel nu-i asa de mare, la o adica?

Iar ce se construieste pe terasa, pe mine personal, nu ma intereseaza. Oricum, in blocul in care stau in RO (de 8 etaje)nu am urcat mai sus de et.2 , eu locuind la 1. Poate as fi urcat, daca se construia pe terasa vreo sala de fitnes, sau ceva in genu

In fine....ideea e ca, in 90% din cazuri, cei care locuiesc la ultimul etaj, vor invoca mereu ca e de datoria tuturor locatarilor sa izoleze terasa, iar cei de la parter nu vor fi niciodata de acord cu asta.

Asa cum cei de la parter sau etaj 1 NU TREBUIE sa plateasca pentru lift (in cazul unui bloc cu mai mult de 4 etaje), asa nici cei de la etajele in´ferioare nu ar trebui sa plateasca izolatia de pe bloc!

Parerea mea! Astept rosiile!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

quote:
Originally posted by copiloi

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar vreau sa-mi spun punctul de vedere ....nu sunt de acord, ca eu, locatar la un etaj inferior, sa platesc izolarea terasei, pe motiv ca e spatiu comun. "Pretul" respectiv l-am platit cand am luat apartamentul. De aia am platit mai mult, ca sa nu-mi ploua in casa, de ex. Iar cei care au ales sa locuiasca la ultimul etaj, isi asuma riscul. De aia si apartamentele de la ultimul etaj sunt mai ieftine.

Ideea e ca depinde de bloc si de locatari. Unii vor, altii nu....sa plateasca izolarea terasei! . Stai la bloc platesti la comun reparatiile blocului.Asta este.Daca nu esti de acord cu notiunea de cheltuieli comune, cumpara-ti casa.

Alina



Nu sunt de acord cu tine. Eu mi-am luat la ultimul etaj si nu am platit mai putin pentru asta. Pretul e acelasi ca si la etajele inferioare. Si daca tu nu vrei sa platesti reparatia terasei si stai sub mine , iar nici eu nu vreau s ao repar apa de la mine o sa curga la tine si uite ca te afecteaza si pe tine problema terasei.
Si de unde chestia asta cu cei de la ultimul etaj trebuie sa repare acoperisul blocului? Daca nu esti de acord cu notiunea de cheltuieli comune, te muti la casa.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by anda141

quote:
Originally posted by copiloi

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar vreau sa-mi spun punctul de vedere ....nu sunt de acord, ca eu, locatar la un etaj inferior, sa platesc izolarea terasei, pe motiv ca e spatiu comun. "Pretul" respectiv l-am platit cand am luat apartamentul. De aia am platit mai mult, ca sa nu-mi ploua in casa, de ex. Iar cei care au ales sa locuiasca la ultimul etaj, isi asuma riscul. De aia si apartamentele de la ultimul etaj sunt mai ieftine.

Ideea e ca depinde de bloc si de locatari. Unii vor, altii nu....sa plateasca izolarea terasei! . Stai la bloc platesti la comun reparatiile blocului.Asta este.Daca nu esti de acord cu notiunea de cheltuieli comune, cumpara-ti casa.

Alina



Nu sunt de acord cu tine. Eu mi-am luat la ultimul etaj si nu am platit mai putin pentru asta. Pretul e acelasi ca si la etajele inferioare. Si daca tu nu vrei sa platesti reparatia terasei si stai sub mine , iar nici eu nu vreau s ao repar apa de la mine o sa curga la tine si uite ca te afecteaza si pe tine problema terasei.
Si de unde chestia asta cu cei de la ultimul etaj trebuie sa repare acoperisul blocului?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert




Ca sa nu zici ca te contrazic, ia si tu un ziar, ce-l ai prin casa si compara si tu niste preturi de apartamente: si vezi ce diferente de pret exista intre un ap. de la ultimul etaj si unul cu 2 nivele mai jos.
Este ceea ce am scris mai sus: cei care locuiesc la ultimul etaj nu o sa fie in veci de acord!

Mai astept rosii de pe terasa!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Vad ca toate care m-ati contrazis locuiti la ultimul etaj. Ia sa ma duc la topicul ala cu parteru', sa intreb acolo, cati au platit izolarea terasei!


Sa vedeti ce de flori, in loc de rosii primesc acolo!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by copiloi
[
Asa cum cei de la parter sau etaj 1 NU TREBUIE sa plateasca pentru lift (in cazul unui bloc cu mai mult de 4 etaje), asa nici cei de la etajele in´ferioare nu ar trebui sa plateasca izolatia de pe bloc!Parerea mea! Astept rosiile!Alina

Nu platesc pentru intretinerea lunara a liftului,dar pentru revizie platesc toti,fiindca si liftul e parte comuna,indiferent daca il folosesti sau nu.Liftul,scara blocului,terasa,subsolul,tevile de la usa apartamentului pana la racordul cu reteaua urbana,instalatia electrica de pe scara,uscatoarele si gradinuta din fata blocului-toate sunt parti comune si platesti pentru intretinerea si reparatia lor,fie ca iti convine sau nu.
Iar diferenta de pret intre ultimul etaj si cele inferioare este datorata faptului ca pentru primele cererea de cumparare nu e asa mare(pentru blocurile de pe vremea lui Ceasca).Dar m-am uitat intr-o oferta de blocuri din acestea noi,si am vazut ca situatia e pe dos-pretul creste pe masura ce urci,fiind maxim la ultimul etaj.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Uite si paragraful legii,sa nu zici ca mint:
Regulament-Cadru privind infintarea si functionarea Asociatiilor de Proprietari

Publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 393 / 1997
ARTICOLUL 3 alin c
Prin proprietate comuna se intelege toate partile dintr-o cladire aflata in proprietate, care nu sunt apartamente si care sunt destinate folosirii in comun de catre toti proprietarii din acea cladire.
Proprietatea comuna este indivizibila si este detinuta de proprietarii apartamentelor individuale, conform cotelor calculate. Proprietatea comuna include toate partile proprietatii care sunt in folosinta comuna, ca: terenul pe care este construita cladirea, curtea inclusa, fundatia, structura de rezistenta, acoperisul, terasele, cosurile de fum, scarile, holurile, pivnitele, subsolurile, casa scarii, tubulatura de gunoi, rezervoarele de apa, ascensoarele. Proprietatea comuna include instalatii ale cladirii aflate in folosinta comuna cu care a fost inzestrata cladirea in timpul constructiei sau cu care a fost dotata mai tarziu de catre proprietari, ca de exemplu: canale pluviale, paratrasnete, antene, instalatii de telefonie, instalatii electrice, conducte de apa, sisteme de incalzire si conducte de gaze care pot trece prin proprietatea comuna pana la punctele de distributie din apartamentele individuale. ARTICOLUL 16
Administrarea, intretinerea si reparatiile proprietatii comune cad in sarcina asociatiei, iar cheltuielile legate de acestea vor reprezenta cheltuieli comune. Asociatia de proprietari poate angaja alte persoane sau poate incheia contracte pentru realizarea, respectiv furnizarea acestor servicii
Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

OK, Irina! Nu am zis ca minti, ci doar am afirmat, ca in caz ca aceasta lege exista, nu mi se pare o lege buna.
Din principiu, nu pot plati ceva, ce nu consum sau de ceva de ce nu ma folosesc. Am lift in bloc, foarte bine. Pentru mine e ca si cum nu ar exista. Nu ma folosesc de el, deci nu trebuie sa contribui cu nimic la intretinerea lui. La fel si cu terasa.

Daca iti ploua in casa, ar trebui sa te adresezi statului sau firmei sau institutiei de la care ai primit apartamentul, nu vecinului de la parter. Ca nu datorita lui iti ploua in casa.....daca lucrarile au fost facute de mantuiala, nu trebuie sa raspunda de ele ceilalti locatari. Odata ce ai luat ap., el trebuie sa fie locuibil, nu? Iar in caz ca nu-i locuibil, ca e apa infiltrata in pereti, asta nu e treaba vecinului de la et. 1 sau 2 !!! E la fel ca si cu regia de apa, care ma obliga sa platesc mai mult decat consum, pe motiv ca au ei pierderi pe traseu!!! Asa o fi in comunism!!!

Daca terasa este proprietate comuna, atunci, teoretic din terasa aia imi revin si mie niste cm patrati, nu? Atunci, daca tu vrei izolatie, la fel de bine pot sa spun eu ca nu-s de acord cu nici un fel de izolatie pe patratica mea, nu? Stiu, e aberant ce zic eu acuma, dar legea ar putea fi interpretata si asa, nu?


In fine....

!


Alina

Mergi la inceput