Copil-Orfelinat-Se poate?

Copil-Orfelinat-Se poate? | Autor: anelize

Link direct la acest mesaj

As vreau ca acum,in perioada Sarbatorilor Pascale,sa iau un copilas de la orfelinat,sa il tin acasa vreo 2 saptamani sa am grija de el,sa il iubesc,sa il imbrac,sa il alint....sa simta ca are o familie.Credeti ca se poate asa ceva?Imi va da cineva un copil?Am mai auzit persoane care au facut asta,dar nu am posibilitatea sa le contactez.
Sunt anumite criterii dupa care se dau acesti copilasi?Pentru ca,dupa mine,ar cam trebui sa fie.Nu poate sa vine orice violator pedofil sa ia copii de la centre.Ar fi bine sa se faca o mini ancheta despre cel ce vrea sa ia copii,sa vina acasa,sa vada in ce mediu va locui......dar mi-e teama ca in Romania nu au timp de asa ceva...
Stie cineva care e procedura si daca e posibil asa ceva???

Raspunsuri

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cred ca e cam din scurt..mai sunt doar 2 sapt pana la pasti...cred ca fiecare orfelinat are "regulile" lui...incearca direct acolo..
da ce o sa fie in sufletul puiutului dupa ce se ataseaza de familia voastra si il duci inapoi, ca pe o jucarie de care te-ai plictisit? gandeste-te bine si la sufletelul lui, totusi!

"De ce te-oi fi iubind atata, iubire/ Vartej de anotimpuri colorand un cer/ Totdeauna altfel, totdeauna aproape/ Ca o frunza cazand. Ca o rasuflare aburita de ger" (Nichita Stanescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

[quote]Originally posted by megbeng
da ce o sa fie in sufletul puiutului dupa ce se ataseaza de familia voastra si il duci inapoi, ca pe o jucarie de care te-ai plictisit? gandeste-te bine si la sufletelul lui, totusi!


Subscriu!!!
E cumplit ca o fapta buna poate dauna... insa ganditi-va bine la cat de afectat va fi dupa ce ajunge in acelasi loc! Copii nu trebuie amagiti!Odata ce simt ce este iubirea, nu mai avem dreptul sa le-o luam! Asta este parerea mea.... din pacate!

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

A mai fost o discutie despre cineva care vroia sau se gindea sa ia de Craciun un copil pentru Sarbatori.Au fost atatea discutii si pareri pro si contra incat s-a ajuns la . Ideea pe scurt e ca, desi gestul e superfrumos, acel copil va avea de suferit dupa ce ajunge inapoi pentru ca se va intreba cu ce a gresit de a fost adus inapoi.
Asa ca, fiecare mamica decide cum vrea. Haideti insa sa nu ne certam si pe tema asta. Please. O la toate fetele.


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Fetelor,sincer m-am gandit si eu la asta pe parcursul zilei.Cu toate ca ii fac un bine-initial,s-ar putea sa fie un rau pana la urma.
Va multumesc oricum pentru raspunsusri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Anelize, mesajul tau m-a impresionat, pt ca acum 1an, inainte de Pasti, am sunat aici la Dpc si am pus aceeasi intrebare. Am sunat martia dinnaintea pastilor, si mi-au spus ca e tarziu, pt ca luni a fost comisia care ar fi putut sa-mi dea acordul. Vreau sa spun ca a fost primul gand, primul pas, dupa Pasti am luat hotararea si azi Patricia este fetita noastra pe care o iubim si care ne-a schimbat viata! Vezi si tu ce inseamna aceasta dorinta pt tine...eu acum 1 an nu stiam de avest site...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

quote:
Originally posted by patri

Anelize, mesajul tau m-a impresionat, pt ca acum 1an, inainte de Pasti, am sunat aici la Dpc si am pus aceeasi intrebare. Am sunat martia dinnaintea pastilor, si mi-au spus ca e tarziu, pt ca luni a fost comisia care ar fi putut sa-mi dea acordul. Vreau sa spun ca a fost primul gand, primul pas, dupa Pasti am luat hotararea si azi Patricia este fetita noastra pe care o iubim si care ne-a schimbat viata! Vezi si tu ce inseamna aceasta dorinta pt tine...eu acum 1 an nu stiam de avest site...

Dora,o mamica fericita
http://pg.photos.yahoo.com/ph/doramorodan/my_photos?urlhint=actn,del%3as,0%3af,1



Draga Patri,imi doresc din tot sufletul sa fac acest "gest" ,dar ma ingrijoreaza si pe mine faptul ca ,dupa ce il voi duce inapoi,acel copilas va suspina dupa tot ce i-am oferti eu (si nu ma refer doar la partea materiala).Imi doresc copii mai mult ca orice pe lume,dar nu acum este momentul,iar,dupa ce voi avea sufletelul acela lanaga mine sigur nu voi mai putea sa il duc inapoi.Cu siguranta as incerca sa il adopt,dar,asa cum am mai spus,nu e timpul potrivit.Noi ne casatorim abia la anul si,totusi,as vrea sa urmez cursul firesc al vietii.Daca voi privi acei 2 ochisori stiu ca nu am sa pot sa ma mai despart de ei.Iubesc prea mult copilasii.Mi-a plavut mult povestea ta si mi-a placut si mai mult fetitza ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Hristos a inviat!

Anelize nu stiu ce-ai hotarit pina la urma,daca ai luat copilasul sau nu si daca mai ai nevoie de informatii...eu iti spun oricum ce stiu..
Mergi la un centru de copii din sectorul tau si vorbesti cu directoarea...e bine sa stai cu copiii citeva ore ca sa va cunoasteti...dupa aceea trebuie facuta o cerere de "invoire" a copilului la DPC...dupa care are loc o ancheta,in sensul ca un asistent social vine la tine acasa pt a constata conditiile si-ti pune o multime de intrebari...face un raport pe care-l prezinta directorului de la DPC care aproba sau nu cererea de invoire...
Eu am facut cererea joi,vineri ancheta si luni am luat copilul...de obicei cred ca dureaza mai mult,dar in cazul meu au accelerat timpii pt ca fusesem de citeva ori la centru si copiii ma cunosteau bine...
Din pacate am tinut doar 2 zile fetita pt ca venise maica-sa in vizita(dupa 2 ani si jumatate...fetita avea 2 ani si 8 luni) si a facut scandal ca n-a gasit-o...asa ca m-au sunat si m-au rugat s-o duc inapoi dupa 2 zile...
Ce sa-ti zic?...am plins in hohote si eu si ea...tipa dupa mine "Mami nu peca,mami nu peca" ca n-am mai fost buna de nimic...am fost la centru in fiecare zi pina m-am intors aici...si de fiecare data plecam cu inima facuta bucatele...
Si am continuat sa sun si de aici la centru si sa ma interesez de ea...si mi s-a spus ca probabil imi duce dorul,pt ca pe maica-sa nici nu vrea s-o vada si ii spune "Tu nu esti mami meu..."
Eu mor de dorul ei si ma gindesc la ea non stop...am vb si la tel de 2 ori ,insa din pacate de o luna si ceva au mutat-o la un alt centru...
Parerea mea sincera e sa te duci sa-i vizitezi acolo,la orfelinat...ei se bucura de orice mingaiere si imbratisare...sufera mult mai mult cind sint luati in vizita citeva zile si apoi se reintorc la centru...e ca si cum ar fi abandonati din nou...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

M-am gandit si eu ca acel copilas se va simti abandonat iar.Nu am luat nici un copilas,dar vreau sa ma duc la orfelinat sa le duc papa-bun ,dar dupa sarbatori pt acum cred ca au primit si nu se vor mai bucura la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

Dar sa iei unul, doi, trei copilasi sambata de dimineata pana seara, si sa faci lucrul asta regulat, un fel de baby sitter de sambata se poate? A facut-o cineva?

Mergi la inceput