Copil-Orfelinat-Se poate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Eu am vizitat des o casa de tip familial cu 6 copii, inainte s-o am pe Patricia mergeam f des, de 2 ori pe sapt, acum mai rar, si am vb cu directorul de acolo daca le fac bine sau nu copiilor, el spunea ca e bine sa simta ca au prieteni, si pe rand sa-i scot si la plimbare sau acasa la mine, cu unul am fost intr-o sambata la cabana, cu 2 am fost acasa...eu cred ca e bine, ei sunt fericiti, te asteapta, si atata timp cat nu le dai alte sperante, esti pur si simplu prietenul lor care-i iubeste, eu zic ca e foarte bine! Ei nu au alte rude, stiti cu totii cand eram mici cum ne asteptam unchii si matusicile sau oricare rude si asteptam cadourile de la ei...era sarbatoare...ei nu prea au parte de vizite, decat de la straini care vin la ei cu cadouri, noi romanii nu prea suntem invatati sa facem asa ceva...
Visez sa-i pot duce intr-u we la cabana pe toti!!!
Daca toti care am putea am face cat de cat ceva pt ei, poate nu s-ar mai simti asa de tare ai nimanui...
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ara_kis spune:

Am tot citit ce ati postat si in mare va dau dreptate fiecareia dar asa cum scria Patri in ultimul mesaj, cred ca e bine sa stie ca au pe cineva. Eu ma refer aici la copiii mai mari, de 7, 8, 9, ......ani, cei de scoala, care nu prea sunt cautati ptr adoptii. Sa aiba un umar pe care sa se sprijine, sa relationeze cu alti oameni din afara sistemului, etc.
Sunt inca sub imperiul articolului din Jurnalul National de ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Am auzit de la o colega de munca povestea asta: O ruda sau cunostinta nu stiu exact ani de zile a luat in we si de sarbatori acasa un baiat de cind avea 10 ani, acum baiatul a crescut si e fericit intr-un fel face parte din familie toate rudele il cunosc a luat parte la botezuri, cununii, inmormintarii si e de-al lor chiar daca in cursul saptaminii sta la orfelinat. A mai fost in concedii sau la tara cu acea familie, stau si ma gindesc cit de goala si saraca ar fi fost viata baiatului fara ei si cit a contat simplul fapta ca avut o familie care la cautat constant.
CUm e oare sa fii copil si sa te gindesti ca nimeni nu te vrea niciodata si nimeni nu vine nici macar de sarbatori la tine.

Liliana si Dani

http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana29s/detail?.dir=1fe2&.dnm=526bre2.jpg&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Adria poti face lucrul asta...poti lua unul,doi copii simbata...bineinteles si in cazul asta se vor face cererea si ancheta...ancheta se face doar o data,insa cererea de fiecare data cind vei lua copiii...bine ,asta in cazul in care sa zicem,iei copiii acum si ii mai iei peste 3 luni...presupun ca daca specifici de la inceput ca vrei sa faci in fiecare simbata lucrul asta,nu va mai fi nevoie de cerere in fiecare saptamina,ca doar n-o s-o tii tot in cereri si aprobari...
Liliana si eu mi-am pus intrebarea asta de multe ori...si cred ca oricit am incerca,nu putem sa ne imaginam ce-i in sufletul unui copil care n-a primit nici macar o vizita sau o imbratisare de la cineva...
Intr-adevar,ruda colegei tale a facut un gest frumos...am auzit si eu o poveste asemanatoare...probabil ca atunci cind iei in vizita un copil mai mare(7-8 ani),e mai usor sa-i explici de ce il iei doar uneori...e destul de mare pt a intelege ca tu nu esti mama lui,ca nu poate veni la tine acasa mereu,dar ca-l iubesti si e important pt tine...dar cum faci sa inteleaga un copil de 2-3 ani,care e convins ca tu esti mami,ca nu poti sa-l iei decit foarte rar la tine?...eu una n-am reusit...i-am spus de la bun inceput Mariei(fetita pe care am luat-o in vizita) ca eu nu sint mama ei,insa ea continua sa zica "Tu esti mami meu" ...si se cuibarea la mine-n brate si ma stringea cu toata forta ei...
Si ma uitam ca intr-un fel,ceilalti copii s-au bucurat cind am dus-o inapoi(e normal,sint obisnuiti sa stea impreuna...saracutii se au unii pe altii),dar in acelasi timp erau dezamagiti ca o las iar acolo...
Mi-as dori atit de mult s-o pot adopta...insa e imposibil...mama ei nu vrea s-o dea in adoptie,desi sint convinsa ca nu-i pasa de ea...are 4 copii,dintre care unul la centru,unul la asistenta maternala si 2 care sint crescuti de bunica...halal mama ...
Si legi mai timpite decit actuala lege a adoptiei cred ca nu exista ...pur si simplu in defavoarea copiilor...
Anelize sa stii ca ei se vor bucura la fel de mult oricind te-ai duce...si cred ca cel mai mult se bucura atunci cind primesc o mingaiere si un pupic...mai ales copiii cu defecte,de care multa lume nici nu se apropie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

Da, piccaflor, m-am gandit ca as putea face asta regulat si as vrea foarte mult. Eu am o fetita de trei ani si sapte luni, dar ma gandesc tot mai mult ca si alti copii fara parinti ar putea avea nevoie de ajutorul meu, al nostru, de fapt, pentru ca si eu si tata si fiica suntem foarte iubitori.Cum unii parinti naturali pot fi parinti de weekend pentru proprii copii, as putea face si eu asta pentru copii mai putini norocosi. Suna cam cinic,dar un ajutor la momentul potrivit cred eu ca face mai bine decat daca toata ziua i-am sufoca cu grija noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

O cat de mica atentie este mai mult decat nimic, si este important sa-i ajutam cu cat de putin putem.Putin de la mai multi, se aduna si e mai bine decat sa spunem ca e prea putin si mai bine nu le dam nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Unele dintre voi stiu ca de ceva timp lucrez pentru a-mi convinge barbatu' sa adiptam un bebe. Ma tot amana si voi avea rabdare. La anul sigur voi reusi.
Pana atunci, imi doresc ca dupa program sa merg la o casa de copii si sa ajut si eu cumva. Sa ma joc cu ei...sa le aduc putina bucurie si cate putin din dragostea mea.

Cum as putea face asta??? Imi da cineva vreo idee?

anca...SIGUR intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Anca, cauta pe internet o casa familiala in apropierea ta, sau prin cunoscuti, si da un telefon sau chiar mergi pana acolo si spune ca vrei sa fi voluntar in centru. Vei vedea ce spun ei...si ce simti tu! Centru cu copii sub 2 ani nu ar trebui sa fie, ei ar trebui sa fie la maternali, dar se mai uita de ei si ajung si prin centre...Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Sunt Casele de copii Pinocchio, cu trei centre. Sediul il au in Damaroaia la statuia Ecaterina Teodoroiu. Mai este Gavroche, in Colentina. Astea sunt Centre mari, dar acolo poti intreba pentru fiecar sector in parte care sunt centrele de asistenta minori si te hotarasti la care iti convine sa mergi.
Cele pe care le-am amintit eu permit luarea copiilor in WE sau de sarbatori.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Adria daca tu poti face asta regulat e ceva extraordinar...
Pacat ca exista multe persoane care si-ar permite sa ajute un copil sau chiar mai multi,insa n-o fac...asa cum spunea si Patri este important sa-i ajutam cu cit de putin putem...acest putin este mult mai mult decit nimic...
Anca Wish la Pinocchio 3 sint si copii in jurul virstei de 3 ani si pot fi luati in vizita...Acest centru este pe la Bobocica,iar DPC-ul de care apartine si-a mutat de curind sediul pe B-dul 1 Dec 1918...punct de reper Poarta Faur 4 daca nu ma insel...e o cladire noua cu 2-3 etaje...

Mergi la inceput