adoptie fara speranta?

adoptie fara speranta? | Autor: guritz

Link direct la acest mesaj

Toate cele bune tuturor celor ce din diverse motive au poposit vreodata pe acest site.
Eu sunt o aspiranta care am la activ un FIV esuat, dar nu acesta este motivul pentru care va scriu.
Sunt matusa a doi copii superbi. Un baietel in varsta de 6 ani si o fetita de 8 luni. Amandoi infiati. De fapt nu pot spune asta pentru fetita deoarece mama naturala a parasit tara inainte de a-si da acordul in instanta.
Acesta este motivul pentru care va scriu. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie?
Este o stare cumplita aici. Baietelul este profund atasat de fetita...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Din cate stiu eu, mama va fi chemata in instanta sa-si dea acordul. Daca nu se va prezenta, se vor mai da 1-2 termene, si ramane la judecata judecatorului, care poate decide ca mama nu-si da nici un interes pt copil, si poate decide adoptia. eu asa cred ca si trebuie, nu sa tai dreptul copilului la o familie pt ca pe mama o doare undeva si n-are timp nici macar sa spuna un DA! E o lege tare tampita, dar cu asta ne luptam, nu numai tu care ai mama (oaqre se poate numi asa?)plecata in strainatate, altele sunt aici si n-au timp de a face atat pt copilul nascut de ele, sa spuna un DA si apoi sa fie linistite ca li s-a luat aceasta problema de pe cap!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona dragusin spune:

guritz,daca biologica si-a dat acordul initial si ancheta cu rudele pina la gr. 4 s-a facut deja,nu mai este nevoie de ea in instanta.

In general dupa doua infatisari la care nu se prezinta,se cere proba cu martori(care sa declare ca si-a abandonat copilul si ca nu s-a mai interesat de el)si se aduc in instanta declaratiile rudelor in care spun ca nu doresc copilul.
Nu stiu exact care e proceduea in cazul cind ea nu si-a dat acordul initial sau daca se poate sa se ia in consideratie doar declaratiile rudelor.Dar ma gindesc ca exista o solutie si pt.cazurile de genul acesta. va doresc succes!

SIMONA

Mergi la inceput