Bulgaria - impresii: drum, hoteluri, statiuni,etc

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Prieteni de-ai mei au vazut la stiri imagini de la Vama veche, iesirea spre Bulgaria, unde erau cozi imense. Ma gandesc ca la fel va fi si saptamana viitoare, pentru ca multi vor pleca in Bulgaria. Oare nu o fi mai buna iesirea de la Giurgiu, in cazul asta? Or fi taxe mai mari, dar poate ca nu se va sta asa mult in vama...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Negru Voda! Cica s-ar trece mai repede prin vama!
Vreau si eu impresii la intorcere!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeluc spune:

Acum m-am intors de la Nisipurile de Aur-Bulgaria. Am plecat vineri 21.04 ora 9.00 -vama a durat 15min. M-am intors azi -vama a durat 15min. Nici vorba de drumuri inundate. Drumul a fost ok, aprox 2-3ore a durat. Este f sigur. nu ne-a oprit nici un politist, nu am platit nici o amenda.
Simona - mami de baieti Alex , 18ani & Luca, 1,6ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Bebeluc, pe la ce vama ai iesit?

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ramona, cum a fost vacanta? Asteptam impresii.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeluc spune:

Vama Giurgiu.
Povestesc tot dar acum sunt obosita. La 10 vine bona sa stea cu copilul si ma pun pe scris.


Simona - mami de baieti Alex , 18ani & Luca, 1,6ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Bebeluc, asteptam impresii detaliate, atat despre drum, cat si despre Nisipuri. Cum numai 2-3 ore? La ce te-ai referit? Cat au fost taxele la Giurgiu/Ruse?
Si inca o intrebare: e nevoie si de asigurari de sanatate, v-a intrebat careva de ele? Eu auzisem ca pt Bulgaria nu sunt obligatorii, asa-i?

Laura si bebitele: Bianca (7 ani) si Ramona (3 ani si 11 luni)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

laura, ca si tine, astept cu maxim interes parerile despre drum, cazare, mancare, taxe

Eliza 23+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

Am revenit pe meleaguri romanesti... :D, nu de alta, dar n-am avut incotro.
Sa incep cu inceputul.
Am plecat vineri, 21-04, spre Nisipurile de Aur via Vama Veche, la 7 dimineata din Bucuresti. Dupa calculele noastre, pe la 12-13 ar fi trebuit sa fim in Balcic, unde planuiseram sa luam pranzul.
Cand am trecut de satul Vama Veche, am vazut coada. Initial am crezut ca e vreun accident in fata si ca masinile s-au oprit din cauza asta. Gresit. Am stat in vama 5 (cinci) ore. Ne-am jucat cu mingea, ne-am plimbat pana la cele doua capete ale cozii, am cascat gura prin duty-free, am trancanit, am mancat, iar ne-am plimbat, etc. Eram asa nerabdatoare sa vad Bulgaria, in special Balcicul, si eu imi pierdeam vremea la vama...
La 4.30 treceam de vama bulgara. Fara nici un fel de spaga, nicaieri in toata excursia. Am vazut cateva echipaje de politie in cele 4 zile prin excursiile pe care le-am facut, dar nu ne-a oprit nimeni.
Aveti grija cu drumul, indicatoarele ne-au facut de cateva ori sa ratacim drumul, sa ocolim. Noi voiam sa trecem mai intai prin Balcic, dar nu stiu cum ne-am trezit aproape de Varna, nici gand de el sau de Nisipuri. La Balcic am fost a doua zi.
Am stat la hotel Sunrise, la 3*. Daca ar fi sa dau o nota intre 1-10 hotelului, serviciilor si mancarii, as da 15. Nu am absolut nimic de reprosat. Camera curata, vederea super (desi nu era spre mare ci in partea opusa), mancarea foarte gustoasa si variata. Era cam rece in camera asa ca am apelat la aparatul de aer conditionat. Garantia pentru telecomanda a costat 20 de euro, pe care bineinteles ca i-am recuperat la plecare.
Statiunea mi-a placut foarte mult, toate hotelurile arata de parca au fost construite vara trecuta, multe flori prin jur, tot felul de piscine, statuete, fantani, totul cu bun gust. Ce e cel mai interesant la satiunile astea bulgaresti e ca sunt dealuri impadurite care ajung pana la plaja. Si sa vezi niste pomi si conifere la 5 metri de plaja parca iti da o senzatie de racoare, de aer curat...
Am fost la Balcic, m-a impresionat foarte mult, in noaptea de inviere am fost la o bisericuta tot acolo, mi-a placut ca au cantat si in romaneste. Am cumparat din castel niste carti postale pictate cu imagini din Balcic si din alte locuri frumoase din Bulgaria, si o carte numita Balcic scrisa de o bulgaroaica. Cartea e superba, nici un roman nu ar fi putut sa o faca mai bine de atat! Are foarte multe poze vechi si noi, contine foarte multa informatie despre Romania si Regina Maria, chestii pe care nu le-am mai citit nicaieri, e foarte bine documentata. A costat doar 15 leva, aprox 8 euro.
A doua zi am fost la Nessebar si Varna, iar in ultima zi la Kaliakra.
Vama la intoarcere a durat 1.30 min.
Drumurile sunt si bune, si rele, la fel ca in Romania.
Ma gandesc acum daca e ceva ce mi-a displacut... nu imi aduc aminte de nimic... decat ca se fuma in lobby, dar nu fumau bulgarii ci tot romanii. Sau ca la 7 dimineata ii auzeai pe oameni facand galagie pe hol, ducandu-se spre masa. Dar si aia tot romani erau...

Concluzia: mergeti in Bulgaria, singuri sau cu copiii, mici sau mari. Nu o sa va para rau. Noi ne gandim foarte serios ca la vara sa mai mergem cateva zile si sa stam la Balcic, am gasit o plaja in afara orasului unde era un mic colt de rai. Asa cum zice toata lumea, Marea Neagra din Bulgaria este alta Mare Neagra, curata si limpede. Daca vreti sa mai stiti si altceva, va astept cu intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

Despre asigurari: nu, pentru Bulgaria nu sunt necesare, dar noi le-am facut ca nu cumva sa dam celor de la vama vreun motiv de cerut spaga. Nu ni le-a cerut nimeni.
Taxe:
- 30 dolari cartea verde pentru 15 zile (minimul)
- 100 000 lei taxa de ecologizare in Romania la iesire
- 4 euro vigneta la bulgari + 2 euro taxa de ecologizare
- 65 000 taxa pentru nu stiu ce in Romania la intoarcere
- 100 000 taxa de ecologizare in Romania.

Mergi la inceput