Bulgaria - impresii: drum, hoteluri, statiuni,etc

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Dienuta as lasa sarcasmul si rautatile pentru alt subiect.... Nu este de datoria mea sa ma justific in fata nimanui cat cheltui in concediu, caci pina la urma nu am furat acesti bani, ci tot dintr-un servici ii castig si eu. Nu am ales 4* pentru MOBILA din hotel, ci din alte considerente (pe care nu am sa le enumar aici, oricine a mai calatorit stie care ar fi diferentele). Asta mi s-a parut o rautate gratuita. Inafara de asta am ales tot servicii all inclusive, ca sa nu mai am alte cheltuieli.Iar despre vreme, asta este perioada in care mergem cu copilul la mare de cand este el, vreau sa il feresc pe cat posibil de canicula lunilor de vara.
Incepe sa imi para rau ca am postat sincer la acest subiect

Cristina eu m-am uitat pe weather.com si am vazutr ca si sapt viitoare va fi cam inchisa vreme...nu putem decat sa speram Eu nici nu vreau neaparat soare, ca nu tin sa ma prajesc, dar macar sa nu ploua...Noi ne-am ghidat dupa vremea anului trecut cand la inceputul lui iunie eram 30 grade.

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

draga dana, nu-i cazul sa te ataci in halul asta; nu vad ce ti s-a parut rautate faptul ca eu una as prefera sa stau 7 zile la 2 sau trei stele decat 4 zile la 4 stele. e chestie de optiune, nu ?
iar daca ti-a trecut supararea si greata ca am intrat eu pe acest subiect, am rugamintea sa te uiti mai bine la primul meu mesaj; ai sa vezi ca EU nu am mai fost in bulgaria in vacanta pana acum si caut informatii, taman d-astea pe care tu spui ca oricine care a calatorit le stie ... asa ca fi draguta daca vrei si spune-mi si mie la ce te referi cand vorbesti de considerentele pentru care alegi 4*, e clar ca nu-i vorba de mobila din camera, da' mie la prima vedere zau ca asa mi s-a parut ... :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Dienuta nu ma "atac", chiar ma simt atacata fara sa-ti fi facut nimic. Nu accept sa-mi judece mie cineva care nu ma cunoste optiunile sau modul in care gandesc sa-mi cheltui banii.
Eu nu am cum sa imi iau mai mult de 4 zile libere de la serviciu, as fi vrut si 10 dar momentan nu se poate, asa ca am ales sa fie 4 dar bune! Probabil ca eu apreciez calitatea si nu cantitatea.

Nu am afirmat nicaieri ca mi-e greata ca ai intrat tu la acest subiect, ci imi pare rau si sunt mihnita ca se fac aprecieri asupra bugetului unora si a modului de a-l cheltui. Chiar nu ma gandeam ca s-ar putea ajunge si la asa ceva.
Eu am vazut acest subiect ca un ajutor al tuturor pentru ghidarea in alegerea celor mai bune oferte si celor mai potrivite fiecaruia.



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Diana, pentru buget redus iti recomanda Vile Magnolia*** (foste Vile Est), care sunt foarte frumoase, curate si ieftine. Numai ca sunt cam sus in statiune. Sau Hotel Bratislava**, care e mai aproape de plaja. Si la trei stele sunt hoteluri mai aproape de plaja: Kaliopa, Elitsa, Nona, Boriana, Orlov, Dorostor. Nu stiu nimic despre ele, insa din cate am vazut, toate hotelurile din Albena sunt ingrijite si curate.
Cat despre mancare... noi am stat la vile si am avut numai mic dejun, la restaurantul unui hotel din apropiere (Orhideea). Pot sa-ti spun ca nu era ceva ce ai fi putut dori sa mananci la micul dejun si sa nu gasesti acolo. Tot felul de preparate din carne, oua, branzeturi, prajituri, biscuiti, fructe, sucuri, cafele, cereale, miere, gemuri, tot ce-ti puteai dori. Bufet suedez. Asa ca nu-ti fa probleme cu mancarea. Cat despre all-inclusive, eu n-as opta pentru, deoarece mi-as rapi placerea de a merge seara la unul din multele restaurante de pe plaja unde este muzica live de f buna calitate si mancaruri care mai de care mai deosebite si acceptabile ca pret (comparabile cu preturile de la hotel).
Oricum, orice ai alege, garantez ca n-o sa-ti para rau.

Poze
It's nice to be important, but it's more important to be nice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Velma, si noi tot la Kaliacra ,insa am fost avertizata ca exista 2 corpuri de hotel ,unul mai vechi unde de obicei sint cazati romanii .Am vorbit la agentie si am fost asigurata ca ambele corpuri sint renovate unul acu 7 ani si unul acu 5 ani si ca daca nu imi place camera mi se va oferi alta .Nu stiu ce sa zic ,dar nu-mi vine sa schimb hotelul pt ca e chiar pe plaja si are all inclusive ,noi sintem cu un copil mic si nu are rabdare sa astepte ,cind ii e foame urlaaaaa.
Danat , fii optimista ,la bulgari e mai cald ca la noi !Asa ca sa aveti timp frumos si sa va odihniti !
Pina luni eu sint plecata la Poiana , fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

dana, discutia e deja idioata; nu de alta, dar nicicum n-am facut aprecieri la cum alegi tu sa-ti cheltui banii; continui sa cred ca nu te-am atacat cu nimic, deci reactia ta mi se pare exagerata; tot ce am facut e sa spun ca spre deosebire de tine, prefer un hotel mai ieftin in full sezon, decat unul mai scump in extra-sezon; ca fiecare are motivele lui, asta e normal, n-am zis ca decizia ta e mai proasta si a mea mai buna, nici intr-un caz; desi asta e parerea mea, asa consider eu ca e mai potrivit pentru mine, situatia ma obliga sa fac altfel : si eu am copil mic, deci nu ma duc in iulie si august din aceeleasi motive ca si tine, din cauza soarelui prea puternic; deci si la noi va fi tot inceput de sezon(24.06-30.06); referitor la perioada, daca tot nu ai cum sa stai mai mult din cauza serviciului, inteleg sa vrei ceva mai de calitate, mai ales daca ai mai fost si stii despre ce vorbesti. din punctul meu de vedere, banuiesc ca diferenta de stele si de pret se datoreaza 1. din cauza aspectului camerelor ( de aici si remarca cu mobila), iar pe mine una nu ma incanta neaparat sa fie lux, fiindca oricum vom sta putin in camera, si tot nu pot sa plec acasa cu ce-i acolo, si 2. din punctul de vedere al comportamentului staff-ului, care iarasi nu ma incalzeste sa imi zambeasca pana la urechi fiindca cu cat ranjesc mai mult la noi, cu atat ma simt obligata sa-i tip-uiesc mai mult, si cu cat ii tip-uiesc mai mult, cu atat vor rade mai tare, si am impresia intr-un mod imbecil ca rad pe banii mei.
repet, asta e impresia pe care o am, din auzite, fara sa fi vazut cu adevarat despre ce e vorba.
dar, candva, in timpul studentiei am gandit la fel despre hotelurile de 1* si 2* de la noi. si la fel, am ales 1*, si m-am ales cu o ciupercutza de toata frumusetea de pe cearceafurile lor; deci e clar vorba de mai mult cand se pun stelele hotelului decat de mobila ...
despre perioada, ce sa spun, eu sunt in CIC, deci am tot timpul din lume, as putea sa stau si 2 saptamani, bani sa fie ...

Stefana - foarte utile informatiile tale; chiar ma intrebam daca ei nu au vilute, casute, ceva pe acolo, fiindca noi fiind cu bebelusul ne e mai greu sa ne trambalam cu tot arsenalul dupa noi prin lifturi, pe la hotel; dar unde le-ai gasit, ca am vizitat numai site-uri cu oferte pentru cazare la hoteluri ... inca o intrebare : parcarea era asigurata la vilute ? posibilitate de mers la vreo piscina prin preajma ? plajele cum sunt, fiecare hotel cu a lui, sau te duci unde iti place ? hai ca s-au facut mai mult intrebari ... :)) deci zici ca mancarea ar fi mai ieftina decat ce ofera astia la hotel ... (6eur pranz si 8 cina) ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velma spune:

Fetelor, nu va mai necajiti, vine vacanta!!!! Nu va pierdeti vremea in polemici inutile. Va doresc la amandoua vacanta placuta si sa veniti relaxate si cu multe poze!
Diana2004, ma bucur! Poate ne intalnim...
Noi mergem din 5 august 7 nopti, cu baietelul nostru Laurentiu (face 3 ani in iulie).. Si eu am inteles ca hotelul este renovat in intregime. M-ar interesa cum arata locul de joaca pentru ca pe net am gasit imagini doar cu topoganul de la piscina. "Mistretelul" meu e foarte vioi si daca n-are destul spatiu sa-si consume energie ne turbeaza pe noi. Deasemenea, m-ar interesa preturi estimative la diverse (mai putin mancare, pentru ca am ales AI).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Eu consider incheiata polemica inca de la mesajul anterior. Fiecare isi cunoaste mai bine interesele si preferintele. Ideea e ca daca esti cu cine-ti place poti sta si la cort ca tot fericit vei fi.

Cine va dori poze la intoarcere, sa-mi dea PM!

Pup fetele vesele!

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

quote:
Originally posted by dienutagraviduta

craciunitza, ma uit pe oferte si vad all inclusive si la 25e/pers**, dar si la 30, la ***.
vad ca hotelurile de care s-a discutat p-aici sunt de 4-5 stele; spre deosebire de danat, n-as sacrifica vremea mai buna sau sarviciile incluse in pret de dragul mobilierului din camera de hotel.
dar este prima oara cand plecam din tara in concediu si vreau sa stiu la ce sa ma astept, nu sa scot bani din buzunar la fiecare intrare la wc.
cu parcarea inteleg ca ar fi probleme ?

poze
dienuta si bebe-luca



Dienuta, stii cat platesc eu la *****? 30EUR/pers! In asta intra micul dejun, pentru cina mai platesc putin, nu stiu sa-ti spun acum exact cat, nesemnificativ. La piscina e gratuit daca arati cardul de cazare, este gratuit inclusiv accesul la toaleta si la dus. O inghetata este 1 leva (0,5EUR), apa si sucurile sunt un pic mai ieftine ca la noi. In plus, am mai spus, fiecare hotel are magazin unde preturile sunt de magazin, nu de bar, poti sa-ti iei de acolo apa, suc, bere, biscuiti, ciocolata, tot ce vrei. Nu-mi pot imagina ce servicii sunt in plus la "all inclusive", pentru ca ti se ofera absolut tot si in regim de cazare normala. Stefana are dreptate, faleza este plina de terase superbe (nu ca la noi) si merita sa incercati sa serviti cina acolo. Parcarea este rezervata daca ai cazare in hotel.
Am vrut sa mai scriu ceva, nu mai stiu ce...
Cristina, cand am fost noi acolo se anuntau ploi si vreme rece, noi am prins vreme superba.
Vine vacanta, relaxati-va, nu va certati, haideti sa ne facem planuri despre vacanta, suntem norocoase ca putem pleca
Intreb si eu ceva ce nu stiu: sunt spectacole, concerte?

Pe 12 iunie, la Nassebar, este concert Sting.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Fetelor dragi, am si eu o intrebare : ce faceti cu copiii mici cand mergeti la terase sau concerte??? Ca taare as mai merge si eu la o cina linistita, romantica, dar ce fac cu puiul? Ca sta 5 min fix pe scaun cuminte dupa care.....alergatura dupa el prin restaurant! Incomodam si lumea si nici noi n uavem pace sa ne priasca. Exista vreo posibilitate?



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput