Bulgaria - impresii: drum, hoteluri, statiuni,etc

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Dragele mele, am facut-o lata.
Am stabilit cu prietenii sa mergem la Nisipurile de Aur, in recunoastere, nici unul din noi nu a mai fost. Cred ca eram beata de fericire cand am stabilit asta pentru ca, dintre toti, eu singura am inteles ca mergem weekend-ul asta. Am facut rezervare la hotel Admiral (asa ne-am inteles toti) si tocmai am aflat ca intelegerea a fost sa mergem pe 27 mai
Asa ca mergem singuri weekend-ul asta, weekend-ul urmator nu putem.
Well, cati km sunt de la Vama Veche la Nisipurile de Aur?


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Bon!
Am citit toate cele 8 pagini de subiect, chestie care nu am mai facut-o pana acum
Sotul meu spune ca prefera sa iesim din tara prin Vama Veche pentru ca drumul pe autostrada nu se compara cu drumul spre Giurgiu, mergem des la Giurgiu la ciorba de peste si e jale.
Cam asta ar fi, suspect de multe pareri bune despre bulgari, sper sa ne fie bine ca mergem sa ne destresam si sa suplimentam aparitia lui bb3

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cred ca sint in jur de 100 de km de la Vama la Nisipuri. Pina la Balcic sint sigur 60 de km. Drumul e pe o singura banda, dar e bun, fara gropi. Distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna la toata lumea!

as mai face si eu cateva precizari pentru cine nu este inca hotarat ce sa aleaga pentru concediu.Este drept ca Albena poate aduce un pic cu Eforie Nord de la noi dar noi am vazut-o ca o statiune mult mai aerisita si mai ingrijita .In plus aici noi am putut sa stam linistiti la o terasa si alaturi sa poata sa se joace cel mic, am scapat de stresul ca poate il pierdem pe plaja, ca vom avea o terasa alaturi de hotel unde sa ne bubuie muzica pana noaptea tarziu.Aici am scapat de imbrancelili de pe strazile de la noi, de gunoaie si cred ca afost o locatie ideala pentru cel mic care si acum ne spune ca el vrea la ultima mare nu la cea dinainte ( a noastra).
Nisipurile e drept ca este mult mai eleganta ,cu mai multe hoteluri de 4 si 5 stele dar este si un pic mai inghesuita si mai aglomerata fata de Albena.Noi am fost cu autocarul pana in albena si de acolo am circulat fara probleme cu microbuzele lor pana in Varna, Balcic si Nisipuri.Avand all inclusive am putut sa ne facem programul cum am vrut noi, sa ne facem pachetel dimineata si sa luam cu noi mancare si astfel am cheltuit efectiv bani transport, intrare la Castelul reginei Maria si la delfinariu in Varna ( asta a fost ceva mai scupm dar au 4 delfini care fac un spectacol frumos pentru copii si chiar si pentru noi).
E drept ca fiecare isi face alegerea dupa preferinte dar la noi tare mult a contat faptul ca am plecat cu cel mic si care nu prea se impaca cu aglomeratia si agitatia de la mare si atunci pentru noi alegerea cu Albena afost perfecta.Nu am ce sa reprosez nimic in privinta cazarii ,mesei si serviciilor.
Alegere usoara la toata lumea si concediu placut!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Saliuti fetelor! Revin cu intrebari noi care-mi macina neuronu' si-asa ostenit
Apropos de oscilatia intre Albena si Nisipuri. E adevarat, din poze si prezentari, Nisipurile pare o clasa mai sus decat Albena, insa (tot din poze - ramine sa ne confirme sau n ufetele care au fost acolo!) Albena pare mai de familisti, si oricum mai sus decat Eforie al nostru. Oricum, am vizitat site-urile lor www.bulgariancoast.com si www.bulgariansearesorts.com si am citit comentariile turistilor despre anumite hoteluri pe care le ochisem si eu si m-am cam speriat. Nu exista hotel care sa nu aiba comentarii negative, asta ma asteptam, n upoate fi toata lumea multumita, INSA ce am gasit la mai multe hoteluri si ma face sa nu iau inca o decizie este aspectul legat de MINCARE - si aici ma refer la preparare, prospetime, variatiuni etc. Pentru ca ma gandesc la copil. Daca am fi noi, nici ca m-ar interesa aspectul acesta, insa pt copil mi-e foarte teama, mai ales ca am citit despre imbolnaviri de cate o saptamana sau ca i-a durut burta tot concediul, faze de-astea....doar de-asta alegem sa nu mai mergem in Romania, ca vrem servicii mai bune.
Ca atare astept cu nerabdare comentariile voastre legate de serviciile de la bulgari!
Pup iu si multam mult!




"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Merci, Ramona Sincer, imi programasem o leneveala totala
Irina, deci au microbuze care sa te duca peste tot, da?
Fetele, cu bulgarii v-ati inteles in engleza sau au inceput sa invete romaneste ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

Craciunitza, de la Vama Veche la Nisipuri sunt 70 km
Cristina, bulgarii vorbesc engleza...unii mai bine germana...si putini stiu si romana, sau doar cateva cuvinte

Desi s-a comentat despre mancarea oferita la bufetul suedez de paste sau de 1 mai, per ansamblu am fost multumiti...au fost feluri variate, pentru mai multe gusturi...nu pot spune INSA ca au fost f multe feluri sau f variate...ma limitez la a spune doar ca aveai de unde alege si mi se pare ca un copil ar fi putut sa manace cate ceva din felurile oferite

Eliza 27+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

danat, noi nu am fost niciodata in Bulgaria dar plecam optimisti, am avut recent o experienta proasta si in Germania si in Franta, legata atat de curatenia in hotel cat si de mancare, pur si simplu mi-a fost sila, probabil ca fiecare loc are si bune si rele.

Referitor la oscilatia intre Nisipuri si Albena, mie mi s-a spus asa: Nisipurile este o statiune veche (si cred asta pentru ca am auzit de ea acum 20 de ani), Albena este o statiune noua, la Nisipuri s-au construit multe hoteluri si este problema cu parcarea, daca nu ai rezervare la hotel nu ai loc de parcare decat la 2 km de statiune, loc de unde anul trecut s-au furat 8 masini de Romania. La Albena te descurci mai usor cu parcarea, poti sa mergi si fara rezervare.
Asta mi s-a spus la agentie si pentru a fost mai important unde parcam decat unde mancam.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Fetelor, am reusit azi sa sun la mai multe agentii si mi s-a spus clar asa: Albena e mai potrivita familiilor cu copii (mai ales micutzi) pentru ca e mai linistita si are cluburi pentru copii la majoritatea hotelurilor all inclusive.
Cred ca ne vom orienta catre agentia Balkanair ca au si cele mai bune preturi si par a avea legatura directa cu bulgarii (i-am vazut si la targ). Oricum astept cu interes orice povestire de la craciunitza (eventual si poze dar nu ma obraznicesc) si apoi, saptamana aviatoare cred ca merg sa fac rezervarea ca mai sunt cam 3 saptamanai pina vrem noi sa mergem. Ca sa va zic orientativ, oscilez intre hotelurile Malibu si Laguna garden. Am dat o tura virtuala de pe http://www.albena.bg/index.php?p=hotel_info_tour&id=7&language=RO si mi-a cam placut in mare....
Oricum in 99% din cazuri pozele sunt mai frumoase decat realitatea.



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

quote:
Originally posted by danat

Ca sa va zic orientativ, oscilez intre hotelurile Malibu si Laguna garden.
"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)






si noi la fel, dar pana la urma, la recomandarea celor de la Balkanair, am ales Malibu

Mergi la inceput