M-am hotarat......adoptie (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Manuelita, frumos nick... frumoasa gandirea voastra ca vreti sa adoptati un copilash! Nu am auzit de copii de culoare... dar poate ca exista daca te vei interesa!
Problema cu sarcina a unei astfel de "mame" care isi abandoneaza copilul nu prea stiu ce sa zic... pot doar sa-ti dau exemplu de cateva colege de ale mele care au tras cu tigara in timpul sarcinii, nu s-au abtinut de la nimic si au nascut bine merci si cel putin deocamdata copii sunt foarte bine!!! Cazuri vei intalni si la oamenii de langa tine si la prietene... nu e regula pentru cele care abandoneaza copii! Da, ca poate noi am fi procedat altfel in cazul unei sarcini - asta tine de conceptiile fiecaruia.
In ce priveste partea cu prezentarea copiilor - vreau sa-ti zic sa fii fara grija, tot cel care trebuie sa fie al tau iti va iesi in fata; Dumnezeu lucreaza intens in aceasta faza a alegerii bebitzului! Si eu ma vedeam intr-o incapere plina de copii, toti cu mainile intinse la mine si eu neputiincioasa si nestiind ce sa aleg... nici pe departe! Vine el singur copilul la tine!
Iti doresc nunta frumoasa si daca vrei cu adevarat sa faci pasul asta, lasa-l pe Dumnezeu sa te ghideze in decizia luata! Sa fiti niste parinti iubitori si buni!

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Irina m-ai zapacit cu laptele ala, pe bune.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Buna dimineat,

Claudia ti-am citi raspunsul si am fost curioasa sa vad cum arata Nasturica... e o bombonica de fetita, mai ales in poza la plimbare cu motul, e o papusica. Am vazut si pozele altor bebei care si-au gasit parintii abia dupa nastere si incep sa cred ca daca nu i-ati fi luat voi acasa si ar fi ramas singurei nu ar fi fost atat de frumosi, vreau sa spun ca parca infloresc si se vede pe fatuca lor cat sunt de iubiti.
Multumesc de incurajari, deocamdata am ramas cam in urma cu pregatirile de nunta pentru ca ne-a cam ocupat mintile treaba cu adoptia. Si cum oricum pina nu ne casatorim nu incepem cu atestatul ( ceea ce inseamna ca din start pierdem cateva luni pina in toamna) sunt cam trista. VREAU SA INCEP SA CAUT PUIUL!!! dar stiu ca e degeaba pina nu avem atestatul.
Lamuriti-ma si pe mine cu ceva ca nu inteleg. Citeam pe aici ca sunt multe familii pe lista de asteptare pentru adoptie si ca trebuie sa "caute" copii, iar pe de alta parte imaginea generala e ca sunt foarte multi bebelusi abandonati si ca in fiecare maternitate exista din pacate astfel de copi...
Va rog scuzati stangaciile mele de incepatoare ale adoptiei.
PS daca a vazut cineva bebe de culoare sau asiatic prin maternitati, etc, va rog mult sa-mi dat de stire

Not flesh of my flesh
Nor bone of my bone,
But still miraculously
My own.
Never forget
For a single minute:
You didn't grow under my heart
But in it.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

e cam lunga poezioara asta dar merita citita. Am gasit-o pe un site american de adoptii si m-a impresionat:
The Waiting Child
by Debbie Bodie

1.I saw you meet 4.I recognize you
your child today from last year!
You kissed your I knew I'd seen your
baby joyfully face before!
And as you walked But you cam for a
away with her Does no-one want
I played pretend a child of four?

you'd chosen me.

2. I'm happy for the baby, 5.I saw you meet
yet your child today
Inside I"m aching But this time there was
miserably something new
I want to plead as A nurse came in
you go by, and took MY hand
``Does no-one want And then she gave
a child of three?" my hand to you

3.I saw you meet 6.Can this be true?
your child today I'm almost six!
In love with her And there are
before you met infants here you see?
And as I watched But then you kissed me
you take her out and i knew
I knew it wasn't The child you chose
my turn yet. this time was me.




Not flesh of my flesh
Nor bone of my bone,
But still miraculously
My own.
Never forget
For a single minute:
You didn't grow under my heart
But in it.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Irina am citit cu laptele dar acolo scrie ca la copii adoptati se da..

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Manuelita, da, sunt multi pe lista de asteptare si destul de multi copii abandonati (din pacate )... problema e cam urmatoarea: sunt unii care asteapta ca DGAS sa le prezinte copii, si tot asetapta si tot astepata... si altii cum am fost noi cele de pe aici care am fortat putin nota: in sasensul ca ori am tras sfori prin spitale, ori am aflat de la cate cineva de un copil, ori am presat DGAS sa vedem cate un bebe... etc...
Eu de exemplu am aflat de Ioana de la finii nostri de cununie... am mers si am vazut-o (fara sa stie directia), ne-am hotarat din start si a doua zi am mers la directie! Am ramas masca cand pe lista de la maternale unde era fetita mea mai erau vreo 30 nume de copii toti pana in 2 ani, evident (ca in cazul nostru) cu situatia nerezolvata din cauza celor de la directie!!! O solutie ar fi sa intrebi si de listele cu copii de la asistentii maternali (asta in cazul in care nu doresti un copil de cateva zile direct din maternitate - desi pe legea noua nu stiu daca se mai poate lua asa de repede acasa) - specific ca la asistentii maternali pot fi si copii de cateva luni!!
Parerea mea personala este sa nu astepti sa vezi ce iti ofera ei... sa incerci sa afli, sa cauti, sa iti intinzi antenele... e imposibil sa nu auzi de nici un copil - si apoi daca el e sa fie atunci cu siguranta asa va fi! Ai incredere ca Dumnezeu stie ce face!

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

Manuelita
Te felicit si ma bucur ca doresti sa adopti un copil.

Nu trebuie neaparat sa astept sa ti se arate un copil de catre DPC, poti sa il cauti si singura si apoi sa discuti cu ei. Depinde foarte mult de deschiderea si bunavointa asistentilor cu care vei lucra. Nu mai exista orfelinate, copiii pana la un an sunt in maternitati, n spitale de copii si in asistenta maternala.
In legatura cu problemele de sanatate, nu poti stii sigur ca nu are probleme. Poti insa avea un minim de infrmatii dupa ce vei primi aces la fisa medicala si vei ntreba pe cei care l-au avut in grija. Dar problemele motorice severe pot ramane neidentificabile pana la varsta de un an, iar cele psihice pana la varsta de trei ani. Deci ramane un risc. Acelasi risc pe care il poti avea si cu propriul copil pana la urma. E adevarat ca majoritatea copiior abandonati au fost refuzati inca de la inceptu de catre mamele lor si astfel au ma multe probleme. Dar asta e viata, depinde de tine si de dorinta ta, daca este mai puternica decat teama. Si apoi te poti gandi ca acelui copl ii va fi mai usor cu tine decat singur sa treaca peste orce problema ar avea. Dar poate este greu sa simti asa ceva acum.
Parerea mea este ca iti limitezi enorm sansele cautand un copil de culoare. Iti poti gasi in multiple alte domenii legaturi cu alte culturi oricum cutura nu se mosteneste genetic, iar cultura ta va fi si a copilului tau. Si mai gandeste-te la o prolema, pe care ai putea-o avea in lumea in care traim. Vazandu-va pe voi doi albi cu un copil de culoare, lumea va gandi ca sotul tau este un martir si tu ai calcat stramb. Poate gandesti acum ca nu te intereseaza, dar se poate ca stampila asta sa vina intr-o situatie in care sa te defavorizeze, si in care sa nu poti da sau sa nu vrei sa dai explicatii.

Silvia, este ziua puiutei tale? In lista scrie ca este in iunie? Sau nu mai uit eu bine?
La multi ani fericiti si lipsiti de griji!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Ina, de acord cu ceea ce ai zis insa ma intriga ce gindesc guvernantii nostri. Sunt mamici (chiar de pe DC) care vor naste. Ce se intimpla cu copiii daca sunt bine dezvoltati si mama (Doamne fereste) nu are lapte.
Nu ma refeream la cele care adopta ci in general la toate mamicile.
E absurd ce se intimpla.
Va pupic pe toate

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Il cumpara Irina, de ce trebuie sa il primim gratis?????? Nu stiu, zau, dar uite asta nu pricep, ieri ma luasem cu alea la subiectul cu casele, acu imi musc buzele la asta cu laptele, ce Dumnezeu stam asa cu mana intinsa sa ne dea statul?
Hai sa zic ceva aici, ca voi daca va suparati pe mine va trece ca ma stiti ca-s rea de gura. Cunosc o tanara de 17-18 ani care tocmai a nascut. Are lapte pentru copil dar nu are ea ce manca. Si ma intreba daca eu mai primesc lapte ca ei nu i-a dat dr (pe baza acestei decizii a guvernului) si asteapta sa faca copilul o luna sa vada daca ia in greutate. Ideea era ca ea vroia laptele sa il manance ea, mama adica, pentru ca nu are ce. Iti dai seama ca asteia i-as da portie dubla, ca e vai de viata ei. Dar noi putem sa ne permitem sa cumparam laptele, hai sa fim seriosi si sa lasam discutiile astea puerile. Ce dracu, unii fumeaza zilnic de banii cat costa laptele....mai ales ca bebelacul ala e cel mai ieftin de pe piata.
Asa ca as da lapte numai celor fara venituri. Nu sa ia toate mamele, au n-au nevoie, sa faca ciocolata sau sa il puna in lapte (cum aud prin parc).

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Am trecut sa va zic ca Alexa Ioana are vesti foarte bune dar o las pe ea sa va zica care sunt.Eu sunt asa de fericita pentru ea ca nu am putut sa nu va zic.



Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Evenimentele importante
Razvan

Mergi la inceput