Iasule, mandra cetate! (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

LA MULTI ANI!, Alex, sa cresti mare si sanatos!

Despre locul de joaca de la Moldova: micut, uratel si mult sub asteptari. Parerea mea...
Inca nu s-a deschis, nu e gata locul de joaca propriuzis, alta bila neagra...Functioneaza doar o cofetarie ceva, la intrarea lui...

Si noi am fost ieri in Copou, toata ziua, dar nu in parc (am vazut in trecere ca era foarte aglomerat...), ci in spatele parcului, la soacra-mea...A fost frumos, fetele au stat la soare, s-au jucat in gradina, s-au dat in leagan, Magda si-a scos din garaj bicicleta, i-a umflat rotile impreuna cu taica-sau si apoi a facut cateva ture prin zona, tot cu taica-sau dupa ea, ca inca nu am curaj sa o las singura...

Raluca, mi s-a facut o pofta de gratar...

Carmen, vreau si eu sa gust o bucatica de balaur,(eu sunt mai pofticioasa), dar sa fie bine facut, nu in sange, da?...

Adriana, spor la invatat si ...chestionat...

Palmirah si nu numai, insanatosire grabnica la puiutii bolnaviori!...




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71116#1518073" target="_blank">Doua fetite-surori au nevoie de noi!

Catia si Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Cicuta la multi ani! Cu intarziere insa din inima!
Acvi sa va traiasca Alexino si sa aiba noroc! Si numai bine!
Adriana bafta la test!
Carmenp, sanatate la puiuti si numai de bine! Bolile astea ale copilariei, or fie le usoare sau nu insa cand le vezi ochisorii tristi si ii vezi necajiti ti se rupe inima! Sanatate inca o data!
Crsitina Palmirah, despre dr. Bogdanici am auzit de bine. Nu se grabeste cu diagnosticele in primul rand si operatiile medii la care se baga ii ies. Sanatate si pupici baietilor. Si tie!!!
Andrea… ce sa iti spun, la magazinul Moldova (!!) caci pana una alta nu a mall arata ci a magazine universal, nu s-a deschis inc alocul de joaca, insa eu nu il voi lasa pe Alex al meu acolo: e stramt, utilajul este prea mare pt un spatiu atat de mic… e o replica jalnica al locului de joaca sealand din Frankfurt … - il gasiti pe internet daca vreti sa vedeti cum ar trebui sa arate! Imi pare rau ca e asa pt ca speram s ail las pe Alex acolo toamna-iarna cand nu il pot duce la Mall – ala adevarat – unde in perioada asta e curent. Dar cum vine vara, nu mai sunt probleme. Una peste alta, inafara de magazinul Cavalier cu camasi si cravate barbatesti si de un magazine de pantofi dar nu i-am retinut numele si de standul cu ciocolata de la parter… e jalnic. Cateva magazine, ala cu aplice si becuri de ex, parka aveau marfa de siraj… Asa ca am sa ma duc in continuare cu placere la Mall-ul adevarat. Aaa… si Pizza Hut imi convine cu locatie…
Kiss, eu steam ca s-a renuntat la chestia cu invitatia… si cu banii. Cel putin la sfarsitul lui februarie sotului meu nu i-au trebuit in Austria si Germania, si cum UE e si in Italia…
Nora, thanks, ai dreptate…
Gabriela, ce sa spun... daca si la baia pe cap si la tuns ar avea tot atata incredere... Noi seara negociem mereu:"azi nu ma spal pe cap! E urat sa te speli pe cap!" iar cand e ziua de spalat incepe:"ajutor!!! Abi, ia-ma de aici! ma spala pe cap!"... Aseara i-am tuns bretonul... si mi-a spus ca e cadou pt mine... iar cand a stat pe olita ieri si azi mi-a spus la fel!!! adica, daca tata-sau ar fi fost acasa i-as fi suspectat de complot, insa la cat de tarziu a venit saptamana trecuta si la cat de obosit este... cred ca e de la copil pur si simplu.. Macar e atent, nu?!!

Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Bun, am ajuns sa ma semnez cu Alex!!!
Bine am ajuns deja...

Am fost azi la Funny English si am o problema... ce ma sfatuiti, voi mamicile cu experienta?... gradinita e ok, au grupa mica cu doar 9 copii... aici imi convine. Insa spatiul de joaca e nu, adica e neamenajat, plin de gunoaie etc... Si sper ca ii scoate afara, insa unde? Ma gandeam ca fiind asa mica grupa sa il dau pana la 1 iunie si poate asa se obisnuieste si cu olita, apoi de la 1 iunie sa il dau la Kindergarden unde sa ramana in continuare... Nu stiu care este structura anului scolar, imi puteti spune?

Pa, si de data asta,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

dana, stai la coada... am sa deschid un fast-food cu carne de balaur la cati balauri are de invins si taiat barbatu-meu... ieri Alex a spus ca daca ii imblanzeste ii face cuminti, asa ca probabil ma apuc sa ii cresc. Si cica se inmultesc prin oua asa ca poate or fi imuni la gripa aviara si fac un ban...

Chestia cu animalele imaginare e o chestie normala, nu? Ca asta micu' da de mancare la pisici si pui de foca imaginari si mai creste si "gade cu papausi"= gaze cu picioruse si le si pupa si spala... si etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

MUltumesc muuuuult tuturor pentru urari...la atitea urari nici nu concep ca nu o sa aiba o viata minunata.
Cred ca fiecare mama simte asa..dar pe mine ma cearta sotul...imi pare rau ca parca creste prea repede..noroc ca vine bb-linul si mai retraiesc odata etapele.
Noi am facut petrecere duminica ..in familie cu verisoarele lui..la anul sper deja sa-i fac numai cu copii ca o sa fie la gradinita.AM stat simbata noaptea pina la 2 sa-i fac tortul si era asa scump ca nu avea stare ...venea la bucatarie si intreba:"mami,ti-a iesit frisca?Da-mi o lingurita sa te ajut!!"sau "da de ce este un tort mare si unul mic...?Pai pt ca erai mai mic iar acum cresti mai mare(eu)...Ei nu sint chiar asa mare ca tata..sint doar ..MAI MARISOR!!!"..ma topea si am facut cu mare placere totul.Pot sa marturisesc ca toate poftele indurate in fata pozelor cu bunataturile lui Adi a dat roade...asa ca am incercat crema de la tortul de ciocolata dat de Adi la culinare(f buna data viitoare fac reteta cap-coada) am facut tort etajat..cu frisca si fructe si imbracat in crema de ciocolata...e departe de minunatiile lui Adi...dar e un inceput.
Adi ...mai da ce rapida esti(si eu care parcasem masina in parcare sa poti face parcari laterale) ..deja te-ai programat la examen eu am inceput in oct si am dat primul examen in martie.Multa bafta!!!
Multa sanatate puiutilor bolnavi!!!
Carmen..super Alex al tau ..si la mine a inceput cu animale imaginare si am fugit repede pe net sa vad daca-i normal..cica da...la mine se incrunta si vine sa-i dau masca jos sa vina iar baietelul meu vesel ..si tot felul de nazdravanii..acum am trecut la puzzle cu 100 piese ne pune pe toti la muncit iar cind ramin 20-30 piese ne fugareste..ca vrea sa primeasca doar el laudele la sfirsit!!!
Am avut si noi o tentativa de a sta la concertul de la Moldova dar nu a vrut sub nici o forma..am ajuns la SIstem dar nu am stat decit 2-3 melodii..pt Holograf as fi stat dar nu a vrut..voia neaparat sa se plimbe cu bicicleta si asa de bine ca la prima tura s-a rupt in doua..bicicleta..asa ca sotul meu biziia sa-i luam o bicicleta de ziua lui mai robusta ..dar nu am vrut sub nici o forma ..dupa ultimele lovituri la cap din ultima vreme..nu mai suport un alt factor de stress.
O zi minunata tuturor!!!
Gabi 21+ si ALex 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by amironeanu
Locul de joaca l-a vazut cineva? Cum este? Am inteles ca cel de la Mall este mai fain.




Andreea, am fost si eu aseara la Moldova Mall si pot sa spun ca in mai putin de 10 minute am facut turul de jos pana sus si retur...
Cat despre locul de joaca, o colega care isi mai lasa copilul la Mall (Tudor) a spus ca aici e mult mai mic si nu i-a placut deloc.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by adi69

Andrea,locul de joaca de la Moldova este mic de tot...

Adriana
papa-bun



Andreea, vezi, exact ce iti ziceam si eu mai sus, fara sa fi citit inainte ce a scris Adriana... Oricum din toate persoanele care au spus ca au fost la Moldova, nimeni nu s-a aratat multumit de nimic...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by adi69

Raluca,m-ai prins...:),da ma mai uit din cand in cand pe acolo ,sa vad cu se agita viitoarele miresici..

Sa fii in tema pentru viitoarea ta miresica, nu?:))

Asa de mult au cantat Zdobii? Oo,pai sigur imi adormea Catalina pana la "bunica"...
Pai, sincera sa fiu, ma cam lua pe mine somnul, mai ales ca, asa cum am mai spus, din melodiile lor cunoscute au cantat doar Tiganii si OZN si asta cu bunica... Scuzati si aia de pe la inceputurile lor: Vidili... (nu stiu rusa, nu radeti!)... Eu asteptam Draga Otee (imi place fff mult), Dimineata pe racoare... In rest, au fost unele de la Bregovic... Si... nu mai conteaza...




http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

www.ziuaiasi.ro

Edituri din toată țara prezente la Târgul Național de Carte

#9679; Mâine va avea loc deschiderea oficială a Târgului Național de Carte Librex, ediția a XIV-a, în incinta Complexului Muzeal Moldova #9679; Pentru organizarea târgului au fost necesare trei luni de zile și aproximativ două miliarde lei

În cursul zilei de ieri a avut loc în incinta Galeriilor de Artă Pod Pogor - fiul o conferință în cadrul căreia a fost anunțată deschiderea Târgului Național de Carte Librex, ediția a XIV-a, care va avea loc mâine în incinta Complexului Muzeal Moldova. Organizatorii acestui eveniment sunt Editura Sedcom Libris din Iași, Primăria Municipiul Iași, Organizația Patronală "Agora" a societăților pentru difuzarea tipăriturilor și a altor bunuri culturale din România. De asemenea, la organizarea respectivului eveniment au mai participat și Ministerul Culturii și Cultelor, Prefectura Județului Iași, Consiliul Județean Iași, Muzeul Literaturii Române și Uniunea Scriitorilor din România - filiala Iași. Petre Radu, director al Editurii Sedcom Libris SA, a afirmat în cadrul întâlnirii care a avut loc ieri că, spre deosebire de alte ediții, anul acesta numărul editurilor care și-au confirmat prezența este mult mai mare, peste 80. "Am dorit ca și anul acesta Târgul Național de Carte să răspundă cerințelor acelora care și-au exprimat dorința de a avea cartea pe care o caută. La Iași au venit toate editurile mari din România și pot să spun că am constatat o prezență mai mare decât în ceilalți ani, ceea ce ne face să înțelegem că editurile au realizat semnificația și importanța acestui eveniment. Organizatorii și-au împărțit sarcinile, primăria a sprijinit acest eveniment iar un lucru demn de luat în seamă este și faptul că am găsit înțelegere și la Ministerul Culturii și Cultelor", a declarat Petre Radu. Cu privire la timpul care a fost necesar pentru a pune la punct fiecare detaliu al Târgului Național de Carte, directorul Sedcom Libris a precizat că este vorba de cel puțin trei luni de zile. "A fost nevoie de cel puțin două luni și jumătate, sau mai bine spus trei luni în care am organizat Târgul. Aceasta deoarece au fost foarte multe lucruri de care a trebuit să ținem cont, unul dintre acestea fiind și faptul că am evitat să ne suprapunem cu alte evenimente. Cu privire la toate cheltuielile care au fost necesare pentru organizarea evenimentului, acestea s-au ridicat la peste un miliard și jumătate lei, aproape două miliarde", a spus Petre Radu.



http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Am uitat: buna dimineata!
Si poftiti la ness...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput