Fetele din America (63)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Laura, al nostru se numeste Student account, unde pana la 18 ani nu plateste nimic si nu trebuie sa aibe min balance. M-am oferit sa-l deschid eu, si sa-l am joined account cu el, dar mi-au dat optiunea asta. Eu as fi vrut sa aibe ATM card, dar nu i-au dat. Probabil pentru ca nu are income, si pentru ca ATM-uril sant acuma Visa - check card.
E OK si cu asta care-l are, numa ca eu am crezut ca e musai sa ai SSN ca sa-ti deschizi acont in banca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaR spune:

Michelle7 multumesc mult pentru informatii.
Esti o draguta.
De altfel ti-am lasat un pm cu mai multe informatii despre mine si cu adresa mea de mail.
Multumiri inca o data.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

AJUTOR!
Iaca soacra-mea s-a decis ca poate sa mai stea cu noi daca avem nevoie de ea, pana i-om gasi gradinita lui Pupi. Nu-i bai, ca eu gradi ii gasesc si maine daca vreau...ma rog, asta nu mai tine de voi.
So, ce trebuie sa fac ca sa-i prelungesc viza, adica durata de sedere, ea are viza pe 10 ani si i-au dat 6 luni drept de sedere aici. stie cineva care sunt formalitatile? ce trebuie si unde? am sa ma uit si pe net dar poate aveti voi experiente recente. ii va afecat in vreu fel viza?
merci

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Andreea, daca nu iti raspund fetele , te pot ajuta eu cu informatii de la o prietena care chiar acum a facut aceeasi miscare ..joi a primit confirmarea ca bunica poate sta mai mult.Deci e recenta.Atat ca ea vine duminica din Florida si pana atunci...te pun in legatura cu ea duminca daca inca vei mai avea nevoie...pup si felicitari ptr decizia bunicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Andreea,

Trebuie sa completati pentru soacra ta formularul I-539, pe care il gasiti aici:
http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/i-539.htm

si il trimiteti la USCIS.

In general aceste prelungiri de viza se acorda usor, dar va trebui sa stea apoi cel putin un an in Ro ca sa nu aiba probleme cand mai vine. E bine ca are viza pe 10 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

saru mana gagici, gasisem si eu formularul, am vazut ca tre sa platim 200$ taxa. sa inteleg ca mai mult de 6 luni n-o sa-i dea prelungire oricum, asa ca nici nu are sens sa cer. ma gandeam 4-6 luni, inca stau pe ganduri. drept sa zic eu ma impacasem cu idee (nu ca mi-ar fi venit greu...) ca pleaca, confirmasem si biletul de avion...acum o sa mai pierdem si 50$ acolo. asta e, de aia-s bani, ca sa-i cheltui. e si chestia ca voiam eu linistea si intimitatea noastra, dar pun in balanta si binele copilului, ii va fi mai sigur acasa, il mai ferim de boli cat de cat. nici nu mai stiu ce sa zic...is asa derutata. va multumesc oricum.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

a, si mai am o intrebare...cat dureaza pana primim raspunsul dupa ce trimitem formularul si banii. sunt rapizi? vad ca noi tre sa trimitem in nebraska...

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Scuzati-mi indiscretia, dar cum poti aplica pentru asigurare medicala fara SSN?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

eu nu stiu. am asigurare fara SSN prin firma unde lucreaza sotul meu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

stiu ca au fost multe subiecte cu biletele de avion ieftine pentru romania...vreau si eu daca se poate sa imi de-a si mie linkuril cu bilete ieftine la urgenta si daca are cineva "pile" sa gasesc bilete ieftine !!! pentru mine si Alvarica .

Multumesc.

"Daca crezi ca exista Vesnicia si stai nepasator, meriti sa fii inchis in casa de nebuni" - un parinte

Mergi la inceput