parinti de copii cu SD 5

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

De la MIHAI pt toti prietenii lui si toate mamicile... cu ocazia Sf Pasti

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06 aprilie 06
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

felis: in ce program lucrezi felicitarile tale? in cel de pe camera digitala? multumim ca de obicei, sunt superbe

paula: ma bucur ca-ti plac chiar si tie... si tu ai nevoie de relaxare...

luna: speram ca sa ai copiii sanatosi cand te-am "vazut" pe acest topic... imi pare rau... ce face fetita ta? cand de afectata este?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

De cand am 2 copii nu am timp nici pt. mine....dar sa mai stau pe net. Am uitat sa va spun ca eu fac de la 12. 30 sau 13 recuperare cu Alexa si deci pot sa le imbin pe ambele. Daca cu timpul va avea si un patut pt. dormit mut orele de recuperare dupa 16 si le facem in continuare. Nu renunt la recuparare, mai ales acum cand spune dupa noi tot ce aude, cuvinte momentan si foarte rar fraze. Nu renunt nici la tratament, deja ma pregatesc sa-i cumpar in continuare nutriven pt. un an de zile...pe 1 plecam la mare(iunie)
Ce m-as mai juca si eu un pic, acum ne-am facut program seara si ascultam cate 2-3 povesti si vizionam si una, depinde cat timp avem si cat de interesata este si Alexa de poveste. Este asa de frumos, imi retraesc copilaria.....
Sa va faceti timp si sa cresteti inca o data cu puii vostri , este asa de frumos. Sotul meu rade de mine cand ma vede cum ma uit si cat de fericita sunt ca mai ascultam o poveste. Acum sunt si multe variante de care nu am stiut, moderne, reactualizate...dar sunt superbe.










Paula cu Paul & Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Dragele mele mamici speciale va urez la toate PASTE FERICIT ,SARBATORI FERICITE SI IMBELSUGATE SA VA BUCURATI DE PUII VOSTRI SI SA FIE SANATOSI SI FERICITI .
Sa aveti parte de zile frumoase si luminoase alaturi de copilasii vostri .

IUSTINA ,VLAD 6 ANI SI 9 LUNI SI ANA BANANA ,NAZDRAVANA 9 LUNI SI 1/2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Buna fetelor... Am fost azi la d de inima... Din fericire nu e nici o problema cu osul sternului.. intr-adevar nu e bine prins, dar la multi copii operati se vede asa., pana se formeaza muschii pieptului care sa preseze acolo si sa aranjeze osul... Asa ca m-am linistit... Dr de inima in fiecare zi vede copii operati de inima si stie mai bine... deci nu mai sunt ingrijorata...
Analizele le iau joi seara cand scoatem gipsul

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06 aprilie 06
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

stinu: multumim

felis: ma bucur tare mult ca sunteti bine. ma bucur si ca va scoateti gipsul... o sa fie putin greu dupa aceea.... ca era obisnuit sa aiba "sustinere"... dar o sa treaca!

paula felicitari... o sa intineresti... ai casete cu povesti? latv? sau pe calculator? baietelul meu nu are rabdare sa vada o poveste intreaga.... numai tom si jerry... atat... sau looney toones..



s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

fetelor: acum vad ca incepe sa apara ceva pe forumul celalat. voi ati instalat ceva? sau trebuie sa mai asteptaM?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Scuze ca intru si eu asa pe subiectul vostru, dar am nevoie de idei si sfaturi despre cum sa te comporti cu copilasii cu SD.
Am o prietena cu un baietel de 2 ani, cu care mai stau din cand in cand si care are SD.
Baietelul inca nu merge in picioare singurel, dar paseste sustinut, si are o forta si o rezistenta peste varsta lui, a inceput sa vorbeasca cateva cuvinte, si foloseste foarte mult semne (cand vrea mancare, cand vrea apa, cand vrea sa spuna ca te iubeste...).
E tare fericit si foarte prietenos si face o gramada de smecherii!!

Ce jocuri, sau ce activitati as putea sa incerc cu el?
Pana acum am pictat, am modelat cu plastilina, am citit povesti...cam ce fac si cu baietelul meu...dar fiindca inca nu este asa mobil ca fratiorul lui si David nu prea este bagat in seama...si ramane cu mine...(desi cred ca isi doreste tare mult sa alerge dupa ei!!!)

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luna73 spune:

Sarbatori fericite tuturor! Sa aveti un Paste linistit si cu bucurii!

Toti speram sa ne fie sanatosi copiii, dar nu e tot timpul cum vrem noi.
Fetita mea s-a dezvoltat bine, dr. neuropsihiatru e tare incintata de evolutia ei, dar are carente pe partea de limbaj. Nu vorbeste, zice doar "da, pa, tata, dai", in rest nearticulat. Intelege, comunica mimico-gestual. Explica, arata, te duce, insista, se face inteleasa, dar nu prin cuvinte. Pina acum, asta e marea noastra problema.
Din toamna este in grupa mica la gradi normala, e iubita de doamne si copii si ea ii iubeste enorm. Are multe achizitii de cand e la gradi.
Probleme de sanatate mari nu avem, doar raceli, laringite si alergie...
A fost important ca a avut o sora mai mare pe care a copiat-o tot timpul. Cred ca asta a ajutat-o mult si o ajuta in continuare.
Va pupam si va dorim toate cele bune


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

luna: e bine ca are fratiori... are deci 4 ani, sa inteleg? sanatate... maxima!

sinzianaa: trebuie sa te porti normal, daca-mi dai voie. nu trebuie sa te adresezi,,,, sau sa faci ceva special... copiii cu sd sunt la fel ca ceilalti copii... inteleg un pic mai greu. asta-i tot/ insa poti face aceleasi lucruri ca si cu al tau... daca vezi ca-si pierde rabdarea, incearca altceva. la fel ca si la cei normali : nu poti sa pictezi cu un copil daca lui ii place mai mult sa cante. sigur, va picta... dar nu cu placerea cu care canta.... ma rog... trebuie mai multa rabdare..insa merita caci sunt tare frumosi si afectuosi.

by the way: felicitari ca acorzi din timpul tau unui astfel de copil. felicitari ca-i dai o sansa. as fi vrut sa gasesc si eu pe cineva ca tine...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput