Vacanta in Grecia

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanicea spune:

quote:
Originally posted by oanagabriela

Noi am fost acum 2 ani (in octombrie) la Tolo, o mica localitate linga Naflio (in Peloponez), cam la 1-2 ore de masina de Atena. A fost f.bine, plaja frumoasa, apa minunata, fara aglomeratie (dar si fara prea multe distractii), mincarea exceptionala. Noi ne-am simtit f.bine. De acolo am facut excursii cu masina (lungi) pina la: Corint, Micene + Epidaure, Mystra, Olimpia, Delfi + Osios Loukas,plus Atena la intoarcere.
Am inchiriat un apartament de pe situl urmator:
www.Holiday-Rentals.com
Vacanta placuta.

Oana, mama lui Antonia



si eu am fost in tolo si mi-a placut. e mai linistita statiunea si toata zona ,de fapt. iar de napflio m-am indragostit! e superb orashelul! acolo e locul unde chiar m-as mai duce in grecia. l-as recomanda cu caldura!

calatorii minunate tuturor!


roxi foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SDream spune:

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri, Melina 34 si Roxana C. Suna foarte bine tot ce mi-ati spus voi, si intre orice altceva si Mamaia aleg orice altceva-ul :) Dupa cum spunea cineva, mai rau decat in Romania nu poate fi decat in Romania...

Din pacate, chiar astazi am avut ocazia sa probez acest lucru, mergand la agentie sa imi rezerv biletele si sa platesc un avans. Voiam sa mergem 2 saptamani, pana in 10 iunie, 7 adulti in 4 camere.

Agentia se numeste MTM Travel. Am facut rezervare on-line si neprimind nici un mesaj vreo 2 zile i-am sunat. Dupa ce am spus la telefon exact ceea ce doresc, o d-ra ne-a invitat la agentie sa discutam detaliile. OK, am mers la agentie.

Prima surpriza: preturile sunt facute pentru curse charter, iar daca noi voiam sa stam 2 saptamani trebuia platit pretul pentru prima saptamana (hotel + avion) + pretul pentru a doua saptamana (hotel + avion). La insistentele noastre cum ca nu e normal sa platim avionul de 2 ori din moment ce nu-l folosim, intr-un final ni s-a oferit o reducere de 5-6 % din pretul adunat al celor 2 saptamani. Adica mai nimic...

Am trecut si peste asta si peste faptul ca in pliante si pe site scria ca A/C-ul nu se plateste suplimentar si cei de la agentie au zis ca se plateste ce folosim, am trecut si peste faptul ca nu se pot rezerva din Buc. camere cu vedere la mare, si am rugat agentul de turism sa ne faca un calcul sa vedem cat trebuie sa platim avansul. Repet: 7 adulti in 4 camere. D-ra a inceput sa dea telefoane, a vorbit greceste vreo 10 minute, dupa care ne-a spus ca pretul din pliant si de pe site este gresit, iar pretul real este cu aprox. 85% mai mare. Cat de convenabil...

E ciudat ca la targul de turism ei au impartit sute de pliante cu preturile respective, pe site scria la fel, nimeni nu m-a informat despre vreo modificare desi aveau datele mele de contact, nici macar d-ra de la telefon care m-a invitat la agentie.

In concluzie, am renuntat la "serviciile" atat de profesionale ale romanilor si ma bate gandul sa-mi incalt masinuta si sa luam cazare de acolo sau de pe net. Problema e ca probabil va trebui sa conduc numai eu, iar pana la Paralia banuiesc ca sunt vreo 12 ore de mers, pana in Thassos la fel.

Deocamdata sunt foarte dezamagita, pt. ca am pierdut vreo saptamana studiind ofertele si alegandu-le si acum trebuie sa o iau de la capat.

Daca aveti vreo idee de un "deal" bun pentru litoral extern, va rog sa-mi spuneti si mie.

Sa aveti un week-end excelent !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

SDream, incearca www.lesse.gr. Este hotelul la care mergem noi. Noi am folosit, pana la urma, o agentie din Timisoara, am gasit in ultimul moment preturi mai bune decat la agentia la care apelasem prima oara. www.mareea.ro Din ce am studiat eu, au oferte foarte bune pentru Halkidiki.



Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Sdream, noi am fost cu Corali. Incearca www.corali.ro .Am fost cu autocarul si am fost foarte multumiti.Cred ca au si transport cu avionul.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

quote:
Originally posted by roxana c.

Sdream, noi am fost cu Corali. Incearca www.corali.ro .Am fost cu autocarul si am fost foarte multumiti.Cred ca au si transport cu avionul.

Roxana



...foarte frumos, superb...fara cuvinte!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

...pentru nunta!
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ooana, n-am priceput ce ai vrut sa spui, te rog fii mai explicita!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teano spune:

fetelor eu am locuit in Grecia multi ani.Este o tara cu locuri minunate cu oameni foarte primitori cam scumpa e adevarat dupa intrarea in ue.Cine poate ajunge in Creta e norocos e superb.Drumul e lung cu masina mai bine mergi cu avionul dar ramai cu amintiri superbe.Halkidiki e super intr adevar dar eucred ca in ordine ar fi insulele,Creta, Micono,San Dorini,Rodos.Sunt atatea locuri superbe si conditii de cazare dupa buzunarul fiecaruia.Va doresc multa sanatate si sa aveti parte de concedii placute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SDream spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am cautat toate site-urile de care mi-ati spus si inca nu m-am hotarat. Deh, probleme cu bugetul... Ma gandesc ca, in loc sa mergem cu masina si sa stam acolo 2 saptamani, poate e mai bine sa luam avionul si sa stam numai o saptamana. Inca mai calculez.

Despre Corfu ce spuneti? Am gasit o oferta care pare foarte buna, azi o verific. Mie mi-a placut cum apare insula in prezentarile agentiilor, mai ales ca acolo s-a filmat "Laguna Albastra", film care mi-a marcat intr-un fel adolescenta. Desigur, n-am nici cea mai mica idee unde si ce vom manca acolo sau daca exista vreun supermarket, dar prefer sa ma vad cu biletele in mana inainte de a mai cauta detalii.

Inca o data va multumesc tuturor si va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Mergem si noi 2 saptamani, in insula Zakynthos, la pret rezonabil zic eu.. 355 eur/14zile/persoana cu transport avion inclus, la studiouri, fara masa. Stiu ca e o destinatie noua, o insula in marea Ionica, dar am zis ca ne riscam... Pe internet pare frumos..
Daca stie cineva amanunte... raman datoare. Am emotii mai ales ca-i primul concediu extern cu pitica... Acum are 2 ani.

In Creta am fost, e intradevar un vis...

Andra si Adelina Dora (26.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SDream spune:

Am gasit si noi oferta din Zakyntos, sper ca am scris corect, iar plaja arata intr-adevar superb. Era la o agentie din Timisoara, parca la Colibri.

Astazi am luat si noi bilete si sunt foarte incantata. Am luat in Corfu, la o vila de 2 stele superior, fara masa, la 566 Euro pentru cazare 14 nopti, 2 adulti si transport cu avionul, la sfarsitul lunii iunie. Avem si chicineta, camera separata. Am luat de la o agentie de la care am luat si anul trecut pentru Bulgaria si a fost OK.

Am vazut ca se fac excursii la Bari. A fost cineva? Ma intereseaza daca merita banii, timpul si raul de mare sa mergem pana acolo.

Mergi la inceput