Vacanta in Grecia

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Nu, nu cunosc pe nimeni. Le-am trimis prin mail o cerere de oferta.23 EU / pers./ noapte.

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Nu, are totul gratuit.

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Melina, multumesc pt raspunsuri.N-am gasit nici o vila in Psakoudia si eu as vrea la vila, nu la hotel.
Stie cineva cum e plaja in Metamorfossis?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

In Psakoudia mai este un aparthotel care se numeste Melissa, este exact ca la vile. Da o cautare pe net si sigur vei gasi. Eu am cunoscut acolo niste romani din Timisoara cazati la Melissa si erau multumiti.
Si mai era Irini Hotel, dar nu stiu despre el nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Roxana, din cate am citit pe forumuri este plaja cu pietre.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

Roxana C. Metamorfossi NU!!!! apa are bolovani pe care aluneci si te lovesti, este plaja salbatica neamenajata!!! am avut niste prieteni care s+au pacalit anul trecut si am mers la ei in vizita sa facem plaja impreuna,crede+ma,nu recomand nimanui sa incercem, oricit de ieftin ai gasi vreo oferta!!(ei au stat la Simeon care este ...modest, cu camere micute,cind au vazut ce plaja k lumea era la noi, cu nisip fin pe mal si in apa, cu sezlonguri si umbrele, au facut naveta !)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Gata, gata, bine ca mi-ati spus, m-am linistit si cu Metamorfossis.Gasisem o oferta la vila Metamorfossis, printr-o agentie din Ploiesti-o agentie de incredere-Bibi turing.
Problema e ca nu stiu daca vom pleca cu masina, voi sti cu max 2 luni inainte, si as vrea la vila, in Halkidiki, sa fie si gradina pt copii si daca se poate sa dau din gradina pe plaja...ar fi ok.
Si bineinteles plaja cu nisip si intrarea in apa fara pietre, arici de mare sau mai stiu eu ce.Vreau prea mult?
Am gasit ceva in Posidi si in Mola Kayva-pe Kasandra si in Vourvourou si Neos Marmaras -pe Sithonia. Aveti idee cum e plaja pe acolo? Am gasit si altele, dar nu le mai stiu ca sunt multe .
Intru sa caut si aparthotelul Melissa, sa vad daca-l gasesc.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SDream spune:

Salutare,

Vrem si noi sa mergem in Grecia la sfarsitul lunii mai, si, desi am auzit multe lucruri mai neplacute despre Paralia Katerini, anul acesta nu avem alta solutie. Am gasit un hotel de 3 stele chiar pe plaja, se numeste Zefyros. Daca il stie cineva va rog sa-mi spuneti cam la ce sa ne asteptam.
Am auzit ca e foarte multa agitatie acolo, oare noaptea cum e, galagie tare sau se poate dormi?
Plaja am inteles ca e OK, curata si cu nisip fin, desi mie mi se pare cam ingusta fata de cea cu care eram obisnuita, de la Mamaia.
Oare cum e apa la sfarsitul lunii mai?
De la un mic dejun bufet suedez ce putem astepta? Anul trecut in Bulgaria a fost super OK, mancam cate 2 ore micul dejun, cu tot felul de salate, mezeluri, prajituri si fructe, si pana pe la 5-6 nu ni se mai facea foame.
Oare pot indrazni sa intreb de camere pentru nefumatori sau grecii n-au auzit de asa ceva, ca romanii si bulgarii sigur n-au auzit?
Am inteles ca este un supermarket Champion relativ aproape. Altceva, un hypermarket gen Metro e departe tare? Inghetata Delta e scumpa rau? Dar o piata sau ceva cu fructe si legume la pret rezonabil e pe acolo?
Avand in vedere ca nu vom merge cu masina, cum e transportul acolo? Autobuzul e civilizat, scump etc.?
Si inca o intrebare, scuze daca e prosteasca: orasul Katerini si statiunea Paralia Katerini sunt diferite, nu-i asa? Cam ce distanta e intre ele?

Stiu ca sunt multe intrebari si va multumesc daca aveti rabdare sa le cititi pe toate. Orice idee este binevenita. Promit sa va raspund la toate intrebarile cand ne intoarcem.

P.S. Inca ceva: un Internet caffe cu preturi rezonabile in Paralia pe unde e? Daca luam un aparat foto digital si ii umplem toata memoria, avem unde sa descarcam pozele pe un CD ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

Sdream, iti faci prea multe probleme, mult prea multe!!!Paralia este intr-adevar mai agitata din cauza preturilor, este printre cele mai ieftine statiuni acolo comparativ cu alte zone turistice din Grecia;plaja din Paralia Katerini este lunga si lata ca la Mamaia,imediat linga Paralia este statiunea Olympic beach unde plaja este tot asa lunga si lata dar nu este chiar atit de aglomerat, se poate merge in plimbare pe faleza de la una la alta, daca nu, exista autobuz;avind in vedere ca mergeti in mai nu cred sa fie foarte multa lume cum nu cred ca veti putea face baie;supermarketuri gasesti in zona, se cheama Marinopoulos-Champion; in zona Salonicului gasesti si Carrefour dar daca esti fara masina forget about it!!!!Preturile la orice butic din capatul strazii sint...ca in Romania, inclusiv la inghetata Delta care este...bestiala,cu totul diferita fata de Delta din Ro!!Orasul Paralia Katerini este relativ aproape fata de Paralia dar trebuie sa iei autobuzul vreo 5 statii;autobuzul este civilizat cu aer conditionat nu ca in Ro iar oraselul este cochet cu multe stradute si magazine, un parc superb;
bufet suedez inseamna la ei salate, mezeluri, sucuri,masline, fructe preparate din carne, garnituri dar depinde de la hotel la hotel, unele sint mai modeste altele ofera de toate din abundenta.
Despre camere pt nefumatori nu am auzit pina acum, dar daca vrei musai spune-le la receptie;sint sigura ca gasesti internet cafe, eu n-am mai fost de 6 ani in Paralia dar nu pot sa cred ca nu au evoluat si ei; aaaaaaaaa, mai este si o bisericuta in Paralia!

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

SDREAM, Eu am fost anul trecut in Paralia, la inceputul lui august. Sincer, mie mi-a placut. Am fost cazati la vila , in partea opusa Olimpic Beach-ului, plaja larga, curata, si liniste, spre deosebire de centrul Paraliei, unde plaja este ingusta, e cam zgomot-oricum nu se compara cu Mamaia, unde-i un vacarm de nedescris-
Nu stiu unde-i hotelul de care intrebi tu, dar pe malul marii eu nu stiu sa fie vreun hotel, dar poate ma insel eu. Exista autobuze care merg la Champion, dar ...cam aceleasi conditii ca la noi. Daca vreti sa inchiriati masina, faceti rezervarea inainte, pt ca atunci cand am vrut noi sa inchiriem nu mai era libera decat peste 4 zile.
Despre fructe si tot ce vreti sa mai cumparati, exista foarte multe minimarketuri, imi scapa acum denumirea lor, de unde poti lua de la legume-fructe, pana la hartie igienica si tampoane.
Katerini este la cativa km de Paralia, 10-15km aprox, sper sa nu ma-nsel.E ceva gen Constanta si Mamaia.
In concluzie, mie mi-a placut, nu e zgomotul care este in Mamaia, nu-i inghesuiala aia pe plaja si nici seara daca pleci sa te plimbi.
Intre Mamaia si Paralia, as alege Paralia.

Roxana

Mergi la inceput