Vacanta in Grecia

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisstin spune:

Mersi Crihan ! Eu merg in Psakoudia la hotel Philoxenia si
intrebarile erau pt. Anculina care a fost acolo , dar orice informatie este binevenita.Oricum o seara greceasca cu spart de farfurii nu ar trebui ratata asa ca daca nu o sa gasesc asa ceva in zona unde mergem noi o sa incercam sa ajungem unde ai spus tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Asa...sa incerc sa raspund la intrebari...

In primul rand : am facut rezervarea prin JEKA.

Apoi:

La micul dejun au si lapte si cereale pe alese.

Mancarica pentru copil normal ca e gratis fiind organizata gen bufet suedez. Te duci si iti pui ce si cat poftesti. Farfuriile si tacamurile sunt la liber, iti iei singur cate poftesti si iti duci la masa.

Da, gaesti la magazinele de langa plaja si iaurturi si tot ce vrei...Doar ca sunt mai scumpe fata de preturile noastre, dar si mai bune.Eu m-am dus cu provizii serioase iaurtele de care prefera ea, dar pe la sfarsitul sejurului se apropia termenul de expirare si n-am mai vrut sa ii dau de-alea si i-am luat de acolo. Mai scumpe, dar mai bune.

Masini de inchiriat parca nu am vazut in Psakoudia, dar asta nu inseamna ca nu ar fi, noi nu ne-am uitat dup asa ceva pt ca am fost cu masina noastra si poate de-aia nu ne-a sarit in ochi.Parca am vazut insa in Kalitea, care e o alta statiune la 5 Km de Psakoudia.

Merita vazut totul, cat poti de mult. Noi am fost cam puturosi, recunosc. dar in functie de cat de in stare te simti, merita sa te duci in toate partile...

Da, se faceau tot felul de plecari in larg.

Si de la hotel s eorganiza intr-o anumita zi a saptamanii o plecare cu masina hotelului la cumparaturi, intr-un supermarket mare.

Noi unde am stat( si n-am stat intr-un sg loc tot sejurul), sezlongurile si umbrelele erau gratis.

La hotel cat am stat noi nu s-au organizat seri grecesti, dar prin statiune pe stalpi erau tot felul de afise cu spectacole de-astea...

Preturile la taverne, la beach-bar-uri si la restaurantul hotelului...asa si asa...dar tinand cont de faptul ca noi ne-am luat cu mic-dejun si cina incluse si nu mai cheltuiam decat pe masa de pranz, nu prea ne uitam la bani...Totusi...fresh-ul de portocale era la restaurantul hotelului 4,5 EU...oricum, in general masa de pranz ne ducea ( fie ca era vorba de o taverna, restaurantul hotelului sau pe unde mai nimeream la ora pranzului) in jur de 25 de EU, intr-o zi intreaga de plaja cheltuiam la beach-bar pana in 10 EU...

Cam atat...pozele tot n-am reusit inca sa le bag...

Pupici.



Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

quote:
Originally posted by Theiuta

Buna Alexa!

Vezi ca a mai fost deschis un subiect intitulat chiar "Nei Pori". Si eu am fost interesata deoarece plec pe 6 septembrie.

Tu cu ce agentie pleci?

Theiuta

poze cu Nicolas





De dimineata ne-am intors din Nei Pori, a fost super bine. Poti sa ma intrebi ce te intereseaza. Am fost plecati cu Fabiola Turism.

Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Ana desi ti-am rasp. pe PM, acu am vazut si subiectul:)
Sunt tentante ofertele de la officetravel, noi am fost in Leptokaria, insa ai grija unde va alegeti cazarea, pt ca cei care au stat in studiouri au fost dezamagiti, sunt foarte mici, inguste si destul de invechite.
Iti recomand vilele de 3* (hotelul Balkan nu e cine stie ce), la Ilios unde am stat noi e chiar super, constructie noua cu toate dotarile si aranjata cu bun gust.
Vreti sa mergeti cu transportul oferit de agentie sau cu masina personala?



Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

FLAVIA am vrea cu transportul oferit de ei . Sunt punctuali cat de cat , oare ???

Dar voi unde anume ati stat in Leptokaria ? Recomanda-mi ceva . Sau si in Olympic Beach mi-ar placea .
Astept recomandari de la fetele care au fost acolo !!!

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Sunt "punctuali" in functie de cat se sta in vama. Daca incolo am facut cam 7 ore in plus, la intoarcere am ajuns mai repede decat am estimat pt ca am stat mai putin prin vame.
Am ales Leptokaria pt ca sunt oferte mai bune de cazare dar si pt ca mi-a placut mult peisajul, chiar la poalele muntelui Olimp (pe varful muntelui era zapada) deci era superb.
Plus ca in statiune este gara, deci se poate ajunge foarte usor pe cont propriu oriunde vreti iar costul este minim (noi am fost de ex. in Katerini - 1 euro/persoana) La fel se poate ajunge in Salonic, Atena...
Noi am stat la Ilios (am scris si in post-ul precedent:)

Aveti grija la excursiile optionale: pe drum incolo, in autocar ni s-au tot fluturat pe sub nas toate posibilitatile de excursii si indemnati tot din ora in ora sa ne inscriem sa "prindem locuri".
Asta pt ca agentiile vor sa se asigure ca au clienti, pt ca odata ajunsi acolo toti turistii constata ca agentiile autohtone sunt mult mai ieftine, aproape la jumatate de pret.

Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstin spune:

Multumesc mult Anculina pt. informatii.
A mai fost cineva in Grecia cu autocarul de la ag. Mareea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Buna la toata lumea !

M-am decis sa scriu si eu la acest subiect o intamplare nefericita cu o agentie....

Este vorba de agentia PETER EXPRESS cu sediul de pe bulevardul Ana Ipatescu. Mie mi s-a parut o agentie serioasa si vad si eu ca are locuri pentru o vacanta in Grecia pe insula Zakynthos, cu avion, zborul facut de Carpat Air. O trimit pe mama saraca sa cumpere biletele pentru data de 10 august, 4 persoane si un copil. Mama plateste tot. O carutza de bani ! Zborul urma sa fie direct o ora jumate (tocmai bine pentru copilasul meu care nu suporta prea multe aterizari/decolari la urechiuse si nici zbor lung ca vomita!). Si uite ca eram fericiti ca plecam la mare.

Dar ... ne suna apoi ca nu se mai zboara pe 10 august ci pe 6 sau pe 13. Buuuuun ! alegem 6 august. Mai trece o zi. Iar ne suna ca trebuie sa platim inca 30 euro de persoana ca s-a scumpit cherosenul la Carpat Air ( !!!!!!!!). Apoi ne zice ca zborul nu mai e direct ci prin Timisoara. Si deci din o ora jumate cat era zborul la inceput prevazut a ajuns sa fie (cu statul pe Timisoara !) cam 4 ore. Plus ca au schimbat si orele de zbor. Sa innebunim ! Am decis ca nu mai platim diferentele de bani si ca sa anulam totul mai ales ca nu se emisera nici un fel de bilete si nici vaucere.

Azi se duce tot mama saraca sa ia banii inapoi si au injosit-o atata (de parca era vina noastra ca ei au modificat atata datele/orele/preturile) si pe deasupra au taxata-o si cu penalizare 10 euro de persoana.

Uf ... ar trebui sa facem un subiect (sau poate e deja !) cu agentii din faimoasa Romania care sunt neserioase cu clientii !

Eu v-am scris toate astea ca sa aveti MARE GRIJA cand cumparati bilete la mare (sau in alta parte !) de la agentii si sa intrebati sau sa prevedeti ce se intimpla cand agentia nu-si respecta promisiunile !!!!

Pe mine nu ma intereseaza ca ei dau vina ca Carpatair modifica datele caci agentia de turism ofera biletele si tu, ca un client-turist cumperi de la ei, si nu de la Carpatair.

Asa ca aveti grija toti care vreti sa calatoriti cu CarpatAir si cumparati bilete de la Peter Express agentie tare neserioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Vreau sa va intreb care e statiunea din Grecia unde e si mare si ceva munte?? Am citit pe aici ca ar fi, dar nu mai stiu unde.Vrem sa plecam in Grecia, nu am fost niciodata si incercam sa aflam mai multe despre locuri.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

ANDA141 eu cred ca Olympic Beach e statiunea .
Dar Vezi ce mai zic si fetele care au fost in Grecia .
Si noi mergem tot pentru prima data . Voi in ce perioada mergeti ?
Noi vrem la inceputul lui septembrie , poate ne intalnim acolo , daca se potrivesc perioadele .
preferam Leptokaria sau Olympic Beach . Asteptam raspunsul agentiei sa vedem unde gasim locuri libere ...

albumele noastre

Mergi la inceput