Vacanta in Grecia

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Madishor, noi vom sta aici: http://www.halkidiki.com/anna/index.htm Nu am mai fost, deci nu stiu cum este. Arata mai bine unde ai stat tu.

Stii, ma tot intrebam daca gasesc pe acolo papa de bebelusi. In Salonic gasesc, dar prin statiuni? Stiu ca nu ai cautat, dar poate ti-a sarit in ochi.

Nu mi-ai zis pe unde ati facut plaja.



Andreea, mami de Tudor (zis Dudau) - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciciep spune:

quote:
Originally posted by selket

Buna.

Am vazut mesajele voastre cu intrebari despre Grecia si m-am gandit sa va povestesc putin despre micul meu concediu de anul trecut poate va ajuta. Am fost in peninsula Halkidiki, bratul Kasandra, hotel Macedonia Sun ... foarte aproape (5 minute) de statiunea Kallithea. Hotelul de 3 stele (cam atat ne-am permis noi). Mie una mi-a placut foarte mult: hotelul foarte curat, schimbau zilnic prosoapele si lenjeria, piscina la fel foarte curata, plaja foarte curata cu putine pietricele, dar nu deranjau pe nimeni, apa foarte calda (in 22 sept - 2 oct - ultima serie de turisti in halkidiki) si foarte foarte limpede, vegetatia deosebita .. peste tot palmieri si o gramada de spatiu verde si tot felul de gradinite frumos aranjate cu alei.
pentru ciciep: sunt si terase si magazinase cu suveniruri pe langa fiecare hotel, dar se poate foarte usor ajunge si in statiunile apropiate. nu am fost in polichrono dar vad ca e un pic mai jos pe brat decat unde am fost eu deci poti ajunge usor la kallithea. este autobuz cu statii in fiecare localitate (orar afisat in statie). pana in salonic faci cam 1h-1,5h nu mai tin minte exact si pe mine m-a costat 6 euro din kallithea pana in Salonic. din autogara (in Salonic) iti recomand sa incerci sa iei ceva mijloc de transport in comun pana in centrul orasului pentru ca e mult de mers (eu m-am fript ). si sa nu mergi luni pentru ca is inchise obiectivele de vizitat, respectiv turnul alb. in centru, foarte aproape una de alta sunt: turnul alb, palatul lui galerius, turnul lui galerius si rotonda. se vad de asemenea zidurile orasului si nu cred ca ar fi greu de ajuns si acolo, insa noi nu am mai reusit pentru ca am luat-o pe jos pe faleza de la autogara pana la turnul alb (smile cu limba scoasa de oboseala care nu este). ti-as recomanda sa vizitezi si baile romane si teatrul daca ai timp.
http://www.travelinfo.gr/thessaloniki/hsites.htm
in statiunile apropiate poti merge si cu taxiul, e ieftin, dar pentru salonic recomand autobuzul (6 euro)
recomand neaparat excursia optionala la Meteora. Este deosebita, nu poti sa mergi in Grecia fara sa vizitezi Meteora si Acropolele (din Halkidiki din pacate numai Meteora). 5 ore drumul cu autocarul. Pentru cei care au bilet prin agentie sunt excursii optionale. La Salonic recoman sa se mearga pe cont propriu (cu autobuzul si apoi ceva autobuz si in oras) pentru ca poti sa stai mai mult pe unde iti place si sa mergi si prin magazine. Cu excursia ii cam fugareste (cel putin eu asa am auzit). Recomand de asemenea excursia cu vaporul care va duce si pe ceva insulita. Eu nu am fost dar toata lumea cu care am povestit a laudat-o si a spus ca ii super faina.

pentru ramonella multe din chestiile de mai sus raman valabile (e pe partea cealalta a bratului fata de kallithea)
http://www.possidiparadise.gr/ gasesti o gramada de informatii in engleza.

cateva poze de atunci:
http://selket.go.ro/gr.htm

daca mai aveti intrebari ... poate va mai pot ajuta.



Mii de multumiri pentru sfaturi!!! Noi suntem genul "nelinistit", chiar daca suntem in luna de miere, nu putem sa stam doua zile in acelasi loc, vream sa umblam si pe cat posibil sa nu depindem de agentie...daca exista autobuze, totul e super!!
Vacanta frumoasa tuturor

Miresica de 1 al lui Cuptor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

roxana,ai reusit sa legalizezi imputernicirea pt masina?ca sotul meu a cautat iei la 2 notari,dar pt ca era si in engleza,nu a gasit?oare o fi neaparat nevoie si de legalizare?
noi pe la 12 speram sa plecam,dar azi avem o zi super plina ,asa ca nu stiu exact.dar daca venim cu voi, o sa incercam sa ne intalnim sa mergem impreuna.stiti drumul?ati mai fost cu masina?
spor la pregatiri( ce face bebe?sunteti bine?)
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Am vazut studiourile Anna - le-am remarcat din pricina numelui (pe fii'mea o cheama Ana). Curtea era foarte misto si mai mare ca a noastra. Inauntru, desigur, nu am fost.
Mancare de bebelusi sunt sigura ca gasesti, daca nu la magazinele din Vourvourou, cu siguranta la super-marketurile din Nikiti. Daca bebe e obisnuit cu un anumit tip de borcanele sau cereale, ia-ti de acasa pentru ca risti sa nu vrea altceva. Noi am patit asta cu Ana cand avea 11 luni si am plecat in Bucovina - ea manca Hipp si pe acolo erau doar Nestle - nu vroia sa manance nimic, pana la urma a trecut la mancarea de adulti dar cu mare chin.

Plaja faceam in Vourvourou - undeva dupa ce treci de asa zisele super-market-uri este un drum la stanga spre un camping (nu mai stiu cum se cheama). Daca la un moment dat vezi un gard pe care scrie PARCING, inseamna ca ai nimerit drumul. Cu bebe e misto si in laguna (pe limba de pamant care inainteaza in mare) pentru ca e apa mica dar numai cu noaptea in cap sau seara, pentru ca nu e umbra. Atentie ca sunt locuri unde se adanceste brusc de nu-i vezi fundul.




Life is a journey. Wear comfortable shoes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiutza spune:

Buna, dragutzelor!

Mie nu mi-a mai mers net-ul acasa si de la serviciu e mai greu sa intru... Noi ne-am decis sa plecam pe la ora 1 noaptea din Ploiesti si cred ca la 3 suntem in vama ( eu ajung acasica abia pe la 9 jumate seara si inca n-am reusit sa facem bagajele, iar cei de la agentie ne-au recomandat sa mergem totusi ziua prin Bulgaria fiindca nu cunoastem drumul ... )

Va doresc tuturor vacanta placuta, vreme buna si drum bun!!!




Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Legalizarea imputernicirii este obligatorie,daca masina este inregistrata pe firma;sunt probleme,asa este si noi am intamPinat probleme cu ea,dar pana la urma am rezolvat.O alta varianta,dar care este mai scumpa,ar fi contractul de comodat care se face tot la notariat.Imputernicirea ne-a costat 350.000 lei,iar contractul este putin peste 1.000.000 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

multumesc pentru informatii
sper sa ajunga zabaucul de sot sa rezolve cu notarul si cu asigurarea medicala
el zice ca plecam pe la 12, dar probabil o sa fie putin mai tarziu
depinde cum terminam
adiutza,voi treceti din ploiesti prin buc?
unde mergeti in grecia?
mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiutza spune:

mihaela-p, noi plecam in noaptea asta la ora 1 din Ploiesti, trecem prin Bucuresti (cred ca suntem pe la ora 2 in Buc), apoi continuam drumul pana in Halkidiki (Gerakini).




Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiutza spune:

Cam in 15 minute o sa plec de la birou. Nu am cum sa mai intru pe forum pana voi pleca la noapte, asa ca va mai urez inca o data VACANTA PLACUTA!




Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mihaela, noi plecam pe la 22:00 din Ploiesti, plecam devreme din cauza copiilor, sa doarma pe drum.
In legatura cu imputernicirea, nu trebuie legalizata, trebuie facuta de firma posesoare, cu stampila rotunda si sa contina seria de sasiu si nr de inmatriculare, marca si tipul masinii, numele, seria si nr de pasaport a persoanei imputernicite.Mai trebuie semnatura unei persoane autorizate, dar stampila este baza.

Roxana18+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput