Vacanta in Grecia

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

ZIUA I
Ora 12:00 plecam din fata Atheneului Roman (parcare Restaurant Cina) spre Katerini pe traseul Giurgiu - Russe - Sofia - Kulata -Paralia Katerini. In orasul Russe vom vizita Manastirea Sf. Dimitrie Basarabov.
ZIUA II
Sosire in Paralia Katerini in jurul orei 12.00.
Cazarea se efectuează în apartamente sau garsoniere, camere cu două paturi, grup sanitar propriu și o minibucătărie dotată cu aragaz, frigider și veselă.
ZIUA III
Ora 8.30 plecam spre Insula Evia unde vom vizita moastele Sfantului Ioan Rus.Intoacere si cazare in Paralia Katerini.
ZIUA IV
Acum avem timp liber pentru cumparaturi. Program de cumpărături, Paralia fiind locul unde se pot cumpăra diferite articole din blană la cele mai mici prețuri din nordul Greciei.
ZIUA V
Ora 8.30 plecam catre Meteora pentru vizitarea a cel puțin două dintre celebrele Mănăstiri ale sitului monahal. Urcând spre Meteore vom efectua o scurtă oprire la un atelier de pictat icoane, unde se află și un imens magazin de suveniruri cu prețuri dintre cele mai mici. Pe traseul de întoarcere se vizitează și alte două obiective aflate pe traseu: Izvorul lui Apollo și Mânăstirea Sfînta Paraschiva (un mic schit săpat în piatră).

ZIUA VI
Zi libera. O zi de plajă este binevenită.

Ziua VII
Ora 8.30 ne indreptam catre Muntele Athos unde vom efectua o croaziera in jurul muntelui, admirand frumoasele manastiri.Muntele Athos este o republica monastica cu regim administrativ autonom in cadrul Greciei, avind capitala la Careia. Aici se afla douazeci de manastiri mari, zise imparatesti, cu drepturi egale, care conduc tot Muntele. In functie de timpul disponibil, la intoarcere, facem un tur panoramic al orasului Salonic, capitala a regiunii Macedonia si al doilea port al Greciei. Mica noastra excursie
include: Arcul lui Galerius, Rotonda, Piata Aristotelus, Turnul Alb si Biserica Sfantul Dumitru.
ZIUA VIII
Acum avem timp liber pentru cumparaturi. La ora 17.00 vom participa la o seară grecească cu program folcloric, meniu bogat și băutura inclusă în preț.
ZIUA IX
La ora 10.00 vom parasi Paralia Katerini si ne vom indrepta catre tara pe ruta Salonic – Promahonas – Blagoevgrad. De aici vom merge la Manastirea Rila. Cel mai monumental complex monahal din Bulgaria care cupride adevărate valori arhitecturale și artistice. Complexul a fost fondat în sec. 10 și e construit în sec. 13-14. În sec. 15 a fost un adevărat centru literal-cultural. Aspectul impunător din zilele noastre a fost realizat în sec. 19 . Se continua drumul pe timp de noapte catre Russe.
ZIUA X
Sosire in tara in functie de formalitatile vamale.

206 E

multe poze
HAI DINAMO!!!!

Asta e viata mea..este si buna si rea dar e mai buna fara tine in ea!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

pe 27.06 pleaca cineva ? cautam tovarasi de drum cu masina !! noi plecam in kriopigi, halkidiki, hotel alexander the great 4*, 2 adulti si 1 bucata Lucuta de 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

noi nea-m hotarat anul asta la Corfu de pe 28 iunie (stateam in cummpana intre corfu si rodos). pentru ca suntem lenesi si vrem relaxare am ales 4* all inclusive - nissaki beach. www.nissakibeach.gr
sper sa fie ok....si anul asta!
vacanta placuta tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

mica, spuneai ca nu te hotarasti in ceea ce priveste hotelul, acum spui ca nu te hotarai dk sa fie circuit sau sejur;din experienta iti spun ca circuitul este obositor, te trezesti cind vor altii, pleci si maninci tot asa dar are marele avantaj ca vizitezi foarte multe obiective; ideal este sa nu ai copii dupa tine decit daca sint adolescenti, altfel nu au radbare si e ff obositor pt ei deci sejur!

lili78, Neos Marmaras e super ok, o sa-ti placa, e un orasel cochet asezat pe niste coline, cu multe magazine(chiar este unul de blanuri), au piata, bazar si taverne la greu;de acolo vei putea lua vaporasul sa traversezi la Porto Carras unde este faimosul hotel de 5*, merita sa faci plimbarea cu vaporasul pe marea de culoare indigoului;in port la Neos Marmaras, se pescuieste si poti hrani pestii la mal.

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

quote:
Originally posted by dienutagraviduta

pe 27.06 pleaca cineva ? cautam tovarasi de drum cu masina !! noi plecam in kriopigi, halkidiki, hotel alexander the great 4*, 2 adulti si 1 bucata Lucuta de 6 luni.

poze
dienuta si bebe-luca



ah! eu pe 27 ma intorc in tzara!!! Chiar nu e nimeni de la 18-27 prin Paralia????

multe poze
HAI DINAMO!!!!

Asta e viata mea..este si buna si rea dar e mai buna fara tine in ea!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismary spune:

Ba da. Noi o sa fim in Paralia...intre 17 si 24 iunie :D. Iar prezentarea care ai scris-o tu, Ana_Maria tare-mi suna cunoscut. Numai ca noi am ales un sejur asa ca nu cred ca vom merge chiar impreuna cu acelasi autocar.

crismary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

quote:
Originally posted by crismary

Ba da. Noi o sa fim in Paralia...intre 17 si 24 iunie :D. Iar prezentarea care ai scris-o tu, Ana_Maria tare-mi suna cunoscut. Numai ca noi am ales un sejur asa ca nu cred ca vom merge chiar impreuna cu acelasi autocar.

crismary



nici eu nu cred...ca aveam 2 autocare ....cu excursia de mai sus!!!

ce zici? ne vedem al o bereeeee? eu am zile libere pe 19, 21 si 23!!!

multe poze
HAI DINAMO!!!!

Asta e viata mea..este si buna si rea dar e mai buna fara tine in ea!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismary spune:

de ce nu ? dar habar nu am ce program o sa avem noi acolo. stiu sigur doar ca vom fi cazati la hotel Phillipos. daca vrei, pana la plecare ma poti contacta pe mail: cris_4978@yahoo.com

crismary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

ok...eu nu stau la hotel ci la vila..dar habar nu am cum se numeste...vorbim noi pe mess(ai?) sau mail si imi zici numele tau complet si vin dupa tine la hotel...iau si berea..

multe poze
HAI DINAMO!!!!

Asta e viata mea..este si buna si rea dar e mai buna fara tine in ea!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili78 spune:

Melina34: merci pt informatiile despre Neos Marmaras. Poti sa-mi spui daca exista mijloace de tranport public sau trebuie neaparat sa inchiriez o masina? Mi-as dori sa vizitez si imprejurimile. Daca ai fost prin imprejurimi, te rog spune-mi ce merita vizitat.

A mai patit cineva sa trebuiasca sa plateasca dublu transportul cu autocarul daca sejurul a fost de 2 saptamani? Pt o saptamana era 70 euro si pt 2, a trebuit sa platesc 70 + 35 (cica mi-au facut reducere). Deja am dat o treime din suma, dar cred ca am luat teapa.

Lili

Mergi la inceput