a adopta un copil mai mare

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

mda....atitudinea ta,godzila,e cat se poate de graitoare.

Mare pacat!

Sunteti toti la fel in sistemul asta?

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Fetelor ma repet, daca nu facem dracu asociatia aia odata or sa ne f... cu p...indoita astia cum vor ei (scuze pt expresia vulgara) da m-am saturat de vorbe pe la colt....EU ma straduiesc de luni bune sa pun asociatia pe picioare si cand a fost sa ne intalnim si s-a facem mai toate v-ati facut ca ploua. Ca de e mai usor sa beneficiezi de ceva gata facut si de ce sa pui umarul daca poti sa stai dupa gard si sa vii cand lucrurile is pe fagasul lor...Da de facut tot o fac eu si atunci sa prind eu vreo persoana care doar a dat din gura ca nu pupa adeziune. Ca daca eu am avut curaj si sa-mi pun aici numele real si sa suport consecintele gurii mele slobode si sa ma duc si la Parlament si pe unde o mai trebui nu vreau sa am alaturi oameni lasi si oportunisti. Nu ne foloseste la nimic ca ne certam ca fraierele aici intre noi sau cu cine stie cine. Da n-am vazut prea multe sa zica "Hai mai sa facem odata ce-om face sa rezolvam cate ceva" Si argumente de genul cand ai copil mic nu mai e timp, nu ai cu cine-l lasa nu se justifica; eu fac totul cat doarme bebe, si cand e ceva important chiar si pt el ca nici eu nu am finalizat inca, il las cu mama, sau daca se poate il iau cu mine si nu ma mai plang, desi eu nu am nici macar sot care sa ma mai ajute, gatesc noaptea, restul treburilor le fac in weekend cand e mama acasa si asta e nu ma mai plang si incerc sa fac ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Rodica, nu te supara dar tu ai aparut cu infiintarea asociatiei dupa ce noi deja incercasem inainte sa facem ceva. Nu esti singura care a fost pe nu stiu unde sa rezolve cate ceva.....

Referitor la datele personale sa stii ca eu chiar mi-am dat toate datele pentru asociatie chiar am avut intentia sa fiu membru fondator si dupa ce am facut toate astea cea care a "starns" aceste date a venit si a spus ca nu se mai ocupa de nimic. Deci eu cred ca bunavointa a fost destula.

Ce ma deranjeaza este faptul ca te victimizezi ca tu faci totul cand doarme copilul si ca nu sunt justificate nu stiu ce scuze. Poate ca tu iti permiti dar eu de exemplu cand doarme copilul trebuie sa fac mancare, sa spal, etc....si cu toate astea cum ti-am spus, bunavointa a fost dar, nu pot, eu una cel putin, cum apare cineva pe forum care vrea asociatie sa ii daruiesc buletinul si datele mele personale sau sa ma plimb pe la Mona Musca care scuza-ma dar nu mai are nici o influenta pe nicaieri.

Mi-am promis ca nu voi mai scrie nimic pe tema asociatiei dar m-am enervat.

Godzilla, imi pare rau ca ai atitudinea asta. Ca si asistent social ar trebui sa ai deja un raspuns la intrebarea ta din experienta si nici macar nu isi avea locul aici pe forum la adoptii. E foarte clar de ce toti parintii vor un copil mic....

Sa aveti o zi minunata,

Flory 28+ si Andrei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;104/st/20060624/dt/8/k/911c/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Godzila mi se pare extrem de neelegant (ca sa nu spun altfel) sa ne folosesti pe post de cobai pt temele tale .
Am zis ca nu mai scriu ,dar uite ca scriu iar.Ai un ton extrem de nepotrivit si acuzator .
QUOTE:
Revenind, eu am spus ca imi pare tare rau de copii mari pentru ca majoritatea sunt recuperabili cu dragoste, afectiune si disponibilitate. Si sunt sincer trista ca nu-I vrea nimeni. Poate nu ma credeti dar exista copii abandonati de parinti si de la 1 an in sus
Oricum ideea mea este sa nu refuzati sa vedeti un copil mai mare ca cine stie de unde sare iepurele. Luati-l acasa si vedeti cum va acomodati. Poate merge.


Te rog ia tu acasa pe cine vrei si nu ne mai da sfaturi savante .Daca aveam nevoie de ele le ceream

QUOTE
"La intrebarea pe ei cine ii creste am deja raspunsul…… tot noi.
Nu am vrut sa incriminez pe nimeni dar daca ar fi sa incriminez pe cineva acela ar fi: noi. Toti suntem de vina mai mult sau mai putin de aceasta situatie. In ce fel? Va las sa reflectati. Indiferenta e un indiciu."


Am zis ca ma abtin dar nu am cum .Tu chiar duci lipsa de bun simt.Nu ne cunosti absolut deloc ,nu stii ce probleme are fiecare ,dar ne faci indiferente ,pe noi ?

QUOTE:

"Legea e de vina? Cine face legile si cine le respecta? Aveti ceva de obiectat? Pe EI. Eu sunt convinsa ca se poate modifica. Geaba stam si ne plangem, ca nu se va intampla nimic… putem sa actionam. Ce nu va convine? Ce trebuie modificat? De aici se incepe. Tot ce stiu din noua lege este ca a ingreunat mult procedurile – treceri printr-o instanta nepregatita; se pune accent nejustificat pe integrarea in familii – nici nu va puteti inchipui ce fel de familii; cazul fetitei de la TV? Roz bombon. Restul nu mai stiu ca am fost si sunt in concediu.
Va plangeti de DPC-uri? Din pacate majoritatea de acolo nu sunt asistenti sociali (eu am lucrat 1 an in studentie si mi s-a acrit). Nu as vrea sa ma mai intorc niciodata. Nu pentru ca eram platita prost (desi si asta e un motiv iar asistenta sociala nu e un domeniu in care se castiga bani) ci de lipsa de suport din partea oricui. Si indiferenta fata de sufletele nevinovate. Ce am facut? Am plecat la o fundatie unde am inceput sa cresc si sa vad altfel problema. Cand esti in interior ti se pare ca nu ai nici o sansa…orice obstacol e un munte. "


Pai daca actioneaza toti ca tine Adica dau bir cu fugitii cand dau de greu e cam clar cum merge treaba.


Asistentii sociali? Ei sunt persoanele care trebuie sa va ajute. Avem un cod deontologic, un colegiu profesional- se poate retrage o licenta de practica. Nu sa va judece si sa va puna bete in roate. Ce faceti daca mergeti prost? Direct la Director. Eu asa am facut cand am intalnit tembeli de la DPC. Sunt convinsa ca se pot gasi persoane mai pregatite pentru parinti “dificili” cum sunteti voi. Eu nu am lucrat pe adoptii (DPC-urile faceau asta ca fundatia nu avea voie- cica sa nu periclitam “interesul superior” al copilului) Eu am lucrat pe asistenta maternala. Si cu ocazia asta va rog frumos sa va reconsiderati pct de v asupra lor. UNI sunt persoane minunate (10% din copii au fost adoptati de catre ei).Cunoasteti cazuri de abuzuri a asistentilor maternali sau sociali? Raportati mai sus. Nu treceti indiferenti. Indiferenta e o moarte lenta si groaznica…care costa si alte vieti.

E singurul punct unde ai dreptate .Da Andreiul meu a avut o asistenta maternala super de treaba cu care tinem legatura si acum .Singura ei hiba ,ca nu si-a dat seama ca pediatra la care il ducea pe Andrei era o nulitate si prin urmare ne luptam cu sechelele rahitismului si acum .


as vrea sa adopt un copil daca lucrurile vor iesi asa cum doresc eu. As vrea sa ofer unui copil dragostea mea neconditionata.Va doresc tuturor sa fiti sanatosi si sa va petreceti timpul alaturi de comorile voastre prezente si/sau viitoare."



Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)


Adopta ,iubeste-l ,ofera -i tot ce trebuie si vezi dupa aia cum e sa vina cineva sa te judece ca de ce nu l-ai luat nu stiu cand ,ca de ce l-ai luat pe acela si nu pe altul.[/i]


--------------------------------------------------------------------------------



Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

Godzila,

Ai scris ca te bate gandul si pe tine sa adopti.
As putea sa-ti dau datele unei asistente maternale care are in ingrijire un baietel rom de vreo 3-4 ani.Femeia din cate am inteles are un suflet f bun si are mare grija de el.Pot afla mai multe date daca te intereseaza si in loc sa ne tii noua prelegeri de ce nu adoptam un copil mai mare si rom, POTI DA UN EXEMPLU PERSONAL.

Ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Acum m-am enervat eu rau de tot .Stimata doamna godzila , de ce nu luati dv si colegii dumneavoastra acasa cate un copil sau incercati macar sa faceti ceva pentru ei .Cu ce va ocupati voi cei din DPC am vazut noi foarte bine , toate care postam aici stim multe dar am tacut , asa cum zicea si Aissa , pentru ca stim ca nu se poate schimba nimic . Cu ce crezi ca schimbam eu lucrurile daca i se organiza un flagrant de mita unei stimabile colege de-a dumitale care a avut nerusinarea sa-mi ceara 2000 Euro pentru a-mi aranja sa adopt un copil .Cu nimic , exista n! de astefel de persoane in DPC-uri .
Stii care a fost raspunsul nostru atunci : noi nu ne cumparam copil .
Stii cate alte variante neortodoxe ne-au fost propuse ? Daca ai fi citit postarile noastre de pana acum ai fi aflat mai multe .
Si daca pe americani ii intereseaza de ce nu adoptam copii mai mari , sa vina sa ne intrebe pe noi .Stim si noi engleza , fi fara grija , poate chiar mai bine decat tine .Si putem sa le spunem din ipostaza de ,, jucator " , nu de ,,spectator" cum ne puneti voi bete in roate , cat de bine pregatiti sunteti ca trebuie sa va ,,traducem " noi legile sau sa va invatam stimabilii juristi cum trebuie procedat in anumite conditii limita .
Oricum gestul tau a fost total deplasat si o sa vorbesc cu fetele sa ia atitudine fata de modul in care ai facut acest ,, sondaj " , fara a declara scopul . O sa trimitem mesaje si la stimabilii conducatori de la ORA sa ia atitudine fata de astfel de angajati si chiar o sa sensibilizam putin presa daca este nevoie .
Daca sunteti in pana de inspiratie , plecati pe teren si gasiti adevaratele probleme acolo unde exista .

http://pg.photos.yahoo.com/ph/map75ro/album?.dir=5d69&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:


Si daca vrei sa dai exemplu ,iti spun si eu ca Vivi.vio ca asistenta maternala la care a fost Andrei ,are acum in ingrijire un copil rom de 3 ani ,care a fost bolnav de multe ,inclusiv de sifilis .Deci daca te intereseaza ,contacteaza-ma ,asta in cazul in care teoriile tale sunt valabile si pt tine ,nu numai pt altii.

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Fetelor, haideti ca ma bag si eu din nou aici - ca de ma mananca talpa ...
Vin si eu cu o propunere - ca e foarte clar ce s-a urmarit cu subiectul asta - unele persoane se distreaza pe seama noastra si deja nu mai am chef sa suport asta ..
Propun daca se poate ca un moderator sa inchida subiectul asta - ca s-a ajuns prea departe si cine vrea sa faca valuri si sa-si dea cu parerea asteptand dispute si replici taioase sa mearga frumushel la Zona Zoster si sa deschida acolo continuarea!!!!
Partea asta de forum lasati-o asa frumoasa si plina de speranta cum este si apelez la bunul simt al celor care vor sa-si dea cu parerea despre ADOPTIE sa o faca cu intentie si buna crestere... nu sa aruncam bombe si sa plecam frumushel asteptand sa ne distram pe seama celorlalti!
Daca nu sunteti implicati emotional in acest forum - lasati-ne cu problemele si cu implinirile noastre!
Va rog sa oprim aici schimbul de replici (la care imi recunosc si eu greseala de a fi intervenit - desi sincer nu merita) si sa revenim la povestile noastre reale de asteptare a unui bebe sau de implinirea obtinuta in uram aparitiei unui bebe in viata noastra!
Haideti sa ignoram subiectele care vor sa ne incerce nervii si se vor face uitate singure... noi stim prin ce am trecut, ne cunoastem povestile de viata si haideti sa ne ajutam si sa ne sprijim in continuare la fel de mult! Cine a spus ca pana nu simti pe pielea ta nu vei intelege - bine a grait!
- haideti sa fim un grup de mamici si de pitici cat mai unit!!!

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

ba' nici la ZZ sa nu ajunga. sa se inchida subiectul si gata. sentimentele noastre nu sunt subiect de disputa si de discutii de zona zoster. sunt destule subiecte la ZZ. chiar nu trebuie sa ajunga unul de'al nostru acolo...
si bine ziceti, de acuma sa ignoram total provocarile astea. chiar n'avem nevoie de asa ceva... ne "freaca" altii destul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

am zis si eu ca nu mai scriu aici ...dar....
Sa iei un copil acasa si sa vezi daca merge ...(???)asta e chiar prea de tot.Sunt total socata ca poti sa spui asa ceva.
Tu chiar crezi ca iei un copil acasa ...asa...sa vezi poate "merge treaba " ?
Eu nu am luat-o pe fii-mea acasa ca sa fac teste sa vad cum merge treaba.Ne-am placut f tare toti trei si dupa un timp nu am mai putut sta nici noi fara ea si nici ea fara noi.Prin dragostea pe care i-am aratat-o am reusit sa facem progrese uimitoare .Nici celor de la DPC nu lu-a venit sa creada cat de tare s-a schimbat in bine .
E o minune de copil si toata lumea ne spune ca am gasit cel mai cel copil ( nu vreau sa jicnesc pe nimeni dar fiecare cioara isi lauda puii ).
Asa s-a intamplat , asa a vrut D-zeu ca noi sa adoptam un copil "mare" , nu un bebelus si suntem cei mai fericiti .
Nici eu nu am vrut sa o vad prima oara cand am aflat de ea pt ca nu era bebe dar am zis totusi sa mergem sa nu ne para rau si bine am facut.
E bine intr-adevar sa le incurajamm pe noile aspirante sa vada si copii mai mari pt ca nu au nimic de pierdut dar de aici si pana la a spune ca il iei acasa si vezi poate merge .....
Nu mai judeca tu pe nimeni si nu ne mai intreba de ce si cum.Mai bine foloseste-ti acest timp incarcand sa faci ceva sa nu mai ajunga copii la 3-4 ani fara sa-si fi gasit familia.

Mergi la inceput