Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (17)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

irina, ce bine, este exact unul din pasajele pe care voiam sa le transcriu... eu as mai avea cate ceva, dar inca nu am avut timp...

chiar voiam sa te intreb daca si tie ti-a placut atat de mult sau am innebuit eu? mi-a placut si mie analiza timpurilor pe care o face, dar si mai mult mi-a placut drumul pe care l-a facut catre Dumnezeu, de la o lupta crancena cu El (a fost un nietzsche-ian convins, ca si Savatie, de altfel) pana la intalnirea cu El... calatoria in iad pana in strafunduri, viata extrema pe care a dus-o, lipsa de compromisuri... pentru mine a fost un fel de anamneza... pentru ca asta e una din obsesiile mele: sa regasesc starea pe care am avut-o la inceput, cand L-am gasit pe Dumnezeu, si am pierdut-o - ei bine, cartea asta m-a ajutat sa imi amintesc si sa imi dau seama exact unde am gresit pe parcurs - apoi mi-a mai placut, mi s-a parut geniala, in analiza timpurilor pe care le traim, analiza nihilismului cu care suntem imbibati atat de mult cu totii, incat nici nu ne mai dam seama de asta, face parte din noi ca ceva firesc - si faptul ca a-L urma pe Hristos inseamna sa identificam exact acest nihilism din noi si sa ne lepadam de el ca de noi insine (dupa cum Insusi Hristos ne-a spus) - asta m-a dus cu gandul la Povestea fara sfarsit, la lupta cu neantul care "mananca" totul... - si la cat de mare este responsabilitatea si cat de imposibil e sa fii crestin adevarat azi, neancorat in confortul acestei lumi... nu stiu altii cum sunt, dar mie foarte mult mi-e gandul la ce mancam si la ce ne imbracam - si ce firesc suna pana mai ieri, iar acum mi-am dat seama ca asta e unul din motivele pentru care L-am pierdut... tocmai pentru ca sunt fericita lumeste... de asta pasajul transcris de irina este esential - crestinismul este, de fapt, autodistrugere, vazuta ca "cine vrea sa isi mantuiasca sufletul, il va pierde, iar cine il va pirede, il va mantui" - un paradox pe care eu il traiesc crancen acum... lepadarea de lume/sine ca o conditie SINE QUA NON pentru mantuire... cati mai traim asa?...
... si daca nu traim asa, ne mai putem numi crestini?

pe mine asta m-a impresionat, incercarea de a-L trai pe Hristos fara jumatati de masura, deplin, asa cum El ne-a cerut-o...


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by antoioana

Fetelor, m-ati naucit! Despre cartea asta este vorba?

http://www.stherman.com/catalog/chapter_one/fsr_book.htm

Daca da, cred ca putem face si noi rost de ea, Casandra! Eu oricum mi-o cumpar. Cred ca in engleza. Daca vrei, ti-o dau si tie dupa ce o termin.
Si mie imi place tare mult de Seraphim Rose.
Gandacule, azi am "rasfoit" Draga mea, da' n-am gasit nici o rubrica despre biserici si din astea...Mi se pare mie sau ai o munca tare frumoasa?

Cu drag,
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...



da, anto, asta este cartea, si sigur se gaseste si la voi, ca doar in America (Alaska) a fost scoasa

despre revista, sunt 2 Draga mea - una pentru copii, cu desene, "carticica" (pe care cred ca ai vazut-o tu) si una "Ghid practic in viata ta" care este pentru mamici, si cu rubrica religioasa... dar cum a ajuns pana la voi hihihi


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by casandra

N-ar putea fi scanata, cartea?



draga mea... are 1000 de pagini plus multe poze, plus ca este format mare, deci cam cat 2 caramizi una langa alta... deci...


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

irina, ce bine, este exact unul din pasajele pe care voiam sa le transcriu... eu as mai avea cate ceva, dar inca nu am avut timp...chiar voiam sa te intreb daca si tie ti-a placut atat de mult sau am innebuit eu? mi-a placut si mie analiza timpurilor pe care o face, dar si mai mult mi-a placut drumul pe care l-a facut catre Dumnezeu, de la o lupta crancena cu El (a fost un nietzsche-ian convins, ca si Savatie, de altfel) pana la intalnirea cu El...

N-ai innebunit,cartea e teribila,de fapt personalitatea parintelui e extraordinara.Eu n-am perceput atat de acut pasajele cu zbaterile lui,probabil pentru ca n-am avut ceea ce s-ar putea numi o "perioada atee",deci poate n-am reusit sa patrund foarte adanc starile descrise,fiindca nu ma regasesc in ele.Dar ma regasesc in descrierea crestinului "caldicel","cu credinta slaba si dispusa la compromisuri,care doreste "in primul rand sa fie consolat in aceasta lume".Uite inca un pasaj care m-a atins :Daca in viata lor de toate zilele crestinii ar fi cu adevarat aprinsi de dragostea lui Dumnezeu si de ravna pentru Imparatia Sa care nu este din lumea aceasta,atunci toate cele de trebuinta se vor adauga de la sine..."Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

fetelor, in euforia generala, vin si eu cu una proaspata, ca sa ma racoresc nitel, sper sa ma iertati ...Avem un apartament de la ai mei, pe care il inchiriem din toamna trecuta...Sotul meu a adus niste baieti tineri, si cum el e f credul si cumsecade, aia au au plecat de acolo fara sa-i plateasca chiria pe februarie, si lasandu-ne si cu datorii la intretinere pe trei luni in urma...ce mai , fro 10 milioane paguba...o fi putin pentru altii, pentru noi e cam rece dusul...in sfarsit, de ieri numa la asta ma gandesc, asta desi Ioana a facut febra, deci aveam ce pune pe primul plan
Partea proasta nu e pierderea, ca noi stim (eu doar teoretic) ca orice pierdere e castig pentru crestin....Partea proasta e ca nu simt decat enervare, furie si neputinta la adresa baietilor alora, si se apropie ziua cand ziceam si eu ca ma voi invrednici de Sf Impartasanie...Asa ca , rugati-va si pentru mine sa ma impac cu mine insami si sa fiu in stare sa iert si sa ma rog cu sufletul curat... Ha-ha , cu vreo saptamana in urma ii scriam sorei mele ca acum, daca vine postul, trebuie sa inceapa si ispitele

Gandacel, subscriu si eu ca n-ai innebunit, si eu am fost la fel de entuziasmata de viata, personalitatea si scrierile Parintelui... scuze, nu chiar asa, ca n-am facut oferte asa generoase
Mihaela, (cred), te linistesc si eu, am tinut si eu postul Pastelui inainte s-o nasc pe Ioana (am nascut-o sambata inainte de Pasti) si chiar nu am avut nici o problema de sanatate...Si toate posturile de atunci incoace, si alaptam. Parerea mea e ca atunci cand alaptezi mai ales pot sa apara probleme cu calciul, dar poti cauta legume care contin mult calciu, si sa mananci multe cruditati...Pe de alta parte, eu am tinut posturile ca am o sanatate care-mi permite asta, dar sunt o gurmanda fara leac, fac desfrau la mancare chiar daca mananc fara carne lapte etc, imi pregatesc niste delicatese...de nici nu pot sa zic ca tin post. Si sunt alte persoane care desi mananca frupt, au cumpatare, mananca doar ce le este necesar, si sunt de fapt mai postitoare ca mine. Asa ca, daca ai indoiala in ce priveste oportunitatea postului, cere dezlegare de la duhovnic, sigur iti va da, si mananca tot ce socotesti ca ii foloseste bebelusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by fdoina

fetelor, in euforia generala, vin si eu cu una proaspata, ca sa ma racoresc nitel, sper sa ma iertati ...Avem un apartament de la ai mei, pe care il inchiriem din toamna trecuta...Sotul meu a adus niste baieti tineri, si cum el e f credul si cumsecade, aia au au plecat de acolo fara sa-i plateasca chiria pe februarie, si lasandu-ne si cu datorii la intretinere pe trei luni in urma...ce mai , fro 10 milioane paguba...o fi putin pentru altii, pentru noi e cam rece dusul...in sfarsit, de ieri numa la asta ma gandesc, asta desi Ioana a facut febra, deci aveam ce pune pe primul plan
Partea proasta nu e pierderea, ca noi stim (eu doar teoretic) ca orice pierdere e castig pentru crestin....Partea proasta e ca nu simt decat enervare, furie si neputinta la adresa baietilor alora, si se apropie ziua cand ziceam si eu ca ma voi invrednici de Sf Impartasanie...Asa ca , rugati-va si pentru mine sa ma impac cu mine insami si sa fiu in stare sa iert si sa ma rog cu sufletul curat... Ha-ha , cu vreo saptamana in urma ii scriam sorei mele ca acum, daca vine postul, trebuie sa inceapa si ispiteleGandacel, subscriu si eu ca n-ai innebunit, si eu am fost la fel de entuziasmata de viata, personalitatea si scrierile Parintelui... scuze, nu chiar asa, ca n-am facut oferte asa generoase
Mihaela, (cred), te linistesc si eu, am tinut si eu postul Pastelui inainte s-o nasc pe Ioana (am nascut-o sambata inainte de Pasti) si chiar nu am avut nici o problema de sanatate...Si toate posturile de atunci incoace, si alaptam. Parerea mea e ca atunci cand alaptezi mai ales pot sa apara probleme cu calciul, dar poti cauta legume care contin mult calciu, si sa mananci multe cruditati...Pe de alta parte, eu am tinut posturile ca am o sanatate care-mi permite asta, dar sunt o gurmanda fara leac, fac desfrau la mancare chiar daca mananc fara carne lapte etc, imi pregatesc niste delicatese...de nici nu pot sa zic ca tin post. Si sunt alte persoane care desi mananca frupt, au cumpatare, mananca doar ce le este necesar, si sunt de fapt mai postitoare ca mine. Asa ca, daca ai indoiala in ce priveste oportunitatea postului, cere dezlegare de la duhovnic, sigur iti va da, si mananca tot ce socotesti ca ii foloseste bebelusului.

Doina,da v-au facut paguba,nu gluma.Nu aveati contract cu ei?Sau macar sa va fi facut unh depozit si plata chiriei in avans pe o luna doua?Ce neplacut ,trebuie sa fiti mai precauti data viitoare.
Sa dai incoace retete la delicatesele alea de post!Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

Doina, stiu ca nu asta ai nevoie acum, dar am de gand sa te cert. faptul ca ati patit una ca asta, numai voi sunteti de vina! e clar ca nu ati avut contract si ca totul a fost "la mica intelegere", cum merg toate in ziua de azi - iata si consecinta!

dar hai sa fiu mai organizata: in facultate, Pr. Vasile de la Rusa (Biserica Studentilor) a tinut o predica destul de ciudata, cum am preceput-o eu atunci: a vorbit despre unul din "pacatele" pe care nu le constientizam, si anume, "fentarea statului" (el nu s-a exprimat asa, dar asta era ideea). si dadea ca exemplu studentii care calatoresc cu autobuzele fara bilet bineinteles, el vorbea despre astfel de probleme marunte pentru ca se adresa unor studenti... ce ar fi fost sa vorbesca despre "tertipurile" contabilicesti sau tot felul de astfel de "fente" prin care unii se sustrag impozitelor... mai tarziu aveam sa aud Parinti exprimandu-se extrem de clar impotriva acestor practici, ca fiind nedemne de un crestin (Insusi Hristos a spus "Dati Cezarului ce e al Cezarului") - bineinteles, la o prima vedere sunt probleme ultramarunte fata de cele duhovnicesti, dar uite ca din astfel de "martuntisuri" ajungem sa avem probleme duhovnicesti, cum ai patit tu acum! mie mi se pare ca asta e un avertisment pe care l-ai primit, bine ca nu a fost mai rau!

dupa parerea mea, nu e rau sa fii credul, cat sa faci ilegalitati, chiar daca minore... tocmai pentru ca toate astea afecteaza putin cate putin linistea noastra sufleteasca


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Ma gindesc la discernamint si balanta, "buna judecata", parca-i spun parintii. Nu toti cei din pustie s-au mintuit si nu toti cei din lume s-au pierdut.
Fara indoiala grija zilei de maine vine din neincrederea fata de Dumnezeu, care vine din putina credinta. Dar rabdarea in mantuire mi se pare o cale la fel de valoroasa ca oricare alta. Fiecare are temperamentul si calea lui si conteaza sa persiste asa, cu slabiciunea lui si cu gindul la Dumnezeu legat ca o ata de inima. Nu toti avem acelasi talent si nu toti putem arde etapele, unii trebuie sa mergem piatra cu piatra, sa ne taram. Sa ne gindim ca la Dumnezeu e cu putinta ce nu-i cu putinta la oameni si picatura aia mica s-o facem umpicut mai mare, ca are Dumnezeu grija de restul.
Diavolul ispiteste uneori, ne exaltam, vrem sa zburam fara aripi dar in schimb cadem in deznadejde, ca nu sintem destul de buni, ca am gresit... Rugaciunea vindeca starea asta. Acu plec, ma intorc la treaba mai anosta si rabdareata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Irina, iti dai seama ca de-acu o sa suflu in iaurt de o sa mi se-nverzeasca plamanii...
Gandacica, ba sa stii ca am nevoie sa ma certe cineva, da din pacate tu nu ma cunosti si nu stii pe unde trebuie sa ma certi mai tare...Uite, la asta nu ma gandisem, da evident ai dreptate... Noi in general suntem excesiv de corecti si scrupulosi, uite anul trecut in octombrie, am depus actele sa ne dea ajutor primaria pt furnizarea gazelor, si la o luna dupa aia i s-a marit salariul lui barbatu-meu, si depaseam un pic suma aia care nu trebuie depasita pe cap de membru de fam, asa ca barbatu-meu s-a dus frumusel la gaze si a dat cupoanele alea inapoi...Dar de aici a inceput comedia...in loc sa platim lunar la poarta, cand veneau gazele pe strada, trebuia sa ne ducem la Regie, ca infractorii, ca ei n-au putut o iarna intreaga sa opereze modificarea in calculator, si facturile veneau tot "scazute"...deh, traim in Romania...
Si , legat de treaba cu apartamentul, nu ne-am gandit la o inchiriere "legala" din comoditate, pentru ca stiu cat trebuie sa stai pe la ghisee, nu cred ca am vrut sa fentam statul, daca statul asta ar fi mai organizat un pic...
Dar, categoric, nimic nu e intamplator, aici iti dau dreptate, cu siguranta in fiecare necaz pe care il ingaduie Dumnezeu este ascunsa o terapie pentru suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, haideti ca am facut niste teme cu credinta ortodoxa cu pozele mele, poate vrei sa le vedeti:
http://www.treklens.com/themes.php?thid=1476
si
http://www.trekearth.com/themes.php?thid=4206


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput