Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Foarte buna ideea cu acest subiect.
Am cautat si eu site-uri cu tipare dar nu cred ca exista.Cel mai bine mergeti la firme specializate care creeaza tipare sau Burda.
Iren,cum a iesit fusta? Daca nu-ti iese vezi Burda de luna ianuarie sunt cateva modele f. dragute si simple.Acolo iti si explica cum sa o cosi.
Cokie,da si tu niste site-uri daca stii,chiar si cele simple.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Am la activ o fusta ratata , da nu ma las, o desfac shi-o modific, acu am intzeles io cam ce tre sa fac, pe hirtie pare simplu, da-n practica...shi io nu le am cu croitu, le fac "la oki" ...deocamdata, la kestii simple, da cin oi evolua...
Pina una-alta, voi mai scrietzi, ca ma intereseaza.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Daca iti spun ca am ratat si eu cateva te simti mai bine???
Eu am inceput cu pantalonasi de BB, ii desfaceam, croiam si aveam doua lucruri de cusut apoi .
Acum m-am lasat de sportul asta ca nu mai am timp.
Revistele Burda sunt excelente, n-are cum sa nu-ti iasa si apoi dai frau liber creatiei.

Si uite aici cateva sfaturi:
www.avantaje.ro/index.php?a=1174" target="_blank">primul pas

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Teodora, pls, eu n-am inteles cum se fac volanele si de cateva zile ma chinui la volanul unei fuste.

"In primul rind cum o faci creata din talie sau ii faci un basc si de la acel basc in jos pui volanele?
Deci ca sa incretesti volanele dai pasul masinii la nr 4 dupa ce ai tras acel tighel mare tragi de un capat al atei si atunci se increteste,cretul il faci cit vrei tu de des.iar ca volanele sa nu fie la fel de crete unul ar trebui sa fie mai mare in lungime spre ex primul volan are 1,20m iar al doilea volan ar trebui sa aibe 1,60cm >deci am uitat sa iti spun fiecare volan va fi incretit separat apoi aplici unul peste celalalt, daca nu ai inteles si ai nelamuriri mai vb"

Deci fusta mea e croita pe bie, pana la genunchi. De la genunchi vreau sa pun volan... ok, dau pasul la 4 si ce fac, ce anume cos de fusta si ce incretesc? Nu inteleg nimic :(


Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Felix
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Craciunita, volanul e un dreptunghi care trebuie sa aiba L(latura mare) mai mare decat largimea fustei tale(in partea de jos). Ca sa arate bine, cred ca ar trebui sa fie cam de 1,5 ori mai lung. Ei bine, pe L volanului tragi o cusatura dreapta(la 0,5 cm de margine) cu pasul cel mai mare. Dupa ce ai terminat, tragi de unul din capetele atei ca sa-l incretesti uniform(astfel incat partea incretita sa "calce" ca lungime peste partea de jos a fustei, unde-l atasezi). Dai din nou pasul normal la masina si cosi volanul incretit de fusta ta. Am explicat mai bine? hai ca te descurci, bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Fetele fain subiect!!!
Chiar vroiam sa deschid eu unul acum vreo 2 saptamani.Desi sunt in plop la capitolul croitorie cred ca tre sa invat ceva,de ce?Vrea omul sa-mi ia masina de cusut cu orice pret
Tot vede reclame la TV si i s-a pus lui pata sa cumpere una.Zic ce sa fac mai omule cu ea,sa o tin in dulap?El de colo ca daca o cumpara poate invat sa o folosesc la ceva
Acum ca v-am decoperit trag cu ochiul pe aici,dar marturisesc ca ma uit ca in punga.Toate notiunile imi sunt straine!

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Liliana, da, am inteles acum! Eu faceam asa dar cum zicea si Iren, coseam de mana creturile si cand atasam dreptunghiul de fusta incepea "distractia", fugeau creturile in toate partile. Incerc dupa-masa metoda cu cusutul creturilor la masina, sper sa nu mai fuga

Alta intrebare: cum se calculeaza rascroiala manecilor? Este vreo metoda matematica sau e experienta ochiometrica? Pentru ca mie niciodata nu-mi iese din prima. Ba rascroiesc prea putin si trage de umar, ba rascroiesc prea mult si se vede sutienul. Hm!

Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Felix
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Si eu modific aproape tot ce imi cumpar...ba mai tai ceva ce nu-mi place...daca nu adaug ceva...dar in nici un caz nu ma pot rabda sa nu fac cate ceva!
In domeniul croitoriei ma pot lauda cu fuste pe semiclos!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Rascroitura se face dupa niste formule matematice,asta daca vrei sa-ti prinzi urechile de tot si sa te lasi.
Daca vrei sa continui te duci la librarie si ceri un set de "florare" si cu cel mai mare dintre ele faci direct rascroiala.
Masori lungime rascroielii (pt. bluze fara maneci ar fi bine sa fie de 25-26 cm iar pt. bluze cu maneci 28-30cm.),apoi pui marginea florarului din pct. de umar pana in pct. de sub brat si trasezi direct rascroitura.Va iesi exact cat trebue si nu se va vedea nimic.Ai grija pt. spate sa o faci mai putin rascroita punand florarul mai in exterior iar pt. fata mai in interior materialului.



alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Eram sigura ca e o smecherie. Am o carte veche de croitorie si am facut cum spune acolo, ieseau niste desene geometrice ca pana si fii-meu ma invidia, dar cand imbracam pentru proba nimic nu mai era cum trebuie
Multumesc, Alina!

Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Felix
Otilia

Mergi la inceput