Fetele din America (62)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by Laura Takacs

Si eu sunt accountant ...


Si acu spui, dupa ce m-am chinuit amar de vreme cu HRBlocks
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

taxe-poti sa deduci orice rezident legal-cere de la irs publicatia in care iti arata ce tip de viza si cate zile trebuie sa stea in stste ca sa fie considerat rezident legal.in orice caz daca lucratorul irs a zis ca e ok, atunci e ok...completeaza formularul si trimite-l cu taxele, va dura un timp -cam 6-8 saptamani.eu stiu ca asa a fost anul trecut-anul asta s-a mai schimbat legea....

hrblock-anul asta nenea de acolo a vrut sa fie mai catolic decat papa si nu vroia sa-l deduca pe alex ca zice nu-i cetatean. da' copchilul are green card...asa ca ne-am mutat buisness-ul la jackson hewitt...

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

just my 2 cents

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Corinadana, eu am facut facultatea aici, am venit de mult in State. Dar nu e imposibil sa iti iei degree de accountant si cu facultate din Ro. Prietena mea a terminat mecanica, ce nu are nici in clin nici in maneca cu contabilitatea. Si-a echivalat diploma, i-au recunoscut aia nu stiu cate cursuri, si a mai facut doar cursurile de specialitate (contabilitate) plus ceva engleza si nu mai stiu ce, iti spun cei de la college, daca te interesezi. Esential e sa-ti aduci din Ro diploma (tradusa) pe care o trimiti (acuma nu mai am numele firmei, dar pot sa ma interesez daca vrei) la o anumita firma, care ti-o echivaleaza. I-a luat in jur de doi ani, timp in care si lucra, deci nu a fost full time la scoala. Si toate cursurile le-a facut la un junior college.

Anda, de ce te duci tu la H&R Block, cand poti cu un Turbotax sau TaxCut sa ti le faci singura. Nu-i complicat deloc! Daca vrei "tips" iti stau la dispozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Si pentru cele care sustineti ca se poate pune cineva ca dependent si numai cu viza turistica, uitati din gura lupului, adica IRS page, conditiile care trebuie intrunite, va dau mai jos si web site-ul spre documentare. (Ma gandesc ca poate nu mi-am cheltuit banii "dijaba" pe la scolile de aici, si nici cursul de CPA nu l-am luat aiurea).

To claim a dependency exemption for a qualifying relative, the following dependency tests must be met:

The member of household or relationship test,
The citizen or resident test,
The joint return test,
The gross income test, and
The support test.


http://www.irs.gov/taxtopics/tc354.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:

hrblock-anul asta nenea de acolo a vrut sa fie mai catolic decat papa si nu vroia sa-l deduca pe alex ca zice nu-i cetatean. da' copchilul are green card...asa ca ne-am mutat buisness-ul la jackson hewitt...




Jeez, ce nene idiot! Pe cuvant ca mai bine faci taxele singur daca te simti in stare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

A fost un amic la H&R Blocks si nu prea le au, l-au amanat o saptamana doar pt ca s-a mutat dintr-un stat in altul si nu stiau cum sa faca, contra a 180 de dolari bineinteles.
Tiza, dar ai idee daca foreign worker tb sa plateasca medicare si social security? a parasit US, gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sfarsitoarea spune:

Imi permit sa intru putin la voi pentru ajutor. Este vorba de un baietel de 3 ani si 9 luni bolnav de leucemie. Cazul lui este pe forumul de umanitare la subiectul
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136
Lupta lui pentru viata este contra cronometru , are nevoie de transplant si suma care trebuie stransa este enorma. 147.000 euro.
El face acum chmioterapie cu mici pauze pana cand o sa se stranga banii. Donator exista dar transplantul se face numai cand se strange toata suma.
Puteti sa il ajutati?
Amanunte gasiti pe site-ul lui Denis
http://www.denis-toderici.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Tiza, din cate stiu io, foreign worker cu acte in regula, adica "expatriate" cu viza de lucru, nu platesc decat federal si state tax, li se trage din paycheck. Taxele platite si le recupereaza in intregime (de obice) cand "faileaza" non-resident tax return pana in 15 aprilie in anul urmator, indiferent daca mai sunt in US sau nu. Dureaza sa primeasca banii inapoi. Stiu asta first hand de la "expatriatii" nostri nemti de la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cum gasiti un pediatru de incredere pt copii? Sapt viitoare am sa ajung in Florida si cred ca primul lucru pe care am sa il fac este sa gasesc un dr pt David...dar cum??? Care este procedura?


Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Laura, multumesc, ma gandeam eu ca face sens si atunci asa ar trebui sa fie. Tot la bunul simt ma gandesc ca primeste banii inapoi numai pe 2005, tinand cont ca pentru 2003 si 2004 (cand el a platit social security si medicare) tax returnul e de mult mort si ingropat.

Mergi la inceput